Ablacja serca. Co to za zabieg i kiedy się go wykonuje?

Ablacja serca to jeden z rodzajów zabiegów kardiologicznych. Ma na celu leczenie arytmii serca, czyli zaburzeń rytmu jego pracy. Jak wykonuje się zabieg ablacji serca? Dlaczego się go wykonuje? O tym znajdziecie więcej poniżej.

Ablacja serca: co to jest?

Ablacja serca: co to jest? Otóż jest to zabieg kardiologiczny, który na celu ma leczenie arytmii serca. Podczas niego dochodzi do uszkodzenia tkanek przy użyciu czynników fizycznych i chemicznych. Wykonuje się go często z użyciem prądu o częstotliwości radiowej. Zastosowanie prądów jest bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń rytmu serca oraz migotania przedsionków. Ablacja serca wykonywana jest w leczeniu nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca. Taki zabieg jest o wiele skuteczniejszy niż terapia lekowa, a dodatkowo umożliwia utrzymanie poprawnego rytmu zatokowego. Warto podkreślić, że ablacja serca charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem występujących powikłań.

Zabieg ablacji prowadzi przede wszystkim do redukcji objawów zaburzeń serca i ogólnej poprawy jakości życia, co za tym idzie - chory nie jest zmuszony tak często odwiedzać szpital. Warto dodać również, że pacjent z dolegliwościami serca po takim zabiegu może stopniowo odchodzić od stosowania leczenia farmakologicznego.

Jak długo goi się serce po ablacji?

Wiele osób może zadać pytanie "jak długo goi się serce po ablacji?". Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana, ponieważ wszystko to zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przyjmuje się, że gojenie trwa około trzech miesięcy, a w ciągu pół roku dochodzi do stabilizacji korzystnego wpływu terapii.

Czym jest arytmia serca?

Zabieg ablacji serca stosuje się przede wszystkim podczas leczenia arytmii. Mianem arytmii serca określa się stosunkowo dużą grupę zaburzeń rytmu serca. To schorzenie objawia się przyśpieszeniem, zwolnieniem lub nieregularnością jego pracy. Większość dolegliwości, które określa się mianem arytmii, przebiega bezobjawowo, ale zdarza się, że choroba ta, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby chorującej, dlatego nie powinno się bagatelizować żadnego zaburzenia pracy serca.

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Zalecenia po ablacji serca. Czego powinien wystrzegać się pacjent?

Życie po ablacji serca często wymaga od chorego czasowej zmiany trybu życia. Zalecenia po ablacji serca polegają przede wszystkim na ograniczeniu wysiłku fizycznego. Nie można w czasie rekonwalescencji jeździć na rowerze, ćwiczyć na siłowni, a także powinno wystrzegać się od podnoszenia jakichkolwiek ciężarów. Do 4 tygodni po poddaniu się zabiegu ablacji serca, nie powinno się wysilać i unikać niepotrzebnego stresu. Do pełnej aktywności fizycznej można powrócić po czasie, wszystko jednak uwarunkowane jest stanem zdrowia oraz wynikami badań. Powszechnie uważa się, że można zacząć na nowo uprawiać aktywność fizyczną dopiero po około trzech miesiącach po zabiegu. Należy pamiętać, że przez rok trzeba pozostać pod stałą obserwacją lekarza kardiologa, który będzie kontrolował wszelkie zmiany w organizmie. Życie po ablacji serca nie powinno przysparzać sporych problemów.

Przez pierwsze trzy miesiące po ablacji, zaleca się stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Ważne jest, żeby stosować wszystkie leki, które zalecił lekarz prowadzący. 

Po zabiegu ablacji należy trzymać się poniższych zaleceń:

  • wdrożenie leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz zaburzeń lipidowych,
  • redukcja masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości,
  • stosowanie odpowiedniej diety - uważa się, że kuchnia śródziemnomorska będzie najlepszym wyborem,
  • ograniczenie wszelkich używek (alkohol, papierosy),
  • ograniczenie stresu,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie,
  • zażywanie zaleconych leków,
  • regularne zgłaszanie się na kontrole lekarskie.

Zobacz też: Ciśnienie krwi. Tabela wiekowa wskazuje jak kształtują się normy tego parametru

Więcej o: