Metionina - ważny, choć mało znany aminokwas. Jakie są najlepsze źródła metioniny?

Metionina jest aminokwasem, a te należą do jednych z najważniejszych związków budujących ludzki organizm. Odpowiedzialne są m.in. za regulację większości procesów przemiany materii. Niestety ludzki organizm nie syntezuje metioniny we własnym zakresie, więc koniecznie jest jej dostarczanie z pożywieniem. Czym dokładnie jest metionina? Jakie pełni funkcje, czym grozi jej niedobór oraz jakie produkty spożywcze są najlepszym źródłem tego aminokwasu?

Metionina - charakterystyka

Metionina to organiczny związek chemiczny zaliczany do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są wytwarzane na drodze naturalnych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Metionina jest niezbędna w procesie metylacji, którego zadaniem jest między innymi detoks organizmu, prawidłowy wzrost tkanek czy tworzenie komórek odpornościowych. Wspomniany aminokwas czynnie uczestniczy także we wszystkich procesach metabolicznych organizmu, a ze względu na rzadką wśród aminokwasów zawartość siarki dostarcza grup siarkowych.

Metionina oraz bliźniaczy aminokwas o nazwie cysteina chronią stawy przed artrozą (chroniczne zapalenie stawów), co ma szczególne znaczenie w wypadku osób starszych. Do produktów spożywczych, które zawierają najwięcej metioniny zaliczyć można między innymi ser parmezan, mięso wieprzowe, ryby, żelatyna, a także nasiona lnu, pestki dyni i słonecznika. Aminokwas ten jest także składnikiem wielu suplementów diety dostępnych w aptece. Prawidłowy metabolizm metioniny wymaga odpowiedniej ilości witaminy B6.

Metionina - funkcje

Metionina jest z pewnością aminokwasem, o którego istnieniu wie niewiele osób. Nie oznacza to jednak, że nie jest on ważnym składnikiem diety. Wręcz przeciwnie. Związek ten bierze udział w szeregu procesów, w wyniku których syntezowanych jest wiele substancji odpowiedzialnych za ogólną kondycję organizmu.

1. Metionina a metabolizm

Metionina jest jednym z niewielu aminokwasów, bez którego nie byłoby możliwe wytwarzanie ważnego przeciwutleniacza zwanego glutationem. Związek ten umożliwia wydalanie z organizmu związków azotowych oraz chlorowcopochodnych toksyn, które powstają między innymi po zażyciu leków przeciwbólowych. Glutation jest także silnym antyoksydantem neutralizującym szkodliwy wpływ wolnych rodników i pestycydów. Warto pamiętać, że synteza glutationu przebiega w obecności witaminy C, więc w trosce o prawidłowo działające mechanizmy detoksykacji warto zadbać również o poziom tej witaminy.

2. Metionina a choroby stawów

Jedną z ważniejszych funkcji metioniny jest dostarczanie do organizmu siarki oraz jej związków. W przypadku różnych chorób stawów (m.in. artrozy) pierwiastek ten często okazuje się zbawienny, gdyż wzmacnia chrząstkę stawową oraz powoduje jej odbudowę. Metionina oraz bliźniacza cysteina łagodzą również bóle reumatyczne oraz powstrzymują dalszy rozwój stanów zapalnych okolic stawowych.

3. Metionina a miażdżyca

Badania kanadyjskiego doktora Mauro G. Di Pasquale wskazują, że niedobór metioniny może mieć także wpływ na rozwój miażdżycy. Wszystko za sprawą peroksydacji tłuszczów - procesu powodującego niszczenie komórki spowodowane pozbawianiem lipidów elektronów w błonach komórkowych. Di Pasquale w swoich książkach szczególną uwagę zwraca więc na metioninę, bez której lipidy wykazują większą skłonność do peroksydacji.

Metionina - objawy niedoboru

Do podstawowych objawów, które wskazywać mogą na niedobór metioniny zaliczyć można:

Metionina - objawy nadmiaru

Oczywiście metionina może zostać przedawkowana, co będzie skutkowało:

  • nudnościami i wymiotami,
  • bólami głowy,
  • sennością i brakiem energii,
  • zakwaszeniem organizmu,
  • spadkiem stężenia kwasu foliowego.

Metionina - źródła

Niedobór metioniny nie jest zbyt częstym zjawiskiem, gdyż zawarta jest ona w wielu produktach spożywczych spożywanych na co dzień. Metionina spotykana jest również bardzo często w różnych odżywkach i suplementach diety. Do najlepszych, naturalnych źródeł tego aminokwasu zaliczyć można:

Przygotowujesz dynię na Halloween? Nie wyrzucaj środka! To prawdziwe skarby dla zdrowia

Metionina - normy spożycia

Zalecenia dotyczące dawkowania metioniny mówią o tym, że dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas wynosi od 1 do 5 gramów na 1 kg masy ciała. Przykładowo, 100 gramów parmezanu zawiera 1010 mg metioniny, a dwustugramowy filet z halibuta dostarcza do organizmu  aż 1500 mg tego aminokwasu.

Więcej o: