Lewatywa przed porodem to już coraz rzadziej spotykana sytuacja. Wiele kobiet, które poddawane są lewatywie, nie wspomina tego dobrze, ponieważ jest to zabieg nieprzyjemny, a czasami nawet bolesny. Jak wygląda lewatywa przed porodem? Jak zrobić lewatywę? Jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu do końcówki jelita grubego (czyli odbytu) pacjentki przyrządu, który służy do wykonania lewatywy (irygatora), dzięki której można zaaplikować specjalną ciecz do lewatywy. Płyn, który wlewany jest do odbytu, jest specjalną mieszanką substancji (kiedyś była to mieszanka wody i mydła), które odpowiadają za usuwanie szkodliwych dla organizmu substancji.
Lewatywa przed porodem była niegdyś rutyną, której poddawało się każdą kobietę. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego zabiegu i wykonuje się ją wyłącznie na życzenie pacjentki oraz w momencie, kiedy lekarz nadzorujący stwierdzi, że wymagane jest przeprowadzenie lewatywy. Lewatywa przed porodem najczęściej wykonywana jest w przypadku, gdy pacjentka nie oddawała stolca przez ostatnie 24 godziny. Wtedy może ona pomóc oczyścić jej organizm z resztek niestrawionego pokarmu i substancji szkodliwych dla organizmu.
To, jak się robi lewatywę przed porodem, już wiadomo, ale po co ją się tak naprawdę wykonuje? Lewatywa przede wszystkim służy do opróżnienia jelita ze względów higienicznych i bezpieczeństwa dziecka. Maluch nie powinien mieć kontaktu z bakteriami, które żyją w kale matki. Oczywiście lewatywa niesie za sobą wiele innych korzyści, nie tylko bezpieczeństwo dziecka. Oto inne przykłady plusów płynących z wykonania lewatywy:
Warto podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ten zabieg nie ma żadnego medyczngo uzasadnienia i to sprawia, że stał się on jedynie wyborem opcjonalnym samej przyszłej matki.
Prawdą jest to, że lewatywa to dość krępujący zabieg i wiele kobiet nie poddaje się mu ze względu na personel szpitala, który takową lewatywę przeprowadza. Jest to często krępujące dla kobiet i nie wpływa korzystnie na komfort psychiczny, który jest bardzo ważny w trakcie porodu. Dla takich osób jest jedno wyjście - lewatywę można wykonać samodzielnie w domu. W aptekach można zaopatrzyć się w specjalny zestaw do lewatywy domowej, który składa się ze specjalnej pipety oraz roztworu do lewatywy na bazie fosforanu sodu. Wykonując lewatywę samodzielnie, należy stosować się do zaleceń na opakowaniu oraz zawartych na ulotce.
Lewatywa nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, dlatego coraz mniej kobiet decyduje się go przeprowadzić. Co zamiast lewatywy przed porodem? Innych rozwiązań nie ma za wiele, a jedynym sensownym wydaje się czopek glicerynowy. Taki czopek ciężarna powinna zaaplikować sobie dzień wcześniej, aby przygotować się na pobyt w szpitalu. Co ważne, zastosowanie czopka jest o wiele łagodniejsze niż lewatywa, a przez co prostsze i mniej nieprzyjemne.
Zobacz też: Kamienie kałowe - co to jest i jak się je leczy?