Woda utleniona może być wykorzystywana na wiele sposobów. Poznaj te, o których dotąd nie wiedziałeś

Woda utleniona to popularny specyfik, który znajdziesz w każdej apteczce domowej. Stosowana powszechnie do dezynfekcji ran, posiada jednak szereg innych zastosowań, o których nie każdy wie. Czym jest ten specyfik i jak się go otrzymuje? Czy nadaje się do spożywania?

Czym jest i do czego używamy wody utlenionej?

Woda utleniona jest roztworem, a więc innym związkiem chemicznym rozpuszczonym w wodzie. Mamy tu do czynienia z roztworem substancji zwanej nadtlenkiem wodoru o stężeniu 3%. Nadtlenek wodoru sam w sobie jest środkiem silnie żrącym i niebezpiecznym, a sprzedawania go w czystej postaci zabraniają akty prawne w Europie oraz USA. Jego niskoprocentowe roztwory są jednak w pełni bezpieczne i dostępne powszechnie, a jednym z nich jest właśnie woda utleniona.

Jak wspomniano wyżej, woda utleniona jest powszechnie stosowana do dezynfekcji ran ze względu na silnie właściwości utleniające. Ponadto niektórzy uważają, że podawana woda utleniona do ucha pomaga w stanach zapalnych tego organu. Jaka jest jednak prawda? Mimo silnych właściwości bakteriobójczych lekarze odradzają samodzielne stosowanie wody utlenionej w leczeniu narządów słuchu. Pamiętajmy, że jest to roztwór silnie żrącej substancji, która może uszkodzić delikatną wewnętrzną strukturę ucha. Ponadto nadmierna wilgoć również może prowadzić do zapaleń, które mogą nawet trwale uszkodzić narząd słuchu.

Płukanie gardła wodą utlenioną: czy naprawdę działa?

Zdaniem miłośników medycyny naturalnej, płukanie gardła wodą utlenioną pomaga złagodzić ból w przypadku przeziębień, gryp, czy angin. Faktycznie - trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru, może zlikwidować część mikroorganizmów z naszej jamy ustnej, tym samym łagodząc uporczywe drapanie i kłucie przynajmniej na jakiś czas. Należy jednak pamiętać, aby płukanie gardła wodą utlenioną było przeprowadzane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Przede wszystkim nie wlewamy do jamy ustnej samego preparatu, a jego roztwór w wodzie, najlepiej w proporcjach 1:50. Wystarczy w szklance wody rozpuścić łyżeczkę tej odkażającej substancji i tak przygotowaną miksturą przepłukać gardło.

Innym ważnym aspektem jest to, aby nie połknąć preparatu, którym płuczemy gardło. Należy zwrócić uwagę, że woda utleniona do picia się nie nadaje. Pamiętajmy, że ma właściwości żrące i choć na powierzchnię naszej skóry przy dezynfekcji nie działa wyniszczająco, to delikatne tkanki układu pokarmowego mogą ucierpieć w kontakcie nawet z rozpuszczonym w wodzie specyfikiem. Woda utleniona do picia jest więc zdecydowanie złym pomysłem - po przepłukaniu gardła natychmiast należy wypluć całą substancję do zlewu.

Zobacz wideo Zapalenie zatok: problem co drugiego Polaka. Można to skutecznie leczyć?

Czy płukanie zatok wodą utlenioną pomaga w dolegliwościach?

Wiemy już, że płukanie gardła wodą utlenioną (bez jej połykania) może pomóc bezpiecznie złagodzić ból. Czy jednak woda utleniona ma również pozytywny wpływ na nasze zatoki? Problemy z tym obszarem występują najczęściej w wyniku przeziębienia lub alergii i wiążą się z zalegającą w zatokach wydzieliną, która utrudnia oddychanie. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się irytującej flegmy. Jedną z zalecanych przez lekarzy metod jest płukanie zatok wodą utlenioną.

Woda utleniona, to zaraz obok soli fizjologicznej jeden z najpowszechniej stosowanych środków do płukania zatok. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak przy płukaniu gardła, tutaj również nie stosujemy "czystego" specyfiku, a jego roztwór w szklance wody. Płukanie zatok wodą utlenioną rozpulchnia zgromadzoną w nich wydzielinę, ułatwiając jej wydalenie. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zapobiega też dalszym zakażeniom. Ważna uwaga: jeśli roztwór przypadkiem dostanie się do gardła, powinieneś natychmiast go wypluć.

Zobacz też: Odkażanie ran: jak bezpiecznie przemywać rany. Jak i czym odkażać rany

Więcej o: