Olejek oregano - działanie, stosowanie, skutki niepożądane

Olejek oregano - ekstrakt z liści rośliny pochodzącej głównie z rejonu Morza Śródziemnego, jest jednym z najsilniejszych i najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Cenili go już starożytni Egipcjanie i Grecy. Kiedy warto sięgać po olejek oregano, jak go stosować?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Olejek oregano – jak działa, do czego stosujemy?

Olejek oregano (Lebiodka pospolita, łac. Origanum vulgare) jest to ekstrakt z byliny występującej w Europie, Azji Mniejszej, ale również na Syberii. Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: oros – góra i ganos – radość. Starożytni Grecy uważali oregano za symbol radości i szczęścia.

Flawonoidy w olejku oregano

Olejek oregano zawiera olejki lotne bogate m.in. w witaminy A i C, fenole, flawonoidy, fitosterole i sole mineralne. Dzięki temu korzystnie wpływa na układ odpornościowy i prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, pomaga zachować gładką, zdrową skórę i poprawia stan błon śluzowych, wspomaga przyswajanie pokarmów, a także pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Oregano to silniejszy antyoksydant niż aloes,cytrusy, czy owoce goi, toteż jest sprzymierzeńcem naszych komórek w walce z wolnymi rodnikami.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Jak możemy stosować olejek oregano?

  • Inhalacje - należy dodać parę kropel olejku do głębokiego talerza z wrzącą wodą. Na głowę założyć ręcznik i głęboko oddychać przez kilka do kilkunastu minut. Substancje czynne olejku rozpuszczone w parze wodnej przyniosą ulgę przy zapaleniu górnych dróg oddechowych czy zatok.
  • Wdychany bezpośrednio - przy problemach z oddychaniem, gdy nos jest "zatkany" można wdychać olejek oregano bezpośrednio z butelki. Jest to dobry sposób na oczyszczenie górnych dróg oddechowych.
  • Płukanie - dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek z oregano pomoże złagodzić ból gardła, trzeba rozpuść kilka kropel olejku w połowie szklanki wody i dokładnie wypłukać gardło.
  • Wewnętrzne - stosuje się 2-3 krople olejku z oregano z miodem i olejem (pół na pół - na łyżeczce od herbaty). W tym wypadku należy jednak zasięgnąć porady lekarza
  • Suplementy - dostępne  w aptekach kapsułki z olejkiem z oregano znacząco wspomagają kurację oczyszczającą organizm z toksyn i pasożytów.
  • Zewnętrznie - np. do masażu ciała olejek oregano sprzyja relaksowi i pomaga odprężyć się po intensywnym dniu
  • W kuchni - suszone liście i kwiatostany oregano to doskonała przyprawa, charakteryzuje się  przyjemnym zapachem oraz korzennym, gorzkawym smakiem.

Ze względu na swoje właściwości smakowe oregano doceniane jest przez kucharzy włoskich, hiszpańskich i meksykańskich, którzy przyprawiają nim sery, ryby, mięso, sosy, zupy, ale też warzywa: pomidory, groch, fasolę, sałatę. Pizza lub spaghetti nie obejdą się bez oregano.

Aromatoterapia – nie można pominąć także wpływu zapachu oregano na organizm ludzki, a jest on nie do przecenienia, bowiem wdychany sprawia, że czujemy się bezpieczni i ukojeni.

Działanie niepożądane olejku

Olejek z oregano nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące, oraz dzieci. Nie jest polecany osobom skarżącym się na dolegliwości układu pokarmowego. Należy pamiętać, że olejek może wywołać reakcje alergiczne. W czystej postaci jest bardzo mocny - dużo za mocny, żeby go przyjmować  takiej postaci. Może poważnie podrażnić błony śluzowe. W smaku jest mocno palący, dlatego konieczne jest jego rozcieńczanie.

Może cię też zainteresować:

Arnika: właściwości i zastosowanie. Zmniejszy obrzęki, złagodzi bóle i zlikwiduje wypryski

Więcej o: