Limfopenia

Częste grypy i anginy mogą być wynikiem limfopenii. W przypadku podejrzenia tego schorzenia warto zrobić badanie krwi.

Limfopenia jest skutkiem niewydolności układu odpowiedzialnego za produkcję limfocytów, których poziom się obniża. Limfopenia może mieć postać wrodzoną albo nabytą.

Najgroźniejszym skutkiem limfopenii nabytej jest zmniejszenie przeciwciał, co za tym idzie spadek odporności i podatność na infekcje. Limfopenia może być także wynikiem chorób hematologicznych lub endokrynologicznych, nowotworów, ale także przedłużającego się stresu czy długotrwałego wysiłku fizycznego.

Podczas zmagania się organizmu z infekcjami bakteryjnymi występuje tzw. limfopenia względna, która nie jest chorobą, jest stanem korzystnym dla człowieka, wspomagającym powrót do zdrowia.

Zobacz wideo

Objawy

Chorzy ma limfopenię często przechodzą infekcje górnych dróg oddechowych, grypę, łatwiej ulegają zakażeniom i wszelkiego rodzaju owrzodzeniom. Limfopenia towarzyszy takim chorobom jak: AIDS, gruźlica, choroby popromienne, mocznica, zespoły wstrząsowe.

Leczenie

Limfopenię rozpoznaje się na podstawie badań immunologicznych i serologicznych. Podczas badania krwi sprawdzana jest bezwzględna liczba limfocytów. Limfopenię u dorosłego oznacza mniej niż 1500 komórek na mikrolitr krwi, a u dziecka mniej niż 3000 komórek na mikrolitr.

Leczenie zależne jest od przyczyny jej powstania. Najczęściej po zwalczenia zakażenia poziom limfocytów normuje się. W leczeniu limfopenii stosuje się leki immunomodelujace.

Więcej o: