Leki na owsiki bez recepty - jak wyleczyć się z owsicy?

Zakażenie owsikami to problem, który najczęściej dotyczy dzieci. Leczenie owsików opiera się na farmakoterapii, którą powinni zostać objęci wszyscy domownicy jednocześnie. Oprócz przyjmowania leków ważna jest dbałość o higienę, zarówno osobistą, jak i zachowanie czystości miejsca, w którym się mieszka. Jak przeprowadzić leczenie owsicy? Jakie leki na owsiki są najczęściej polecane?

Leki na owsiki – jakie stosować?

Zakażenie owsikami dotyczy najczęściej dzieci, ale zdarza się również u osób dorosłych w przedziale wiekowym od 30. do 40. roku życia. Owsica objawia się przede wszystkim świądem w okolicach odbytu, brakiem apetytu, bladą skórą, podkrążonymi oczami oraz nawracającymi bólami brzucha. Jeżeli problem występuje u dzieci, objawem mogą być problemy z koncentracją, rozdrażnienie oraz nadpobudliwość.

W leczeniu owsicy najczęściej stosowane są leki bez recepty zawierające substancję czynną - pyrantel. Wpływa on na porażenie układu nerwowo-mięśniowego pasożytów i usuwanie owsików z układu pokarmowego człowieka. Niestety, preparat działa jedynie na dorosłe owsiki, w związku z czym nie powoduje usunięcia z organizmu jaj. Z tego względu lek należy przyjąć w dwóch dawkach w odstępie około 2 – 3 tygodni. Druga dawka leku działa na pozostałe w układzie pokarmowym pasożyty, które dojrzewają w okresie po zażyciu pierwszej dawki, ale nie zdążą jeszcze złożyć następnych jaj. Leki zawierające pyrantel, które można kupić bez recepty, są bezpieczne w stosowaniu, a z ich zażywaniem nie wiąże się duże ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Lek można stosować również u dzieci. Przed zastosowaniem takich leków nie jest konieczne stosowanie kuracji przeczyszczającej.

Jeżeli leki na owsiki dostępne bez recepty okazują się nieskuteczne, lekarz może zalecić przyjmowanie leków na receptę. Najczęściej przepisywane preparaty to leki zawierające albendazol albo mebendazol. Leki na bazie obydwu tych substancji czynnych mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia.  Preparaty na bazie albendazolu (na przykład Zentel) powodują u owsików zaburzenie metabolizmu, przez co pasożyty umierają. Takie leki wpływają zarówno na dorosłe osobniki, jak i na jaja, w związku z czym lek przyjmuje się tylko w jednej dawce. Albendazol może wywoływać takie efekty uboczne jak bóle brzucha, bóle głowy oraz wymioty. Lek należy przyjmować na czczo, ponieważ przyjęcie go po posiłku zwiększa jego wchłanianie z układu pokarmowego.

Leki zawierające mebendazol (na przykład Vermox) sprawiają, że owsiki nie mogą przyswajać glukozy, w związku z czym umierają z głodu. Kurację trzeba powtarzać w odstępie około 4 tygodni. Lek słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, w związku z czym nie jest silnie toksyczny, jednak może wywoływać efekty uboczne, z których najczęściej występujący to ból brzucha.

Owsica – jak przeprowadzać leczenie?

Farmakologiczne leczenie owsicy warto wspomagać dietą. Zaleca się częste jedzenie kwaśnych produktów, które wspomagają działanie leków i usuwanie owsików z organizmu. Pomóc może również jedzenie dużej ilości czosnku. Oprócz przyjmowania leków i odpowiedniej diety, niezwykle ważne jest dokładne wysprzątanie całego mieszkania. Poza tym, należy wyprać bieliznę, ręczniki oraz pościel chorego w wysokiej temperaturze, tak aby pozbyć się wszystkich jaj pasożytów. Najlepiej jest je wygotowywać, a następnie prasować. Sprzątanie i pranie najlepiej przeprowadzić przed podaniem leków, ponieważ jaja owsików, które są obecne w otoczeniu chorego mogą doprowadzić do ponownego zakażenia. Porządki powinny być naprawdę gruntowne – najlepiej wyprać również firanki, a dywany oddać do prania.

Pomiędzy podaniem kolejnych dawek leków należy szczególnie dbać o czystość. Warto brać prysznic dwa razy dziennie, żeby podczas porannego mycia zmyć wszystkie jaja, które pasożyty złożyły w ciągu nocy. Przez cały czas trwania leczenia dobrze jest codziennie zmieniać pościel i używać czystych ręczników. Codziennie należy odkurzać w mieszkaniu, myć podłogi i kurze, a ścierki wygotowywać. Także codziennie powinno się czyścić detergentem toaletę oraz wszystkie klamki. Najlepiej na czas kuracji pochować wszystkie rzeczy, na których gromadzi się kurz (na przykład książki, pamiątki) i wyjąć je ponownie dopiero po zakończeniu leczenia. Jeżeli zarażone jest dziecko, należy je uczulić, aby często myło ręce (najlepiej używając szczoteczki) i nie wkładało do buzi palców, ani żadnych przedmiotów, ponieważ mogą się na nich znajdować jaja owsików.

Jeżeli dziecko obgryza paznokcie można je smarować gorzkim preparatem, który oduczy dziecko tego nawyku. Dodatkowo, należy koniecznie wyprać wszystkie dziecięce pluszaki i zabawki, a te, które można, najlepiej jest wygotować. Kuracja powinna dotyczyć całej rodziny, a najlepiej grupy w szkole czy przedszkolu.

Zobacz wideo
Więcej o: