Ginekolog - specjalista od kobiecych spraw, ale nie tylko w ciąży

Ginekolog to specjalista, którego każda dorosła, uważająca się za zdrową, kobieta powinna odwiedzać raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niestety, wiele pań latami nie odwiedza gabinetu ginekologa i uznaje go za "lekarza od ciąży". Konsekwencje takiego podejścia bywają bardzo poważne.
Zobacz wideo

Ginekolog to specjalista zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Niejednokrotnie jest również położnikiem, czyli specjalistą od ciąży, porodu oraz połogu, ale ginekologia to zdecydowanie szersza dziedzina niż położnictwo.

Ginekologia to nie tylko położnictwo

Chociaż wiele kobiet odwiedza ginekologa regularnie jedynie w czasie ciąży, ewentualnie w pierwszym roku po urodzeniu dziecka, nie wolno zapominać, że to zaledwie wycinek jego działalności. Ginekolodzy najczęściej diagnozują i leczą:

Ginekolodzy nadzorują również hormonalne leczenie antykoncepcyjne, badają piersi, opiekują się pacjentką w ciąży, w połogu, odbierają porody, pomagają w łagodnym przejściu przez okres menopauzy, zlecają (czasem samodzielnie pobierają) profilaktyczne badania cytologiczne, kierują na USG (niektórzy wykonują je samodzielnie, ale upewnij się, że mają odpowiednie umiejętności i dobry sprzęt). Generalnie kobieta powinna znajdować się pod stałą opieką ginekologiczną przez całe dorosłe życie, od ukończenia 16. roku życia, bądź rozpoczęcia współżycia.Uwaga, po menopauzie, czyli po zakończeniu okresu rozrodczego, opieka lekarza jest wciąż istotna, choćby ze względu na rosnące ryzyko chorób nowotworowych.

W związku na szeroki zakres problemów, bardzo zróżnicowany diagnostycznie i terapeutycznie, z ginekologii wyodrębniło się kilka poddziedzin, ginekolodzy współpracują ściśle z innymi specjalistami lub mają dodatkowe specjalizacje (jak onkologia, radiologia, endokrynologia), by zapewnić kobiecie kompleksową opiekę. Stąd niewykluczone, że w zależności od problemów, które wysyłają pacjentkę do ginekologa, zajmie się nią na przykład:

 • ginekolog położnik - opieka nad ciężarną,
 • ginekolog onkolog - w przypadku diagnostyki i leczenia nowotworów, a także przynależności do grupy ryzyka, np. obciążenia genetycznego. Wówczas niejednokrotnie wskazany jest też nadzór poradni genetycznej,
 • ginekolog dziecięcy - diagnozuje wady wrodzone układu rozrodczego u dziewczynek, ocenia także ewentualne nieprawidłowości w procesie dojrzewania, skutki urazów (np. po wypadku). Niewiele jest poradni dziecięcych ginekologicznych, zwykle znajdują się w dużych ośrodkach, przy dziecięcych szpitalach specjalistycznych. Ginekolodzy dziecięcy są szczególnie przygotowywani pod kątem radzenia sobie z emocjami nieletnich pacjentek, niejednokrotnie po traumach, zestresowanych diagnostyką w tak delikatnej materii,
 • ginekolog endokrynolog - lekarz, który ma te dwie specjalności, zwykle jest bardzo poszukiwany i oblegany, bo wiele kobiecych problemów ma podłoże endokrynologiczne. Ginekolodzy ściśle współpracują z endokrynologami,
 • specjalista leczenia niepłodności - nowoczesne leczenie uwzględnia fakt, że niepłodność dotyczy pary. Wskazane są często nie tylko badania obojga partnerów, ale też nadzór urologiczny nad mężczyzną. Wśród specjalistów leczenia niepłodności są też ci, którzy mają szczególne doświadczenie w stosowaniu skutecznych metod, jak in vitro.
 • perinatolog - perinatologia to bardzo rzadka specjalizacja, koncentrująca się na diagnozowaniu i coraz częściej leczeniu płodów, także inwazyjnie, w łonie matki.

Ginekolog - jak wygląda wizyta lekarska

Opór Polek przed regularnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym przyczynia się do późnego rozpoznania i wysokiej śmiertelności wśród kobiet na złośliwe nowotwory piersi oraz narządów rodnych.Świadomość zagrożenia wciąż jest niepokojąco niska, chociaż wcześnie rozpoznane nowotwory kobiece są w pełni uleczalne. Regularnie prowadzone akcje edukacyjne przynoszą znikome efekty.

Więcej na ten temat - Ginekolog: To nie tylko wina kobiet, że nie robią cytologii

Wizyta lekarska powinna składać się:

 1. ze szczegółowego wywiadu,
 2. badania piersi, w tym nauki samobadania, 
 3. badania wewnętrznego tzw. dwuręcznego, pozwalającego ocenić wstępnie stan macicy i jej szyjki oraz miednicy mniejszej, a także badania tarczy szyjki macicy (z wykorzystaniem wziernika dopochwowego).

Ginekolog zleca badania w celu rozpoznania ewentualnych patologii, ale i profilaktycznie, w tym:

 • mammografię,
 • USG,
 • cytologię szyjki macicy,
 • analizę krwi,
 • moczu.

Tyreolog, neurolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: