MORFOLOGIA: badanie OB

Badanie tzw. odczynu lub opadu Biernackiego to jedno z częściej zlecanych badań krwi. Wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u osób z podejrzeniem choroby wątroby lub białaczki. Zdaniem lekarzy powinien być on kontrolowany przynajmniej raz w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

OB., czyli odczyn Biernackiego to rodzaj testu, który pozwala określić szybkość z jaką opadają czerwone krwinki (erytrocyty) . Za jednostkę czasu najczęściej przyjmuje się jedną godzinę, rzadziej dwie. Twórcą i pomysłodawcą badania jest polski lekarz Edward Biernacki, pierwszy raz wykonał je pod koniec XIX wieku. Odczyn ten jest ściśle związany z masą właściwą krwinek oraz osocza, stężeniem białych krwinek, a także wieloma innymi czynnikami.

Jak wygląda badanie?

Krew potrzebna do badania pobierana jest, najlepiej na czczo lub minimum trzy godziny po posiłku, z żyły łokciowej. Zebrana w strzykawkę trafia do ustawionej pionowo próbówki. Pierwszy wynik zapisywany po godzinie, drugi po dwóch od odczytania pierwszego. W niektórych przypadkach wykonuje się przyspieszone badanie OB. . Polega ono na ustawieniu próbówki pod lekkim skosem. Pierwszy wynik zapisywany jest po 7 minutach, drugi po trzech minutach od pierwszego pomiaru. Ich szybkie opadanie to najczęściej pierwszy sygnał i zapowiedź niepokojących zmian w organizmie.

OB w normie

U zdrowej osoby krwinki opadają bardzo powoli. Jednak szybkość z jaką to robią uzależniona jest od wieku i nie powinna przekraczać:

- noworodki - 0-2 mm/h

- niemowlęta (do 6 miesięcy) - 12-17mm/h

- kobiety do 50 lat - poniżej 20 mm/h

- kobiety powyżej 50 lat - poniżej 30mm/h

- mężczyźni do 50 lat - ok. 15 mm/h

- mężczyźni powyżej 50 lat -ok. 20 mm/h

Należy jednak pamiętać, że laboratoria stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

OB: gdy jest za wysoki

Przyczyn podwyższonego OB. jest kilka. U kobiet może pojawić się w czasie miesiączki, 10 tygodniu ciąży lub w 6 tygodni po porodzie. Czasem na związek z silnym stresem, a także z przyjmowaną antykoncepcją. Wzrost odczynu Biernackiego może oznaczać:

- zapalenie płuc, gruźlicę, zapalenie wyrostka robaczkowego

- choroby reumatyczne

- białaczkę

- chorobę wątroby

- niedoczynność lub nadczynność tarczycy

- hipercholesterolemię

- niektóre nowotwory (ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi)

Za niskie OB

Zbyt wolne opadanie krwinek także stanowi powód do niepokoju. Obniżona wartość OB. występuje najczęściej przy:

- przewlekłej niewydolność krążenia

- nadkrwistości pierwotnej lub wtórnej

- czerwienicy

- żółtaczce

- alergii

- wstrząsie anafilaktycznym

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Grupa krwi - trzeba ją znać

Agranulocytoza

Za niskie ciśnienie - kiedy trzeba je leczyć

Miażdżyca

Choroba wieńcowa - choroba niedokrwienna serca

Więcej o: