Kukurbitacyna z pestek dyni - pogromca pasożytów?

Kukurbitacyna kojarzy się przede wszystkim z pestkami dyni. Mało jednak kto zna jej cenne właściwości. Co więc warto wiedzieć na temat kukurbitacyny?

Kukurbitacyna - gorzka, ale zdrowa

Kukurbitacyna wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Znajdziemy ją tuż pod powierzchnią dyniowej pestki. A dokładnie w cieniutkiej warstwie widocznej błonki.

Kukurbitacyna posiada charakterystyczny gorzki smak, który początkowo może być zniechęcający. Warto jednak poznać jej właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie naturalnej - to być może zmobilizuje nas do sięgania po kukurbitacynę częściej.

Spis treści:

  1. Kukurbitacyna - co to jest?
  2. Kukurbitacyna - pogromca pasożytów?
  3. Kukurbiatcyna - właściwości lecznicze
  4. Kukrbitacyna dla zdrowia

Przygotowujesz dynię na Halloween? Nie wyrzucaj środka! To prawdziwe skarby dla zdrowia

Kukurbitacyna - co to jest?

Kukurbitacyna znajduje się w błonce ulokowanej między nasionem a łupinami pestki dyni. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona ziaren przed drobnoustrojami i grzybami. Warto wiedzieć, że jej największe stężenie znajduje się w świeżych ziarnach.

Kukurbitacyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Poza tym nie podrażnia błony śluzowej jelita.

Kukurbitacyna - pogromca pasożytów

Kukurbitacyna nazywana jest pogromcą pasożytów. Dlatego wykorzystywana jest często w medycynie naturalnej - np. w celu naturalnego pozbycia się pasożytów z organizmu. Można wypróbować taką metodę, zanim zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne. Wielu osobom udaje się dzięki pestkom z dyni pozbyć się z organizmu różnych pasożytów (np. owsików czy lamblii).

Zobacz także: Pasożyty w ludzkim organizmie: badania, objawy >>

Usuwanie pasożytów 

Na czym dokładnie polega ta metoda? Przez dwa tygodnie każdego dnia powinniśmy zjadać garść pestek dyni. Na sam koniec musimy zastosować środek przeczyszczający. Oczywiście jeśli po tym czasie nie zauważymy żadnych efektów leczenia, powinniśmy zgłosić się do lekarza, który przypisze nam odpowiednie środki.

Ciekawostka: olej wytwarzany z pestek dyniowych także jest źródłem kukurbitacyny. Oprócz tego zawiera on także cenny kwas linolowy, który odpowiada m.in. za regulację poziomu cholesterolu.

Tiamina (witamina B1) - witamina ważna dla organizmu >>

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść?

Gdy sięgamy po pestki z dyni, warto znać także inne zawarte w nich składniki. To m.in. liczne minerały - magnez, fosfor, cynk, mangan. Nie możemy także zapominać o witaminach. Pestki z dyni są źródłem niacyny (witamina B3, witamina PP), która dobrze wpływa na pracę naszego układu nerwowego.

Pestki z dyni zawierają także:

  • Witaminę C
  • Ryboflawinę
  • Tiaminę (witamina B1)
  • Kwas foliowy
  • Witaminę A
  • Witaminę E

Pestki z dyni są źródłem niacyny. Dowiedz się więcej na temat tej witaminy >>

Kukurbitacyna - kontrowersje

Kukurbitacyna wzbudza także pewne kontrowersje. Jakiś czas temu pojawiły się informacje na temat jej szkodliwości. Przeczą temu jednak liczne badania naukowe. Kukurbitacyna jest substancją bezpieczną dla ludzi.

Działanie przeciwnowotworowe kukurbitacyny

Kukurbitacyna znana jest także ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Substancja ta powstrzymuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. 

Warto wspomnieć także, że kukurbitacyna często jest składnikiem suplementów dla panów, którzy cierpią na przerost gruczołu korkowego. To dlatego, że powstrzymuje ona przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, który sprzyja rozrostowi prostaty, a także łysieniu androgenowemu.

Miedź - za co odpowiada w organizmie? Jakie produkty spożywcze są bogate w miedź? >>

Metionina - ważny, choć mało znany aminokwas. Jakie są najlepsze źródła metioniny? >>

Kukurbitacyna - o tym pamiętaj

Kukurbitacyna znajduje się w błonce ulokowanej między nasionem a łupinami pestki dyni. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona ziaren przed drobnoustrojami i grzybami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Kukurbitacyna znana jest ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Substancja ta powstrzymuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
  • Kukurbitacyna nazywana jest pogromcą pasożytów. Dlatego wykorzystywana jest często w medycynie naturalnej - np. w celu naturalnego pozbycia się pasożytów z organizmu. Wielu osobom udaje się dzięki pestkom z dyni pozbyć się np. owsików czy lamblii.
  • Olej wytwarzany z pestek dyniowych także jest źródłem kukurbitacyny. Oprócz tego zawiera on także cenny kwas linolowy, który odpowiada m.in. za regulację poziomu cholesterolu.

Poznaj przepisy kulinarne z wykorzystaniem dyni lub pestek z dyni:

Więcej o: