RDW - o czym informuje to badanie?

RDW to rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Wskaźnik ten podawany jest w procentach, a przekroczenie dopuszczalnych norm najczęściej oznacza anemię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objętość poszczególnych czerwonych krwinek ustala się w oparciu o MCV tj. średni wskaźnik objętości. Na jego podstawie można ocenić poziom żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Wartość RDW podawana jest w procentach i nie powinna przekraczać 11,5-14,5 proc. Oblicza się go dzieląc standardowe odchylenie czerwonych krwinek przez ich średnią wielkość i mnoży przez 100.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Gdy jest go za mało

Znaczne obniżenie RDW bardzo często występuje u osób z anemią.

...albo za dużo

Wzrost wskaźnika towarzyszy niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, niedokrwistości megaloblastycznej, talasemii oraz transfuzjom krwi. Zdarza się, że znaczne przekroczenie normy obserwowane jest u pacjentów z chorobą nowotworową.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza Kiepskie wyniki? Pogadaj o tym na Forum Gazeta.pl: Spadek wagi, kiepskie wyniki - jestem w ciąży Początek ciąży - gorsze wyniki krwi? O czym świadczą takie wyniki?

Zobacz wideo

Czytaj także:

MPV

PCT

PLT

Czas protrombinowy

RBC

Więcej o: