Inhalacje na katar - poznaj łatwe przepisy na domowe kuracje

Inhalacje na katar mogą pomóc nam w walce z dokuczliwą dolegliwością. Z czego powinna składać się taka inhalacja i jak ją przyrządzić? Jak długo powinna trwać inhalacja na katar? Podpowiadamy.

 

 

Inhalacje na katar - łatwe, domowe kuracje

Nieżyt nosa, powszechnie znany jako katar, to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości w okresie jesienno-zimowym. Dzieci "przynoszą" katary z przedszkoli i szkół. Wówczas zarażają pozostałych domowników. 

"Nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tydzień". Każdy z nas słyszał pewnie te stare powiedzenie. Warto jednak traktować je ze sporym dystansem. Bo nieleczony katar może mieć groźne konsekwencje. Prowadzi m.in. do zapalenia zatok przynosowych, które w skrajnych przypadkach wymaga nawet operacji.

Mimo że katar nie wiąże się zazwyczaj z groźnymi schorzeniami, jest to dla nas dosyć nieprzyjemna dolegliwość. Problemy ze snem, podrażnienie nosa - to tylko niektóre z utrudnień, które powoduje. Warto więc wspomóc działanie leków na katar.

Z pomocą przychodzą domowe inhalacje. Są to proste kuracje, do których przyrządzenia potrzebujemy nie dużej ilości składników. W tym celu możemy wykorzystać m.in. suszone zioła, olejki i sól.

Jak przygotować domową inhalację na katar? Poznaj kilka łatwych przepisów, które pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia.

To tylko katar? Nie lekceważ. Źle leczony może skończyć się zapaleniem zatok i operacją

Inhalacje z soli fizjologicznej na katar

Jedną z najpopularniejszych inhalacji na katar jest ta przyrządzana z soli fizjologicznej. To metoda wybierana zwłaszcza przez rodziców małych dzieci. Dzięki niej przyspieszymy proces powrotu do zdrowia i ułatwimy dziecku oddychanie. Inhalacja z soli fizjologicznej nawilża nos od wewnątrz. Co więcej, zatrzymuje także namnażanie bakterii.

Aby przygotować taką kurację, potrzebne nam będzie specjalne urządzenie, nazywane nebulizatorem. Dostaniemy je w większości aptek. 

  • Gdy wprowadzimy do pojemnika sól fizjologiczną, zamieni się ona w delikatną mgiełkę.
  • Następnie maseczkę przykładamy do nosa.
  • Taki zabieg powinniśmy powtórzyć kilka razy.

- Inhalację z soli fizjologicznej stosuję zawsze, gdy moje dzieci przynoszą katar ze szkoły. Zazwyczaj choruje wtedy cały dom. My z mężem nie możemy ciągle brać w pracy wolnego, dlatego zależy nam na tym, by dzieci szybciej wracały do zdrowia. Zauważyłam, że dzięki temu katar nie tylko mija szybciej, ale dzieci także lepiej śpią. Wcześniej utrudniały im to zatkane noski - zdradza Agata, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym.

Inhalacje z soli fizjologicznej - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Ceny nebulizatorów wahają się w przedziale od 50 do 150 złotych. Warto jednak zainwestować ten sprzęt w okresie przeziębień. Taka terapia w przypadku naszych dzieci może okazać się bardzo skuteczna.

Z katarem do przedszkola? Pediatra: Katar to nie powód do zatrzymania dziecka w domu >>

Z czego inhalacje na katar? 

Gdy nie posiadamy w domu nebulizatora, możemy skorzystać z innych metod. W tym celu potrzebujemy jedynie suszonych ziół. Dobrze w takich przypadkach sprawdza się zwłaszcza szałwia lekarska i rumianek pospolity. Możemy je także zastąpić różnymi olejkami (m.in. rozmarynowym i eukaliptusowym).

Co do inhalacji na katar?

Jak przygotować domową inhalację na katar? Oto krótki przepis:

  • Zioła wrzucamy do miski (wystarczy tylko garść).
  • Następnie wlewamy do miski wrzątek.
  • Pochylamy się nad miską.
  • Nakrywamy głowę ręcznikiem. 
  • Spokojnie wdychamy powietrze nosem i wydychamy ustami.
  • Staramy się wytrzymać nad miską kilka minut.

Domowa inhalacja na katar z soli

Bardzo powszechną metodą stosowaną w trakcie przeziębienia jest także inhalacja z soli. To metoda, która dobrze oczyszcza drogi nosowe. Jej przyrządzenie także nie powinno sprawić nam większych trudności. 

  • Do miski wsypujemy jedną łyżkę soli. Nie dodajemy jej zbyt dużo. Sól w nadmiernej ilości może podrażnić śluzówki.
  • Zalewamy miskę z solą wrzątkiem.
  • Nakrywamy się ręcznikiem
  • Oddychamy pod przykryciem maksymalnie przez 15 minut.
  • Zabieg powtarzajmy dwa razy dziennie w razie kataru.

Nie tylko inhalacja

Gdy męczy nas katar, powinniśmy skorzystać także z innych metod leczniczych. Same inhalacje wspomogą proces powrotu do zdrowia, ale bez dodatkowego wsparcia mogą okazać się nieskuteczne. Warto zaopatrzyć się także w profesjonalne leki. Jak poradzić sobie z katarem? Sprawdzone sposoby na tę dolegliwość poznasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o: