Inne ssaki mają tak skonstruowane "mleczne naczynia", by możliwe było wykarmienie potomstwa, czyli brodawki uwypuklają się tylko w okresie karmienia i w taki sposób, by ułatwić ich uchwycenie przez młode.U człowieka kobiecy biust jest wyraźnie zauważalny od wieku dojrzewania i chociaż powiększa się na czas karmienia, wraz z jego zakończeniem nie znika zupełnie, by pojawić się znowu w kolejnej ciąży. Dlaczego? Wraz z przyjęciem pozycji wyprostowanej przez homo sapiens spadła nieco rola pośladków jako wabika seksualnego, typowego dla innych naczelnych. Przyciągająca wzrok klatka piersiowa prawdopodobnie miała to zrównoważyć.
Wyniki wielu badań naukowych i ankiet dowodzą, że większość mężczyzn nie koncentruje się na piersiach tak mocno, jak sądzą kobiety. Oczywiście, jest ważny, ale w rankingach niejednokrotnie przegrywa z pośladkami, długimi nogami, ładną twarzą.
Zarazem: nie ma wątpliwości, że piersi wywołują silne emocje. I chociaż mężczyźni zapewniają, że nie rozmiar ma znaczenie, coraz więcej kobiet decyduje się na powiększenie biustu. Czasem ma to być odpowiedź na oczekiwania partnera. Psychologowie, seksuolodzy, a nawet chirurdzy plastyczni twierdzą, że to nie najlepsza motywacja. Operacje powiększenia biustu mają sens tylko wtedy, gdy taką potrzebę czuje kobieta i chce to zrobić dla siebie.
Nawet wyimaginowane przekonanie o braku atrakcyjności własnych piersi może znacznie utrudnić kontakty międzyludzkie, uniemożliwiać wręcz stworzenie udanego związku. Zatem - jeśli cierpisz na nadmiar gotówki (zabieg zwykle kosztuje kilkanaście tysięcy złotych), a piersi wpływają negatywnie na twoją samoocenę i akceptację, pomyśl o zabiegu. Wiele kobiet po operacji twierdzi, że wyraźnie zyskały na atrakcyjności. Specjaliści zapewniają jednak, że to nie zasługa silikonu, a pewność siebie i świadomość własnej seksualności przyciąga do nich mężczyzn.
Dlaczego Polki powiększają piersi i jak postrzegają się po zabiegu
Kobieca pierś składa się głównie z tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Obfitość tej pierwszej nie zależy od nas: jest uwarunkowana genetycznie i częściowo może zanikać, np. po karmieniu piersią. Tłuszczowa jest bezpośrednio związana z naszą wagą: im "większa" kobieta, tym więcej jej ma. Zatem można zapracować sobie na duże piersi. Tylko czy naprawdę warto?
Nie tylko kobiety o płaskiej klatce piersiowej nie są zadowolone ze swojego biustu. Te, które mogą oddychać wyjątkowo pełną piersią, twierdzą chociażby, że mają znacznie ograniczone szanse poznać wartościowego mężczyznę. Narzekają też na trudności z doborem stanika, bóle kręgosłupa etc. O tym, że naprawdę spory biust to zagrożenie zdrowotne, zwłaszcza dla drobnej kobiety, przypominają też lekarze. Nie zmienia to jednak faktu, że zabiegi pomniejszania biustu cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością.
W ciąży i w czasie karmienia piersią biust wyraźnie się powiększa, ale rozmiar nie ma bezpośredniego wpływu na ilość pokarmu. www.shutterstock.com
Kobiece piersi nie są po prostu źródłem mleka.W ciąży i w czasie karmienia piersią biust wyraźnie się powiększa, ale rozmiar nie ma bezpośredniego wpływu na ilość pokarmu. Uproszczeniem okazały się również teorie sugerujące, że ich budowa czy objętość ma bezpośredni związek z wygodą dziecka w czasie karmienia.
Uwaga, kobiece piersi odznaczają się wyjątkową wrażliwością na dotyk. Szczególną ostrożność trzeba zachować w czasie laktacji. Większość kobiet w tym okresie w ogóle nie chce, by dotykano ich brodawek. lepiej skoncentrować się na dolnej części piersi. Najlepsze rozwiązanie, by uniknąć efektu odwrotnego od zamierzonego, to zapytanie właścicielki biustu o jej oczekiwania. Warto przy tym pamiętać, że wraz z podnieceniem seksualnym spada nadwrażliwość dotykowa.
Duże piersi, prawdopodobnie z powodu rozciągnięcia nerwów przenoszących bodźce, bywają aż o 25 proc. mniej wrażliwe na dotyk od małych. Jeśli kobieta ma spore brodawki, lepiej ich nie dotykać (chyba, że na wyraźne życzenie), dopóki partnerka nie jest silnie pobudzona. Bywają bowiem nadwrażliwe.
Podejrzewa się, że czasem ewentualna chęć do wykorzystywania piersi w sferze seksualnej zależy od samoakceptacji kobiety i intensywności bodźców (niewiele kobiet lubi, gdy są zbyt intensywne).
Rumieniec u wielu kobiet, zwłaszcza tych o jaśniejszej karnacji, to oznaka silnego podniecenia, czasem orgazmu. Samoistne zaczerwienienie skóry nie musi obejmować tylko piersi: nieraz sięga od dolnej części brzucha, aż po szyję. Uwaga: czerwone plamy mogą być także skutkiem zbyt mocnych pieszczot i podrażnienia naskórka.
O podnieceniu mogą też świadczyć sztywne brodawki. O tym, że bodźce są miłe, informują brodawki obrzmiałe. Powiększyć może się zresztą cała pierś: bywa, że nawet o 1/4. Czasem wyraźniej widać żyłki: przecież krew krąży mocniej.
Mniejsze, większe, ładne i trochę mniej... Ważne, by były zdrowe. Właścicielka biustu zazwyczaj zna go na tyle dobrze, że może szybko zauważyć niepokojące zmiany. Ważne jednak, by chciała ich szukać.
Samodzielnie powinnaś badać piersi raz w miesiącu. www.shutterstock.com
Podstawowe elementy profilaktyki to:
Powinny cię zainteresować:
Pamiętaj, że różnice w wyglądzie piersi bywają związane jedynie ze wahaniami hormonów (przed miesiączką mogą się czasowo powiększyć), a 80 proc. zmian wykrywanych przez lekarzy ma charakter łagodny. Wcześnie rozpoznane nowotwory złośliwe nie muszą zabijać.