Morfologia: HEMOGLOBINA

Hemoglobina to nie tylko barwnik nadający krwi czerwony kolor. Znacznie ważniejszą funkcją tego białka jest transport tlenu do tkanek. Badanie stężenia hemoglobiny stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych, a jej oznaczenie wykonywane jest przy tradycyjnej morfologii.
Dołącz do nas na Facebooku!

Hemoglobina jest białkiem występującym w erytrocytach (czerwonych krwinkach), które odpowiadają za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Zbudowana jest z dwóch par podjednostek białkowych, do których przyłączona jest cząsteczka hemu oraz obecne w jej centrum żelazo. Hem nadaje krwi czerwoną barwę, a żelazo pozwala przyłączyć tlen i kierować jego dalszym transportem. W zależności od typu podjednostek ułatwiających przyłączenie i rozprowadzenie tlenu wyróżnia się kilka rodzajów hemoglobiny:

HbA - to oznaczenie prawidłowej hemoglobiny

HbA2 - prawidłowa hemoglobina, stanowiąca ok. 3proc. całkowitej hemoglobiny

HbF - tzw. hemoglobina płodowa i to ona odpowiada za prawidłowe dotlenienie organizmu, jednak tuż po urodzeniu słabiej uwalnia tlen, dlatego zastępowana jest prawidłową HbA

HbS - powstaje na skutek mutacji genetycznych i odpowiada m.in. za anemię sierpowatą, jedną z wrodzonych chorób krwi

W niektórych przypadkach oznacza się także hemoglobinę glikowaną (HbA1c), której obecność potwierdza cukrzycę .

Właściwy poziom hemoglobiny

Prawidłowe stężenie hemoglobiny we krwi u zdrowej osoby nie powinno przekraczać 11,0-17,5 g/dl. Należy jednak pamiętać, że większość laboratoriów ma własną skale pomiaru i mogą pojawić się w nich rozbieżności.

W przypadku kobiet poziom hemoglobiny mieści się między 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l) i ze względu na comiesięczną utratę krwi jest jej mniej niż u mężczyzn. U panów wynosi 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l), zaś u bardzo małych dzieci stężenie hemoglobiny utrzymuje się na 14,2-19,6 g/dl (8,8-12,2 mmol/l).

Zła norma hemoglobiny

Podwyższone stężenie najczęściej występuje u pacjentów z nadkrwistością oraz zaburzeniem gospodarki wodno elektrolitowej. Spadek hemoglobiny należy łączyć z niedokrwistością i z przemęczeniem.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

APTT

PLT

Hematokryt

Rozmaz krwi

MPV

Więcej o:
Komentarze (3)
Morfologia: hemoglobina norma - co oznacza HGB - jak odczytać wynik morfologii
Zaloguj się
 • soso111

  Oceniono 2 razy 2

  u mnie wyszła trochę podwyższona hemoglobina i nie wiem skąd to się wzięło:( zrobilam po prostu rutynowo badania, nic mi nie dolegało, wysłała mnie lekarka pierwszego kontaktu, bo od ponad roku nie robiłam. No a teraz się boję, że to coś poważnego z tego wyjdzie. Umówiłam się od razu, ale wizyta dopiero za 3 dni.

 • elakaucz

  Oceniono 1 raz 1

  rozumiem, że przemęczenie może być przyczyną sytuacji w której jest wysoka hemoglobina - czy w takim razie z wynikiem, który pokazuje lekko podwyższony poziom hemoglobiny powinnam iść do lekarza? dodam, że ostatnio pracuję po 11 godzin dziennie, więc o razu obstawiłam, że przemęczenie może być przyczyną. nie chcę bez powodu umawiać się na wizytę.

 • clubmate16

  Oceniono 1 raz -1

  Czy hemoglobina, tzn jej poziom, nie jest zależny od wieku? Podajecie tylko normy dla kobiety i mężczyzny, ale nic nie ma o tym, czy nastolatka będzie mieć takie same wyniki jak moja babcia! Wiem, że nie wszystkie takie dane są zależne od wieku, ale jeżeli tu nie są, to wolałabym żeby było o tym coś wspomniane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX