18-latek z Indii trafił do szpitala w mieście Faridabad z powodu napadów padaczki, ogólnego poczucia dezorientacji, silnego bólu po prawej stronie pachwiny oraz obrzęku prawego oka. Dolegliwości te dokuczały mu mniej więcej od tygodnia. Po szczegółowych badaniach okazało się, że mózg nastolatka pokryty jest dużą liczbą torbieli. Dodatkowo lekarze zdiagnozowali u niego neurocysticerkozę, czyli wągrzycę ośrodkowego układu nerwowego. Jest to pasożytnicza infekcja wywołana przez tasiemce uzbrojone (taenia solium). Ciężkie przypadki tej choroby mogą prowadzić do śmierci i tak też było w tej sytuacji.
Przypadek nastolatka z Indii został opisany w "New England Journal of Medicine". Chory pacjent został przywieziony na oddział ratunkowy przez rodziców. Początkowo lekarze nie wiedzieli, co mu dolega, dlatego też dodatkowo przeprowadzili badania rezonansem magnetycznym oraz USG. Wyniki ich mocno zaskoczyły. Okazało się bowiem, że kora mózgowa, móżdżek oraz pień mózgu 18-latka pokryte są ogromną liczbą cyst, w których znajdowały się larwy tasiemca. Ponadto USG wykazało torbiele również w prawym jądrze oraz oku pacjenta.
Przypadek młodego mężczyzny był na tyle poważny, że lekarze nie mogli podawać mu standardowych leków przeciwpasożytniczych. Taka terapia mogłaby dodatkowo zaostrzyć stan zapalny organizmu oraz powiększyć obrzęk mózgu. Dlatego też pacjentowi podano kortykosteroidy oraz leki na padaczkę, które powszechnie używane są do leczenia neurocysticerkozy. Jednak infekcja była już na tyle zaawansowana, że dwa tygodnie po trafieniu do szpitala 18-latek zmarł.
Wągrzyca, zwana także cysticerkozą, jest chorobą pasożytniczą ludzi oraz zwierząt, wywołaną zarażeniem larwalną postacią tasiemca uzbrojonego (taenia solium). Zarażenie zwykle występuje po spożyciu jaj tego pasożyta. Ich głównymi źródłami mogą być woda zanieczyszczona ich odchodami, a także surowe bądź też niedogotowane mięso wieprzowe. WHO podkreśla, że infekcje tego typu występują głównie w rozwijających się krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie warunki sanitarne nie należą do najlepszych.