To objawy raka piersi. Wiele kobiet je zupełnie ignoruje

Rak piersi w początkowych stadiach objawia się przede wszystkim wyczuwalnym, twardym guzkiem w piersi. Nie jest to jednak jedyny objaw choroby. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Co roku w naszym kraju zapada na niego ponad 18 500 kobiet i ponad 6600 umiera z jego powodu. Jednak wcześnie wykryty jest uleczalny. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. 

Najczęstsze objawy raka piersi

Rak piersi w początkowych stadiach objawia się przede wszystkim wyczuwalnym, twardym guzkiem w piersi. Co istotne, często występuje on w bocznej górnej części piersi. Jednak nie jest to jedyny symptom choroby. Co jeszcze powinno nas skłonić do wizyty u lekarza? Oto inne objawy, których nie powinnyśmy lekceważyć. 

  • Zmiany na skórze piersi;
  • poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersiach;
  • tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienie i pogrubienie skóry piersi;
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu;
  • wyraźna asymetria sutków;
  • wciągnięcie brodawki;
  • owrzodzenie brodawki;
  • wyciek z brodawki;

Warto wspomnieć, że ból to rzadki objaw pierwszych stadiów raka piersi. Doskwiera on zwykle kobietom, u których nowotwór już się rozrósł. Jednak zdarza się, że chorym we wczesnym stadium nowotworu towarzyszy delikatne kłucie czy dyskomfort w okolicy guza.

Samobadanie piersi

Najlepszym sposobem, aby wcześnie wykryć nowotwór piersi, jest comiesięczne ich samobadanie. Najlepiej jest robić to po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustal, że wykonujesz samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki. Więcej na temat samobadania przeczytasz tutaj:

Więcej o: