Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych opracowali nowy model sztucznej inteligencji (AI), który można wykorzystać w onkologii. Opiera się na głębokim uczeniu, dzięki któremu może przewidzieć rozwój nowotworu piersi z wyprzedzeniem do pięciu lat. Model ten powstał przy współpracy zespołu z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (CSAIL) oraz szpitala Massachusetts General Hospital (MGH).
Głębokie uczenie (deep learning) polega na tworzeniu sieci neuronowych, których budowa i funkcjonowanie przypomina pracę ludzkiego mózgu. Składają się z ogromnej liczby procesorów, które są ze sobą połączone i działają w tym samym czasie. Sieci te rozłożone są na wiele warstw.
Sztuczna inteligencja wyszkolona została na ponad 90 tysiącach zdjęciach mammograficznych, które pochodziły od ponad 60 tysięcy pacjentek ze szpitala Massachusetts General Hospital. Analizując te dane, AI wykryła pewne wzorce, które nie są widoczne dla lekarzy, a na podstawie których można przewidzieć występowanie raka piersi, zanim jeszcze pojawią się jego objawy. Skuteczność nowej metody to na razie 31 procent.
Naukowcy z MIT podkreślają, że opracowany przez nich model jest w stanie przewidzieć raka piersi z podobną dokładnością zarówno u kobiet białoskórych, jak i czarnoskórych. To ważne, ponieważ te drugie dużo częściej umierają na raka piersi niż te pierwsze.
Nowo opracowana sztuczna inteligencja jest nadzieją dla rozwoju onkologii. Może pomóc w lepszym i bardziej spersonalizowanym opracowaniu badań przesiewowych. Tym samym może również wpłynąć na wcześniejszą diagnozę, co w przypadku nowotworów ma niezwykle istotne znaczenie. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology mają nadzieję, że nowa technika zostanie w przyszłości wykorzystana do wykrywania również innych chorób.