Zawsze sprawdzaj gęstość piersi podczas mammografii. To ważne w wykrywaniu raka

Podczas badania mammograficznego lekarze zawsze powinni informować kobiety o tym, kiedy te mają gęste piersi. Są wtedy bowiem bardziej narażone na nowotwory. W związku z tym powinny zrobić jeszcze dodatkowe badania przesiewowe.
Zobacz wideo

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) po raz pierwszy od 20 lat zaproponowała nowe wytyczne odnośnie przeprowadzania badań mammograficznych u kobiet. Zdaniem instytucji lekarze powinni mieć obowiązek informowania badanych pacjentek o gęstości ich piersi. Dlaczego? Kobiety z tzw. gęstą tkanką gruczołową mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Ponadto gęsta tkanka gruczołowa sprawia, że dużo trudniej jest wykryć nowotwór podczas mammografii. Dzieje się tak, ponieważ zarówno tkanka ta, jak i guzy są białe na zdjęciu z badania, zlewając się tym samym ze sobą. Zaś tkanka tłuszczowa wygląda na czarną, dzięki czemu na niej nowotwór jest dużo bardziej widoczny.

Dlatego kobietom z bardziej "gęstymi" piersiami często zaleca się wykonywanie dodatkowych badań przesiewowych oprócz mammografii, takich jak np. USG. To drugie może wykryć nawet te nowotwory, których nie wykazała mammografia.

Gęstość piersi - co to?

Gęste piersi to takie, które mają wyższy poziom tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. Sposobem na wykrycie tego jest poddanie się zwykłemu badaniu mammograficznemu.

Co wpływa na prawdopodobieństwo posiadania bardziej gęstych piersi?

 1. Wiek: w miarę starzenia się kobiety, tkanka piersi staje się mniej gęsta.
 2. Masa ciała: kobiety o mniejszej zawartości tkanki tłuszczowej częściej mają gęstszą tkankę piersi.
 3. Terapia hormonalna stosowana podczas menopauzy: stosowanie jej zwiększa prawdopodobieństwo posiadania bardziej gęstych piersi.
Więcej o:
Komentarze (32)
Zawsze sprawdzaj gęstość piersi podczas mammografii. To ważne w wykrywaniu raka
Zaloguj się
 • rumpa

  Oceniono 13 razy 13

  Jakaś nowość? Od lat mi mówiono, że z takim biustem to tylko USG na dobrym sprzęcie i u dobrego lekarza, a mammografię mogę sobie darować, bo nic nie będzie widać.

 • staua

  Oceniono 9 razy 7

  Nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na raka, tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia zmian nowotworowych przy pomocy mammografii. To nie jest to samo, autorze artykułu.

 • polonests

  Oceniono 12 razy 6

  Czy "gęste" to przypadkiem nie "twarde"?

 • wqcyzx

  Oceniono 4 razy 4

  Wg. tych wytycznych to "wmontowany" silikon niezawodnie zapowiada problemy, bo jest "gęsty".

 • janboden49

  Oceniono 12 razy 2

  Co za stek bzdur! A jak ma rzadkie piersi, to dostanie raka macicy? Autor tych wymysłów ma zaawansowanego raka na umyśle. Powiem więcej. Ten uczony specjalista pismak stwierdził, że przyczyną śmierci jest życie. bo gdyby nie żyli, to by nie mogli umierać. ale tylko często-gęsto. Bo ci z rzadka to już nie.

 • je-basia

  Oceniono 7 razy 1

  Prima aprilis? Czy to wyszło z uniwersytetu prezesa: "węgiel jest tani, bo wąglowodanów przybyło..." albo z kursów ogrodniczych marszałka sejmu? Bo takie coś, to trzeba umieć wsadzić!

 • voyteko

  Oceniono 5 razy -1

  "Geste, Piersi"....czy chodzi o gestosc wlosow na piersiach?.... Dziwne okreslenie...."geste piersi",geste nogi,geste palce...gesty dowcip...

 • elasp

  Oceniono 1 raz -1

  Fot. "Shutterstock" - "Gazeta" nie dysponuje własnymi zdjęciami, nie zatrudnia fotografów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX