Mammografia wykrywa zmiany nowotworowe i nie tylko. Badaniu powinny poddać się kobiety, które są obciążone genetycznie, bądź takie, które zauważyły u siebie zmiany w tkance piersiowej oraz kobiety po 50. roku życia. Niewielkie zwyrodnienia piersi wcale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej, aczkolwiek warto je skontrolować. Badanie zleca lekarz po uprzedniej diagnozie. Można je wykonać na NFZ lub prywatnie. Mammografia jest badaniem zupełnie bezbolesnym i polega na prześwietleniu piersi promieniowaniem rentgenowskim. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że nie można wykonywać go na tydzień przed planowaną miesiączką. W dniu badania pacjentki powinny okazać skierowanie od lekarza ginekologa i poinformować radiologa o wcześniejszych prześwietleniach.
Cena mammografii jest uzależniona od placówki, w której ją wykonujemy, oraz od liczby zdjęć rentgenowskich. Ceny oscylują pomiędzy 60 a 120 zł. Badanie, które jest płatne, może zawierać od 2 do 4 zdjęć, lub być wykonane w pełnej wersji wraz z opisem. Mammografia bez skierowania jest dostępna na terenie całej Polski w ramach profilaktyki raka piersi. Jest darmowa. Przysługuje każdej kobiecie od 50 do 69 roku życia i można ją wykonywać co 2 lata. Badania są wykonywane w mammobusach. Mammobusy posiadają taki sam specjalistyczny sprzęt, jak gabinety lekarskie.
Wszystkie kobiety, które wykryły u siebie jakiekolwiek zmiany lub zwyczajnie dbają o profilaktykę, powinny poddać się badaniu, jakim jest mammografia. NFZ w pełni ją refunduje.Najpierw po skierowanie powinny udać się do lekarza ginekologa. Badanie jest w szczególności przeznaczone dla kobiet w wieku powyżej 50 lat, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi.
Warto dbać o profilaktykę i zacząć badać się dużo wcześniej. Wskazaniem do wykonania mammografii jest wiek od 35 do 40 lat. Co więcej, jeśli w piersiach pojawiły się jakiekolwiek zmiany, to lekarz może zlecić mammografię z kontrastem również wykonywaną na NFZ. Badanie nie jest bolesne, aczkolwiek można odczuwać pewien dyskomfort. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. Promieniowanie RTG bardzo źle wpływa na płód i może spowodować jego uszkodzenie.
Każda pacjentka, która wykonuje mammografię, czeka na wyniki około 14 dni. Niezależnie od tego, gdzie były robione badania, każda placówka czy mammobus ma powinność powiadomić pacjentki o złych wynikach badań. Placówki, czy gabinety prywatne starają się kontaktować z pacjentami zazwyczaj telefonicznie lub listownie. W przypadku braku kontaktu należy udać się po odbiór wyników.
Otrzymane wyniki, które nie są pozytywne, należy zanieść wraz z opisem do swojego lekarza w celu podjęcia dalszego leczenia. Tylko specjalista jest w stanie dobrze je zinterpretować i podjąć właściwe leczenie. Wiele pacjentek po otrzymaniu złych wieści rezygnuje z podjęcia kolejnych kroków. Jest to częsty błąd, ponieważ nieleczone zmiany mogą powodować pogorszenie stanu zdrowia. Wykrycie guzków nie zawsze świadczy o nowotworze złośliwym. Mogą być to łagodne zmiany, jakimi są włókniaki.
Mammografia, jest badaniem profilaktycznym i jest w stanie wykryć wszelkie zmiany w tkankach piersi. Wcześnie wykryte, są gwarancją na szybkie odzyskanie zdrowia. Profilaktyka w zachorowaniach na raka piersi jest bardzo ważna i nie należy tego badania unikać. Dobrym nawykiem jest badać się w odstępach 2-letnich i mieć kontrolę nad własnym zdrowiem.
Zobacz też: USG sutków (piersi): na czym polega. Kiedy przeprowadza się USG piersi, a kiedy mammografię?