Mammografia. Badanie, które może pomóc wykryć niebezpieczne zmiany na wczesnym etapie

Mammografia jest badaniem profilaktycznym wykorzystującym promienie rentgenowskie. Powinna być wykonywana przynajmniej co 2 lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Dzięki niej można wykryć na wczesnym etapie niepokojące zmiany. Szczególną uwagę na to badanie powinny zwrócić kobiety powyżej 50. roku życia oraz obciążone genetycznie ryzykiem nowotworu piersi.

Mammografia: kiedy poddać się badaniu?

Mammografia wykrywa zmiany nowotworowe i nie tylko. Badaniu powinny poddać się kobiety, które są obciążone genetycznie, bądź takie, które zauważyły u siebie zmiany w tkance piersiowej oraz kobiety po 50. roku życia. Niewielkie zwyrodnienia piersi wcale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej, aczkolwiek warto je skontrolować. Badanie zleca lekarz po uprzedniej diagnozie. Można je wykonać na NFZ lub prywatnie. Mammografia jest badaniem zupełnie bezbolesnym i polega na prześwietleniu piersi promieniowaniem rentgenowskim. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że nie można wykonywać go na tydzień przed planowaną miesiączką. W dniu badania pacjentki powinny okazać skierowanie od lekarza ginekologa i poinformować radiologa o wcześniejszych prześwietleniach.

Mammografia: cena badania

Cena mammografii jest uzależniona od placówki, w której ją wykonujemy, oraz od liczby zdjęć rentgenowskich. Ceny oscylują pomiędzy 60 a 120 zł. Badanie, które jest płatne, może zawierać od 2 do 4 zdjęć, lub być wykonane w pełnej wersji wraz z opisem. Mammografia bez skierowania jest dostępna na terenie całej Polski w ramach profilaktyki raka piersi. Jest darmowa. Przysługuje każdej kobiecie od 50 do 69 roku życia i można ją wykonywać co 2 lata. Badania są wykonywane w mammobusach. Mammobusy posiadają taki sam specjalistyczny sprzęt, jak gabinety lekarskie.  

Mammografia na NFZ

Wszystkie kobiety, które wykryły u siebie jakiekolwiek zmiany lub zwyczajnie dbają o profilaktykę, powinny poddać się badaniu, jakim jest mammografia. NFZ w pełni ją refunduje.Najpierw po skierowanie powinny udać się do lekarza ginekologa. Badanie jest w szczególności przeznaczone dla kobiet w wieku powyżej 50 lat, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Zobacz wideo Dotykam - wygrywam. Samobadanie piersi

Warto dbać o profilaktykę i zacząć badać się dużo wcześniej. Wskazaniem do wykonania mammografii jest wiek od 35 do 40 lat. Co więcej, jeśli w piersiach pojawiły się jakiekolwiek zmiany, to lekarz może zlecić mammografię z kontrastem również wykonywaną na NFZ. Badanie nie jest bolesne, aczkolwiek można odczuwać pewien dyskomfort. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. Promieniowanie RTG bardzo źle wpływa na płód i może spowodować jego uszkodzenie.

Zły wynik mammografii: czy dzwonią?

Każda pacjentka, która wykonuje mammografię, czeka na wyniki około 14 dni. Niezależnie od tego, gdzie były robione badania, każda placówka czy mammobus ma powinność powiadomić pacjentki o złych wynikach badań. Placówki, czy gabinety prywatne starają się kontaktować z pacjentami zazwyczaj telefonicznie lub listownie. W przypadku braku kontaktu należy udać się po odbiór wyników.

Otrzymane wyniki, które nie są pozytywne, należy zanieść wraz z opisem do swojego lekarza w celu podjęcia dalszego leczenia. Tylko specjalista jest w stanie dobrze je zinterpretować i podjąć właściwe leczenie. Wiele pacjentek po otrzymaniu złych wieści rezygnuje z podjęcia kolejnych kroków. Jest to częsty błąd, ponieważ nieleczone zmiany mogą powodować pogorszenie stanu zdrowia. Wykrycie guzków nie zawsze świadczy o nowotworze złośliwym. Mogą być to łagodne zmiany, jakimi są włókniaki.

Mammografia, jest badaniem profilaktycznym i jest w stanie wykryć wszelkie zmiany w tkankach piersi. Wcześnie wykryte, są gwarancją na szybkie odzyskanie zdrowia. Profilaktyka w zachorowaniach na raka piersi jest bardzo ważna i nie należy tego badania unikać. Dobrym nawykiem jest badać się w odstępach 2-letnich i mieć kontrolę nad własnym zdrowiem.

Zobacz też: USG sutków (piersi): na czym polega. Kiedy przeprowadza się USG piersi, a kiedy mammografię?

Więcej o: