Czerwone plamy na twarzy: co je powoduje? Jak im zapobiegać?

Czerwone plamy na twarzy mogą mieć wiele różnych przyczyn, ale nie zawsze oznaczają one poważne zmiany, które trzeba skonsultować z dermatologiem. Mogą one wystąpić w wyniku zapalenia skóry twarzy lub pojawić się ze względu na skórę naczynkową, która jest o wiele wrażliwsza na jakiekolwiek uszkodzenia. Zdarza się, że są one objawem choroby lub po prostu ubogiej diety. Co jeszcze powoduje plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy: przyczyny występowania

Czerwone plamy na twarzy mogą wystąpić z wielu różnych powodów. Przede wszystkim, warto pod uwagę wziąć stres, który wydaje się najczęstszą przyczyną wystąpienia takich zmian skórnych. Jednak mogą one pojawiać się jako reakcja alergiczna lub po prostu są sygnałem ostrzegającym o możliwości powstania trądziku różowatego. Natomiast suche czerwone plamy na twarzy, mogą pojawić się przy okazji wystąpienia zapalenia skóry takiego jak wyżej wspomniany trądzik lub atopowe zapalenie skóry. W tych dwóch przypadkach niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Od czego pojawiają się czerwone plamy na twarzy? To pytanie może nurtować wiele osób, które mają problemy ze zmianami skórnymi występującymi na twarzy, dlatego postaramy się nieco rozjaśnić ten temat. Oto kilka przykładów przyczyn pojawienia się zaczerwienień na twarzy:

  • skóra naczynkowa - taki typ skóry jest bardziej podatny na występowanie zaczerwienień. Pacjentom poleca się unikać alkoholu i stresu, ponieważ są to czynniki mogące nasilić występowanie czerwonych plam,
  • zapalenie skóry - suche, czerwone plamy na twarzy mogą kojarzyć się z reakcją alergiczną lub zapaleniem skóry. Czerwona wysypka na twarzy może być objawem wystąpienia zapalenia skóry, które natychmiast musi zostać poddane leczeniu, ponieważ nieleczone może znacząco pogorszyć kondycję skóry twarzy. Trądzik młodzieńczy oraz atopowe zapalenie skóry, to jedne z przykładów dolegliwości, które mogą wywołać znaczące zmiany skórne na twarzy,
  • uczulenie - plamy wywołane uczuleniem mogą występować na całym ciele, nie tylko w obrębie twarzy. Plamy, które są objawem uczulenia zazwyczaj się czerwone, suche i swędzące.
Zobacz wideo Złuszczanie twarzy peelingiem drobnoziarnistym

Pojawiające się na twarzy zmiany skórne, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą (w tym przypadku z dermatologiem lub alergologiem) w celu ustalenia przyczyny i ewentualnego leczenia. Nieleczone zmiany skórne mogą znacząco pogorszyć kondycję skóry twarzy, powodując trwałe blizny (często występują w przypadku trądziku).

Jak pozbyć się czerwonych plam na twarzy?

Wystąpienie czerwonych zmian skórnych w okolicy twarzy może być objawem alergii lub zapalenia skóry, które nieleczone trwa dość długo. W wielu przypadkach ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który wytyczy odpowiednią drogę leczenia.

Niektóre z nich można leczyć w domowy sposób jak np. plamy, których podłożem jest skóra naczynkowa. Jak pozbyć się czerwonych plam na twarzy ze skórą naczyniową? W przypadku takiego rodzaju skóry ważne jest, aby jak najszybciej odstawić alkohol oraz wykluczyć wszystkie czynniki wywołujące stres. Można również poddać się specjalnym zabiegom dermatologicznym, ale jest to jedynie sposób na złagodzenie zmian skórnych.

W przypadku wystąpienia zapalenia skóry na pewno należy odstawić kosmetyki, które mogłyby potencjalnie jeszcze bardziej podrażnić skórę twarzy. Warto również ograniczyć do minimum ekspozycję twarzy na słońce oraz branie gorących kąpieli. Pomocne mogą okazać się również delikatne kremy z filtrem UV.

Innym dobrym sposobem na łagodzenie zaczerwienień na twarzy jest, chociażby odstawienie kosmetyków zawierających alkohol, kwasy złuszczające skórę oraz peelingów, które oparte są na grubym ziarnie. W każdym przypadku jednak zaleca się skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który może przypisać stosowne leki lub maści, które nie tylko złagodzą czerwone plamy, lecz także zneutralizują przyczyny ich powstawania.

Zobacz też: Zmiany na skórze mogą być objawem wielu chorób - sprawdź, na co zwracać uwagę

Więcej o: