Leki na pasożyty bez recepty i na receptę

Owsiki, tasiemiec, glista ludzka i włosień kręty - to tylko niektóre z pasożytów, które mogą bytować w ludzkim organizmie. Na wystąpienie tego problemu narażone są szczególnie dzieci oraz osoby ze złymi nawykami higienicznymi.  W jaki sposób pozbyć się pasożytów? Jakie są leki na pasożyty bez recepty i na receptę? Jakimi domowymi sposobami można się pozbyć pasożytów?

Sposobów na pozbycie się pasożytów jest wiele, jednak należy pamiętać, że jest to poważny problem, którego nie należy lekceważyć.

Leki na pasożyty - na receptę czy bez recepty?

Najczęstsze objawy zakażenia pasożytami to powtarzające się nudności i wymioty, biegunki, spadek masy ciała, wysypki, a także nadpobudliwość i rozdrażnienie. Jeżeli występują niepokojące objawy nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. W żadnym przypadku nie należy przeprowadzać odrobaczania na własną rękę i próbować się leczyć bez konsultacji ze specjalistą. Żeby skutecznie i bezpiecznie uporać się z pasożytami, konieczne jest wdrożenie leczenia farmaceutykami, które można kupić jedynie posiadając receptę. Takie leki są przepisywane przez specjalistę po przeprowadzeniu odpowiednich badań, które potwierdzą obecność pasożytów i określą ich rodzaj.

Zwykle na początku przeprowadzane jest badanie krwi oraz kału, w których można stwierdzić występowanie pasożytów. Pasożyty można wykryć także w moczu albo treści dwunastniczej, jednak trzeba pamiętać, że tego typu badania nie zawsze dają prawidłowy wynik, w związku z czym u niektórych pacjentów zachodzi konieczność kilkukrotnego wykonania badań.

Niestety, nawet leki dostępne na receptę nie gwarantują całkowitego pozbycia się pasożytów podczas jednej kuracji. Część leków zwalcza jedynie dorosłe, rozwinięte pasożyty, ale nie działa w przypadku larw pasożytów. Leki, które wspomagają walkę zarówno z dorosłymi osobnikami, jak i działają toksycznie na larwy oraz jaja pasożytów to między innymi albendazol (stosowany na owsiki, glistę ludzką, tasiemca i włosogłówkę ludzką), niklozamid (pozwala zlikwidować różne rodzaje tasiemca) oraz mebendazol (stosowany na glistę ludzką, owsiki, tęgoryjce i włosogłówkę ludzką). Leki na receptę, które nie zwalczają larw pasożytów to między innymi prazykwantel (działa na dorosłe tasiemce) oraz pyrantel (stosowany na glistę ludzką oraz owsiki). Wszystkie leki na receptę mogą powodować szereg efektów ubocznych. Należy również pamiętać, że leki tego typu mogą obciążać wątrobę. Farmakoterapii nie przeprowadza się u dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia, kobiet w ciąży, a także karmiących piersią.

Ważną rolę podczas farmakoterapii odgrywa dieta. Żeby ułatwić zabijanie i usuwanie pasożytów z organizmu, należy ograniczyć do minimum produkty zawierające mąkę, cukier oraz mleko. Poza tym warto wprowadzić do menu produkty bogate w białko oraz błonnik.

Domowe sposoby na walkę z pasożytami

Leczenie farmakologiczne warto wspomagać domowymi sposobami. Są one naturalne i bezpieczne, jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre zioła czy produkty spożywcze mogą wchodzić w interakcje z lekami i osłabiać ich działanie albo zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Niektóre produkty, które pomagają pozbyć się pasożytów to:

  • piołun - może być stosowany w formie nalewki albo naparu. Jest bardzo gorzki, więc napar najlepiej przygotowywać z mieszanki ziół zawierających piołun;
  • nalewka z orzecha czarnego – od dawna jest stosowana jako środek wspomagający walkę z wszelkiego rodzaju pasożytami, a także lekarstwo na opryszczkę;
  • olejek z oregano – najlepiej mieszać go z wodą z cytryną i pić co najmniej dwa razy dziennie, olejek jest polecany również w walce z wszelkimi drobnoustrojami i przeciwdziała zatruciom pokarmowym;
  • olej z pestek dyni - można dodawać go do różnych potraw (najlepiej nie podgrzewać) albo pić samodzielnie; zamiast oleju można stosować miksturę przygotowaną ze zmiażdżonych pestek dyni z odrobiną wody.

Poza tym, do potraw warto dodawać przyprawy o ostrym i gorzkim smaku, takie jak mięta, pieprz, tymianek i goździki. Na pasożyty zadziała także sok z buraków oraz sok z kiszonej kapusty. Wszelkie zioła oraz olejki powodują osłabienie pasożytów, jednak nie gwarantują ich usunięcia z organizmu, w związku z czym istnieje spore ryzyko nawrotu problemu. Kurację naturalnymi metodami należy skonsultować z lekarzem również z tego względu, że przyjmowanie niektórych substancji może sprawić, że pasożyty będą się rozprzestrzeniać poza przewód pokarmowy.

Zobacz wideo
Więcej o: