Problemy z koncentracją, skupieniem uwagi - jak sobie z tym radzić

Problemy z koncentracją, skupieniem wiążemy z przemęczeniem, stresem, brakiem odpowiedniej dawki snu. Rozwiązaniem jest solidny wypoczynek. Kiedy jednak problemy z koncentracją są objawem choroby lub zapowiedzią zbliżających się kłopotów ze zdrowiem?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Problemy z koncentracją, skupieniem uwagi - przyczyny

Problemy z koncentracją, skupieniem uwagi na aktualnie wykonywanym zadaniu, chwilowe pogorszenie naszej sprawności intelektualnej, spadek kreatywności, przypisujemy najczęściej przemęczeniu, niewyspaniu i przebywaniu w stresującej nas sytuacji. To rzeczywiście słuszna diagnoza, bowiem za problemami z koncentracją najczęściej stoją przepracowanie i stres.

Do tego trzeba dodać różne zewnętrzne przyczyny problemów ze skupieniem uwagi, takie jak: złe warunki pracy, hałas, brud, tłok, duszne pomieszczenie itp., a także nadmierny nadzór, czy odwrotnie - zbyt luźna atmosfera wokół.

Wśród przyczyn fizjologicznych wymienić należy odwodnienie organizmu. Często za brakiem koncentracji stoją błędy dietetyczne, braki niektórych mikroelementów w organizmie, jak na przykład niedobór magnezu. Na umiejętność skupienia uwagi wpływ ma ponadto nasz styl życia, nawyki, w tym brak aktywności fizycznej.

Niektóre leki także zaburzają koncentrację. Zatem, jeśli jesteśmy w trakcie leczenia farmakologicznego, zainteresujmy się skutkami ubocznymi przyjmowanych farmaceutyków.

Problemy z koncentracją, skupieniem uwagi, które wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, oznaczać jednak mogą poważne choroby neurologiczne, takie jak choroby ośrodkowego układu nerwowego, otępienie starcze (demencja) lub schorzenia psychiatryczne (schizofrenia, depresja), a także niektóre choroby ogólnoustrojowe.

Problemy z koncentracją - jak sobie pomóc?

Zwykłe kłopoty z koncentracją wymagają od nas zadbania o większy komfort życia. Z pewnością odpowiednia ilość snu, minimum 7-8 godzin na dobę, pomoże nam lepiej się poczuć. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że nadmiar snu nie najlepiej wpływa na proces koncentracji, tak więc ważny jest sen, ale w odpowiedniej dawce oraz odpowiedniej jakości.

Problemy z koncentracją, mające swoje przyczyny w niewłaściwej diecie, powinny zniknąć, jeżeli zmienimy nawyki żywieniowe. Koncentracji i pamięci sprzyjają diety z dużą ilością warzyw, owoców, żywność bogata w kwasy omega-3. Zbawienny jest sport, a nawet spacer, który dotlenieni mózg i zwiększy produkcję serotoniny. Mózg potrzebuje ponadto odpowiedniej ilości mikroelementów, w tym magnezu, a także odpowiedniego nawodnienia, aby móc dobrze funkcjonować.

Problemy ze skupieniem uwagi w pracy natomiast wymagają zmiany w otoczeniu, zlikwidowania źródła hałasu, lepszego oświetlenia, wietrzenia pomieszczeń itd. Niewątpliwie pomocne są ponadto wszelkie aktywności poza pracą, podróże, uprawianie hobby, relaksowanie się, chociażby na zajęciach jogi, w ogrodzie.

Zobacz wideo

Problemy z koncentracją u dzieci

Dzieci dość często miewają problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, na przykład w szkole. W ten sposób objawiają się kłopoty dziecka z przystosowaniem się do szkolnych zasad, związanych z dyscypliną. To także objaw stresu, związanego z nauką,  która sprawia dziecku trudności lub która... go nie ciekawi.

Za kłopotami z koncentracją u dziecka może stać wiele przyczyn: kłopoty domowe, stres związany problemami ze zrozumieniem materiału w szkole, a także zaburzenia odżywiania, odwodnienie, niewyspanie i zwykłe zmęczenie. Należy też zwrócić uwagę na inne przyczyny, w tym fizjologiczne, na przykład wada wzroku czy słuchu.

Za brakiem koncentracji u dziecka może ponadto stać ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Aby zdiagnozować u dziecka ADHD należy udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Problemy z koncentracją u dorosłych

U starszych osób za problemami z koncentracją może stać rozwijająca się choroba, na przykład demencja. Otępienie starcze bywa wynikiem innych poważnych chorób, takich jak: choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, choroba Picka, pląsawica Huntingtona), a także AIDS oraz hiponatremia.

Problemy z koncentracją pojawiają się także przy chorobach tarczycy. Niedobór, a także nadmiar, hormonów tarczycy powoduje rozkojarzenie i prawie uniemożliwia skupienie uwagi. Miażdżyca naczyń krwionośnych mózgu, skutkująca niedotlenieniem, objawia się także kłopotami z pamięcią.

Jak widać więc, za kłopotami z koncentracją i pamięcią mogą stać wielorakie przyczyny. Nie każda tego typu niedyspozycja oznacza od razu chorobę, ale jednak długotrwały i pogarszający się stan pamięci i umiejętności skupienia uwagi, powinien skłonić nas do analizy i ewentualnego poradzenia się lekarza specjalisty.

Więcej o: