Ginekolog to specjalista zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Niejednokrotnie jest również położnikiem, czyli specjalistą od ciąży, porodu oraz połogu, ale ginekologia to zdecydowanie szersza dziedzina niż położnictwo.
Chociaż wiele kobiet odwiedza ginekologa regularnie jedynie w czasie ciąży, ewentualnie w pierwszym roku po urodzeniu dziecka, nie wolno zapominać, że to zaledwie wycinek jego działalności. Ginekolodzy najczęściej diagnozują i leczą:
Ginekolodzy nadzorują również hormonalne leczenie antykoncepcyjne, badają piersi, opiekują się pacjentką w ciąży, w połogu, odbierają porody, pomagają w łagodnym przejściu przez okres menopauzy, zlecają (czasem samodzielnie pobierają) profilaktyczne badania cytologiczne, kierują na USG (niektórzy wykonują je samodzielnie, ale upewnij się, że mają odpowiednie umiejętności i dobry sprzęt). Generalnie kobieta powinna znajdować się pod stałą opieką ginekologiczną przez całe dorosłe życie, od ukończenia 16. roku życia, bądź rozpoczęcia współżycia.Uwaga, po menopauzie, czyli po zakończeniu okresu rozrodczego, opieka lekarza jest wciąż istotna, choćby ze względu na rosnące ryzyko chorób nowotworowych.
W związku na szeroki zakres problemów, bardzo zróżnicowany diagnostycznie i terapeutycznie, z ginekologii wyodrębniło się kilka poddziedzin, ginekolodzy współpracują ściśle z innymi specjalistami lub mają dodatkowe specjalizacje (jak onkologia, radiologia, endokrynologia), by zapewnić kobiecie kompleksową opiekę. Stąd niewykluczone, że w zależności od problemów, które wysyłają pacjentkę do ginekologa, zajmie się nią na przykład:
Opór Polek przed regularnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym przyczynia się do późnego rozpoznania i wysokiej śmiertelności wśród kobiet na złośliwe nowotwory piersi oraz narządów rodnych.Świadomość zagrożenia wciąż jest niepokojąco niska, chociaż wcześnie rozpoznane nowotwory kobiece są w pełni uleczalne. Regularnie prowadzone akcje edukacyjne przynoszą znikome efekty.
Więcej na ten temat - Ginekolog: To nie tylko wina kobiet, że nie robią cytologii
Wizyta lekarska powinna składać się:
Ginekolog zleca badania w celu rozpoznania ewentualnych patologii, ale i profilaktycznie, w tym:
Tyreolog, neurolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich