USG piersi - jak przebiega, jakie są wskazania do badania?

USG piersi to badanie diagnostyczne, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu piersi oraz zmian o innym charakterze, w związku z czym każda kobieta powinna się mu regularnie poddawać. Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Trwa kilka minut, a wyniki są dostępne od razu. Jak często powinno się chodzić na badanie USG? Jak ono przebiega i jak należy się do niego przygotować?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem, podczas którego uwidaczniane są tkanki, które występują w obszarze piersi. Jest to możliwe dzięki użyciu fal ultradźwiękowych, które przechodzą przez skórę i odbijają się od różnych tkanek. W zależności od ich rodzaju, fale odbijają się w różny sposób, a na ekranie widoczne są struktury o różnym zaciemnieniu. Badanie umożliwia wykrycie zmian oraz określenie ich charakteru, czyli zróżnicowanie zmian wypełnionych płynem od zmian twardych (mogą to być zwłóknienia, zwapnienia lub zmiany nowotworowe).

USG piersi – wskazania

Badanie ultrasonograficzne piersi powinna wykonywać regularnie (średnio co roku) każda kobieta, która ukończyła 30 lat. Na badanie należy zgłosić się wcześniej, jeżeli podczas samobadania piersi wyczuje się pod palcami jakąkolwiek niepokojącą zmianę, odczuwa się ból piersi niezwiązany z cyklem miesiączkowym albo zaobserwuje się wypływanie z brodawek krwi lub innej wydzieliny. Profilaktycznie USG powinny wykonywać kobiety, które:

  • Mają piersi o gruczołowym utkaniu
  • Mają małe piersi
  • Przeszły punkcję sutka
  • Mają implanty silikonowe.
Zobacz wideo

Regularne badanie zaleca się także kobietom, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania, gdyż należą one do grupy podwyższonego ryzyka. Badanie wykonuje się częściej (średnio co pół roku) u kobiet, u których wykryto zmianę i istnieją wskazania do tego, aby poddawać ją kontroli.

Nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia badania USG. Ze względu na to, że w przeciwieństwie do badania rentgenowskiego, podczas badania ultrasonograficznego pacjentka nie jest wystawiona na działanie promieni rentgenowskich, USG może być przeprowadzane nawet u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.

Oprócz USG piersi, każda kobieta, która ukończyła 40 lat, powinna raz na dwa lata wykonywać mammografię. Pacjentki po 50. roku życia muszą zgłaszać się na mammografię raz w roku.

USG piersi – przebieg badania

Najlepiej, jeśli USG piersi jest przeprowadzane między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, ponieważ wtedy najłatwiej jest wykonać badanie i daje ono najdokładniejsze wyniki. Poza tym, w tym okresie piersi zwykle nie są nadmiernie tkliwe, tak jak przed miesiączką. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jednak dla komfortu warto wziąć prysznic.

Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego pacjentka powinna poinformować o wszystkich problemach zdrowotnych, przebytych operacjach piersi oraz przyjmowanych lekach, szczególnie lekach hormonalnych. Istotny jest wiek kobiety oraz to, czy kobieta rodziła i czy karmiła piersią. Kobiety, które przychodzą na badanie zostaną poproszone o podanie daty ostatniej miesiączki. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki zachorowania na nowotwór piersi, prostaty albo jajników należy powiedzieć o tym lekarzowi. Na badanie należy zabrać ze sobą wszystkie wyniki dotychczas wykonywanych badań USG, mammografii oraz innych badań piersi.

Po wywiadzie pacjentka musi rozebrać się od pasa w górę i położyć na plecach na łóżku, a ręce założyć za głowę. Na skórę w obszarze piersi nakładany jest żel, który ułatwia poruszanie głowicą USG po ciele i umożliwia wnikanie fal ultradźwiękowych. Następnie specjalista przesuwa głowicą po każdej z piersi po kolei ustawiając głowicę pod różnymi kątami i ocenia ich budowę, sprawdza, czy nie występują żadne zmiany, a jeśli zachodzi taka konieczność dokonuje pomiarów zmian i rejestruje je na zdjęciach. Przy okazji USG piersi często badane są również doły pachowe i okolice węzłów chłonnych.

Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jedynie czasami, gdy konieczne jest mocniejsze przyciśnięcie głowicy do piersi pacjentka może odczuwać dyskomfort lub ból o małym nasileniu. Jeżeli ból jest silny, należy poinformować o tym lekarza. Po zakończeniu badania pacjentka może usunąć z piersi żel za pomocą papierowych ręczników i ubrać się. Zazwyczaj badanie trwa około 15 minut. Wstępne wyniki lekarz może przekazać pacjentce już w trakcie badania, a poza tym kobieta powinna otrzymać zdjęcia wraz z opisem.

Więcej o: