Oczyszczanie wątroby. Czy wątroba potrzebuje dodatkowej detoksykacji? Zdanie lekarzy jest jednoznaczne

Oczyszczanie wątroby brzmi zachęcająco, jednak co tak naprawdę kryje się za tą praktyką? Czy jest to bezpieczne dla naszego zdrowia? Piękna, szczupła sylwetka to marzenie wielu, jednak istotny jest także aspekt zdrowotny. Niestety, nie wszystkie praktyki polecane w kolorowych magazynach są bezpieczne i zdrowe. Wiele z nich jest szkodliwe, a stosowanie ich bez nadzoru może doprowadzić do niedoborów w diecie i złego samopoczucia.

Popularne sposoby oczyszczania wątroby. Czy to ma sens? 

Oczyszczanie wątroby to ostatnio dość popularny temat wśród osób dbających o swoją sylwetkę. Głównym zadaniem wątroby, jest odtruwanie organizmu z toksyn. Ten ważny organ wykonuje sporo pracy. Musi neutralizować alkohol, substancje z popularnych używek, oraz przyjmowanych przez człowieka lekarstw. Dodatkowo wątroba odpowiada za magazynowanie żelaza, witamin z grupy A, D oraz K, a także C i B12.

Zarówno w sieci, jak i magazynach znaleźć można wiele opinii zachwalających oczyszczanie wątroby. Zwolennicy medycyny naturalnej uważają, że stosowane przez nich praktyki pozwalają na usunięcie z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. Po tego typu kuracjach mamy nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, lecz także pozbyć się zaparć, wzdęć, dużego apetytu, a nawet kataru, czy astmy. Niestety, ale oczyszczanie wątroby zostało jednoznacznie ocenione przez lekarzy. Organ ten nie potrzebuje dodatkowego wsparcia, a jego detoksykacja po prostu nie przyniesie korzyści. W wątrobie nie zbierają się żadne toksyny i zanieczyszczenia.

Dieta oczyszczająca wątrobę. Naprawdę jest Ci potrzebna?

Znawcy medycyny naturalnej coraz to polecają nowe sposoby na oczyszczanie wątroby. Michał Tombak napisał o tym książkę, w której znaleźć można liczne zalecenia mające pozytywnie wpłynąć na organizm. Jak wygląda taka dieta oczyszczająca wątrobę?

Zaleceń jest kilka, jednak przede wszystkim, chodzi o niełączenie węglowodanów i białek ze sobą nawzajem. Można je za to jeść wraz z naturalnymi produktami. Chociaż wydaje się to skomplikowane, wcale takie nie jest. Na obiad na przykład można zjeść mięso wraz z zielonymi warzywami. Klasyczne danie, a przy tym szybkie w przygotowaniu.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Tombak sugeruje też, że pomiędzy posiłkami węglowodanowymi a białkowymi, powinna być minimum dwugodzinna przerwa. Dodatkowo węglowodany należy przyjmować w godzinach od 9 do 13.

Powszechnie wiadomo, że należy dbać o zdrowe odżywianie, jednak tak drastyczne zasady często nie są konieczne. Rozpoczynając nową dietę, warto wcześniej skonsultować się z dietetykiem, który wyjaśni wszelkie trapiące kwestie i podpowie nieco o kaloryczności i wartościach odżywczych posiłków.

Czy tabletki na oczyszczanie wątroby to konieczność? Sprawdź, zanim przyjmiesz te suplementy

Tabletki na oczyszczanie wątroby to kolejny z rodzajów suplementów diety, który ma pomóc przede wszystkim w osiągnięciu pożądanej masy ciała lub poprawy pracy wątroby. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że "oczyszczanie wątroby" nie pomoże jeśli masz do czynienia z poważnym schorzeniem. Zawsze warto zadbać o zdrową dietę, która nieco odciąży organ - ograniczenie spożywania soli, tłustych potraw i ostrych przypraw, a także odstawienie używek. Konieczna jest także wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem i wskaże odpowiednią formę leczenia. Suplementy diety nigdy nie mogą zastąpić konsultacji medycznej.  

Oczyszczanie wątroby solą gorzką

Siarczan magnezu, nazywany również gorzką solą jest dostępny w praktycznie każdej aptece. Osoby korzystające z dobrodziejstw medycyny naturalnej używają go do:

  • walki z grzybicą stóp,
  • jako peeling na twarz,
  • dodają go do kąpieli. 

Oczyszczanie wątroby gorzką solą to po prostu używanie jej do walki z zaparciami. Należy jednak pamiętać, że ten naturalny środek przeczyszczający może rozleniwić jelita i nie może być stosowany na dłuższą metę. Nadmierne spożywanie tego specyfiku powoduje także zaburzenia w funkcjonowaniu nerek. Gorzka sól, chociaż skuteczna nie jest lekarstwem i nie pomoże w walce z poważnymi problemami jelit i wątroby. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniej terapii. 

Zobacz też: Zespół Gilberta. Choroba genetyczna, której objawem jest okresowa żółtaczka

Więcej o: