Białe plamy na skórze. Co je powoduje i czego mogą być objawem?

Białe plamy na skórze mogą pojawić się u każdego człowieka bez znaczenia na wiek i płeć. Mogą one być objawem chorób, zaburzeń hormonalnych lub nawet urazów, które powodują hipopigmentację. Co powoduje białe plamy na skórze? Jak zapobiec im powstawaniu?

Białe plamy na skórze: przyczyny

Białe plamy na skórze mogą mieć bardzo wiele przyczyn powstawania. Tak naprawdę na ciele każdej osoby mogą pojawić się białe plamy, które mogą być objawem różnych chorób oraz dolegliwości.

Co powoduje powstawanie białych plam na skórze? Przede wszystkim, są najczęściej efektem zaburzeń pigmentacji, które mogą mieć kilka różnych podłoży. Wyróżnia się przede wszystkim:

Zaburzenia pracy melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melatoniny łączą się z powstawaniem białych plam na skórze. Dolegliwościami, z którymi spotykamy się na co dzień, a których objawem mogą być białe plamy na skórze są chociażby grzybica i łupież. Jakie choroby wywołują białe plamy na skórze? Wśród takich schorzeń możemy wyróżnić:

  • infekcje grzybicze,
  • łuszczyca i AZS, szczególnie po długotrwałym leczeniu miejscowym,
  • alergie, którym towarzyszy suchość i łuszczenie się skóry,
  • bielactwo.

Białe plamy na skórze: grzybica

Istnieje wiele schorzeń, przez które powstają białe plamy na skórze. Grzybica, to jeden z przykładów, nad którym warto pochylić się dłużej, ponieważ infekcja grzybicza może dotknąć każdego z nas. Grzybica to najczęściej spotykane schorzenie, które może wywołać białe plamy na skórze. Wywołane są one przez czynniki infekcyjne, którymi są: dermatofity Epidermophyton, Microsporum i Trichophyton, drożdżaki Candida Albicans, Candida Tropicalisczy oraz Candida Guilliermondi.

Zobacz wideo Naczyniaki u dzieci: kiedy trzeba obserwować, kiedy usuwać. A może znikną same?

Białe plamy a opalanie

Zmiany skórne mogą również wystąpić podczas opalania lub jako jego efekt uboczny. Powstają one ze względu na niedobór melatoniny w organizmie i są bardziej widoczne po opalaniu. Jak pozbyć się białych plam po opalaniu? Przede wszystkim odradza się ekspozycji skóry na działanie słońca po zabiegach medycyny estetycznej. Promienie słoneczne jeszcze bardziej uszkadzają podrażnioną skórę po takich zabiegach.

Jak pozbyć się białych plam na skórze?

Jak pozbyć się białych plam na skórze? - to pytanie często mogą zadawać osoby, u których zauważono taką zmianę skórną. W przypadku infekcji grzybiczej stosuje się preparaty przeciwgrzybicze. Gdy jednak mamy do czynienia z bielactwem, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny. Ważna może być również fototerapia, czyli podawanie psoralenów podczas naświetlania ultrafioletem.

Jak pozbyć się białych plam po opalaniu? W tym przypadku przydatne mogą okazać się wszelkie ekstrakty, jak chociażby z aloesu i alg morskich. Warto aplikować na miejsca oparzone witaminy A i E.

Białe plamy na skórze u dziecka: przyczyny powstawania

Białe plamy również mogą wystąpić u najmłodszych. Co mogą oznaczać białe plamy na skórze u dziecka? Powodów, przez które powstają takie odbarwienia, jest wiele, a z racji tego, że skóra dziecka jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, warto każdą taką zmianę skonsultować z lekarzem specjalistą.

Wystąpienie białych plam na skórze u dziecka, może być konsekwencją infekcji grzybiczych, które w takim samym stopniu dotykają dorosłych ludzi. Infekcje te powodują między innymi łupież pstry i łupież biały. Inną przyczyną, która może wywołać powstanie białych plam jest egzema lub bielactwo.

Jak pozbyć się białych plam na skórze u dziecka?

Leczenie białych odbarwień na skórze u dziecka jest bardzo mocno zbliżone do tego, któremu poddawany jest dorosły człowiek. W przypadku wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się preparaty przeciwgrzybicze, a w skrajnych przypadkach - antybiotyki grzybobójcze. Warto jednak pamiętać, że takie leczenie zawsze odbywa się pod kontrolą specjalisty. 

Zobacz też: Domowe sposoby na swędzenie skóry, czyli jak pozbyć się uporczywego świądu?

Więcej o: