Miał objawy padaczki. W jego mózgu odkryto larwy tasiemca. Nastolatek zmarł

W Indiach doszło do bardzo poważnego przypadku zarażenia tasiemcem. Larwy pasożyta w dużej części pokryły mózg 18-latka, co doprowadziło do powstania licznych torbieli, a w konsekwencji do śmierci nastolatka.
Zobacz wideo

18-latek z Indii trafił do szpitala w mieście Faridabad z powodu napadów padaczki, ogólnego poczucia dezorientacji, silnego bólu po prawej stronie pachwiny oraz obrzęku prawego oka. Dolegliwości te dokuczały mu mniej więcej od tygodnia. Po szczegółowych badaniach okazało się, że mózg nastolatka pokryty jest dużą liczbą torbieli. Dodatkowo lekarze zdiagnozowali u niego neurocysticerkozę, czyli wągrzycę ośrodkowego układu nerwowego. Jest to pasożytnicza infekcja wywołana przez tasiemce uzbrojone (taenia solium). Ciężkie przypadki tej choroby mogą prowadzić do śmierci i tak też było w tej sytuacji.

Przypadek nastolatka z Indii został opisany w  "New England Journal of Medicine". Chory pacjent został przywieziony na oddział ratunkowy przez rodziców. Początkowo lekarze nie wiedzieli, co mu dolega, dlatego też dodatkowo przeprowadzili badania rezonansem magnetycznym oraz USG. Wyniki ich mocno zaskoczyły. Okazało się bowiem, że kora mózgowa, móżdżek oraz pień mózgu 18-latka pokryte są ogromną liczbą cyst, w których znajdowały się larwy tasiemca. Ponadto USG wykazało torbiele również w prawym jądrze oraz oku pacjenta.

Przypadek młodego mężczyzny był na tyle poważny, że lekarze nie mogli podawać mu standardowych leków przeciwpasożytniczych. Taka terapia mogłaby dodatkowo zaostrzyć stan zapalny organizmu oraz powiększyć obrzęk mózgu. Dlatego też pacjentowi podano kortykosteroidy oraz leki na padaczkę, które powszechnie używane są do leczenia neurocysticerkozy. Jednak infekcja była już na tyle zaawansowana, że dwa tygodnie po trafieniu do szpitala 18-latek zmarł.

Wągrzyca - co to?

Wągrzyca, zwana także cysticerkozą, jest chorobą pasożytniczą ludzi oraz zwierząt, wywołaną zarażeniem larwalną postacią tasiemca uzbrojonego (taenia solium). Zarażenie zwykle występuje po spożyciu jaj tego pasożyta. Ich głównymi źródłami mogą być woda zanieczyszczona ich odchodami, a także surowe bądź też niedogotowane mięso wieprzowe. WHO podkreśla, że infekcje tego typu występują głównie w rozwijających się krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, gdzie warunki sanitarne nie należą do najlepszych.

Więcej o:
Komentarze (29)
Miał objawy padaczki. W jego mózgu odkryto larwy tasiemca. Nastolatek zmarł
Zaloguj się
 • janbar22

  Oceniono 45 razy 43

  W środkowej części artykułu wyświetlila mi się reklama pasztetu. Nigdy więcej nie kupię pasztetu tej firmy.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 23 razy 19

  A w Polsce gościa na izbie przyjęć bardzo bolała noga, kilka godzin tam siedział, nikt się nie zainteresował i zmarł.

 • psi_zgryz

  Oceniono 45 razy 19

  Dajcie spokój z Indiami. Każdy wie, że tam co drugi ma tasiemce. Po tygodniu go zabrali do szpitala? Ciekawe. Założe się że to Dalit i zabrali go z ulicy jak już konał przed willą i psuł widok. USG zrobili tak dla treningu młodych lekarzy, ale na pewno nie aby go ratować. Przez przypadek trafił się interesujący przypadek to nawet opisali w jurnaliku. Taki dzisiejszy swiat.

 • wujekdolf

  Oceniono 27 razy 11

  a kaczyński ma jeszcze gorzej - jego larwa (mózgojad) strajkuję z głodu i pali oponami mózgowymi...

 • antykonformista

  Oceniono 18 razy 6

  jakoś mnie to nie dziwi, że akurat w Indiach. Indie i higiena, to jak Chile i brak dostępu do morza.

 • minkat

  Oceniono 9 razy 5

  to przypadek jak z pilota serialu Dr. House. p.t. "Wszyscy klamia". trzeba bylo ogladac wiecej tv.

 • franclajn

  Oceniono 6 razy 4

  A w Polsce młodego, aktywnego i zdrowego ogólnie chlopaka z uszkodzonym implantem w mózgu i związanym z tym naglym pogorszeniwm zdrowia nie przyjeli do szpitala, mowiac, że to symulant, ze chlopak jest teraz sparaliżowany.

 • ksobier

  Oceniono 2 razy 2

  Artykul nie wyjasnia skad wmozgu i innych czesciach ciala znalazla sie tak duza liczba larw. Czy chlopak wypil wszystkie te larwy z woda, tzn. czy dostaly sie do jego organizmu z zewnatrz czy w jakis sposob rozwinely wewnatrz jego ciala. Czemu byly w mozgu?

 • wein-r

  0

  Nazwy rodzajowe piszemy zawsze z dużej litery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX