18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Sposób na kaca, czyli co pomoże uniknąć nieprzyjemnych efektów po spożyciu alkoholu

Sposób na kaca ma nam pomóc pozbyć się nieprzyjemnych konsekwencji spożycia alkoholu. Kac to stan, który prowadzi do złego samopoczucia. Istnieje wiele metod, które powinny skutecznie pomóc w zwalczaniu go. Można mu przeciwdziałać lub leczyć dzień po imprezie. Jaki sposób na kaca jest faktycznie pomocny? Co warto jeść i pić zarówno w trakcie, jak i po imprezie?

Sposób na kaca. Objawy kaca

Sposobów na kaca jest wiele, ale nie wszystkie są skuteczne. Czym objawia się kac? Mianem kaca określa się wszystkie objawy zatrucia alkoholem. Alkohol trawiony jest w wątrobie, a w trakcie tego procesu powstaje aldehyd octowy i kwas octowy. Obie te dwie substancje są szkodliwe dla naszego organizmu, ale to aldehyd sprawia, że nie możemy się skupić i wpływa na pojawienie się bólu żołądka. Typowymi objawami kaca jest zmęczenie i podwyższone tętno. Oprócz tego pojawia się uczucie ciepła i powstają zaczerwienienia na twarzy. W skrajnych przypadkach kac może wywołać również wymioty. Oprócz wyżej wymienionych objawów wyróżnić możemy:

 • złe samopoczucie,
 • zwiększone pragnienie,
 • wrażliwość na światło i hałas, często towarzyszy ból głowy,
 • ból i uczucie ciężkości w głowie,
 • brak apetytu,
 • nudności,
 • biegunka,
 • bezsenność.

Warto podkreślić, że spożywanie alkoholu ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm, szczególnie na układ nerwowy. Alkohol neutralizuje komórki nerwowe (neurony).

Sposób na kaca: jak przeciwdziałać?

Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Domowe sposoby na kaca, które pomogą przeciwdziałać powstawaniu zatrucia alkoholowego wcale nie są skomplikowane. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni odpoczynek. Nasz organizm lepiej zniesie wpływ alkoholu, gdy jest wypoczęty. Warto zjeść coś tłustego - tłuszcz ochroni nasz żołądek przed negatywnym wpływem alkoholu, a także spowalnia jego wchłanianie. Wiele osób poleca zażyć sporą ilość witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy.

Te domowe sposoby na kaca nie sprawią, że w pełni wyzbędziesz się skutków imprezowania dzień po imprezie, ale skutecznie je osłabią do takiego stopnia, że będziesz mógł w normalny sposób funkcjonować.

Zobacz wideo Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Sposób na kaca: w trakcie spożywania alkoholu

Istnieje wiele niepisanych zasad dotyczących tego jak postępować podczas imprezy, aby sprawić, że kac będzie mniejszy, a nawet że wcale się nie pojawi. Oto kilka z nich:

 1. Nigdy nie mieszaj alkoholu. Mieszanie trunków prowadzi do nasilenia objawów kaca,.
 2. Rób przerwy w piciu. Przerwa to czas, w którym organizm zdoła część alkoholu wchłonąć.
 3. Nigdy nie pij alkoholu z gazowanymi napojami. Dwutlenek węgla zawarty napojach gazowanych wpływa szybsze wchłanianie alkoholu. Zamiast tego sięgnij po wodę, a w ostateczności po sok.
 4. Nigdy nie pal papierosów podczas picia. Nikotyna wzmaga działanie alkoholu.

Przestrzeganie powyższych zasad, to szybki sposób na kaca, który pozwoli częściowo lub całkowicie zneutralizować pojawienie się jego objawów.

Co jest dobre na kaca? Domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się co jest dobre na kaca? Domowe sposoby często mogą się sprawdzać, ale warto również wspomóc swój organizm dawką energii. Oto sprawdzone metody, które wspomogą organizm w walce z toksynami dzień po imprezie:

 • chłodny prysznic naprzemiennie z ciepłym tuż po przebudzeniu - ten szybki sposób na kaca pomoże nie tylko szybko się obudzić, lecz także poprawi krążenie, przez co szybciej pozbędziesz się alkoholu z krwi,
 • picie dużej ilości wody - odpowiednie nawodnienie jest podstawą każdej walki z kacem. Bardzo dobrym sposobem jest wykonanie mieszanki wody, miodu, soli i soku z cytryny - nie tylko nawodnisz swój organizm, lecz także dostarczysz cukier, witaminę C, a sól pozwoli utrzymać wodę w organizmie na dłużej,
 • postaw na lekki posiłek
 • świeże powietrze też jest ważne - złagodzi ono ból głowy i poprawi samopoczucie.

Te sprawdzone sposoby na kaca, zawsze pomagają w leczeniu objawów zatrucia alkoholowego bez względu na wiek i płeć.

Zobacz też: Badania zaprzeczają, aby alkohol w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływał na serce

Więcej o: