Naprotechnologia jako jedna z alternatyw w leczeniu problemów z płodnością

Naprotechnologia to metoda związana z leczeniem niepłodności. W dzisiejszych czas coraz więcej par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Wiele z nich zuka rozmaitych rozwiązań, które mogłyby przybliżyć je do sukcesu, sięgając po wszystkie dostępne metody. Jedną z takich metod jest naprotechnologia. Co to jest naprotechnologia?

Co to jest naprotechnologia?

Naprotechnologia to stosunkowo nowa metoda, mająca monitorować i utrzymywać zdrowie układu rozrodczego kobiet, w celu umożliwienia jej zajścia w ciążę. Metoda naprotechnologii zwraca uwagę w szczególności na:

  • głęboką diagnostykę problemów z płodnością,
  • naukę umiejętności, która ma pozwolić na rozpoznawanie własnej płodności przez parę starającą się o potomstwo
  • charakteryzuje się zachowawczym postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym. 

Zanieczyszczenie powietrzaStale pogarsza się jakość spermy: odkryto co szkodzi plemnikom

Głównym filarem procesu jest metoda obserwacji cyklu zgodnie z modelem Creightona. Następnym krokiem jest bardzo dokładna diagnostyka nadzorowana przez lekarza prowadzącego, która ma wskazać dokładne przyczyny niepłodności u obojga partnerów, którzy biorą wspólnie udział w całym procesie. Po rozpoznaniu choroby wprowadzane jest leczenie ukierunkowane na powrót do pełnego zdrowia, który ma umożliwić naturalne poczęcie dziecka. Ten rodzaj wspierania zajścia w ciążę jest oficjalnie wspierany przez Kościół Katolicki, który w swoich opracowaniach tłumaczy w prosty sposób, czym jest naprotechnologia. Skuteczność tej narracji, trafia głównie do osób wierzących, które decydują się najczęściej na akurat ten sposób leczenia niepłodności.

Naprotechnologia: skuteczność metody

Oficjalne statystyki mówią o około 30-40% skuteczności. Niezaprzeczalnie jest to jedna z najskuteczniejszych form diagnostyki, ze względu na długi czas diagnostyczny, który wynosi 2-3 miesiące. Następujące po nim ewentualne leczenie zajmuje od 3 do nawet 6 miesięcy, w zależności od potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że jest metoda mająca na celu leczenie niepłodności. Naprotechnologia nie jest w stanie wyleczyć bezpłodności, która jest trwałym stanem niemożności zajścia w ciążę, w przeciwieństwie do niepłodności, która jest stanem czasowej niemożności poczęcia.

Naprotechnologia jest metodą skupiającą się na doprowadzeniu organizmu obojga przyszłych rodziców do jak najlepszej kondycji, aby zajście w ciąże było możliwe. W związku z tym metoda ta z pewnością nie zaszkodzi na dłuższą metę żadnemu z nich. Na co należy zwrócić uwagę to ewentualna niska rezerwa jajnikowa u kobiety, która może się wyczerpać w trakcie długiego procesu leczenia.

Zobacz wideo Czy jazda na rowerze powoduje męską niepłodność? [NaZdrowie]

Naprotechnologia: cena

Jedną z najbardziej interesujących kwestii w przypadku leczenia niepłodności jest zazwyczaj cena. Niestety w związku z dużą ilością wymaganych wizyt oraz stosunkowo drogich badań, które są potrzebne w procesie diagnostycznym, nie jest to tania metoda. Duży wpływ na ostateczną kwotę ma oczywiście wybór kliniki podejmowany przez starającą się o dziecko parę. Biorąc pod uwagę zakres działań, które podejmuje naprotechnologia, cena nie jest wygórowana. Różnica w cenach między naprotechnologią a in vitro jest znacząca. Szacuje się, że na chwilę obecną naprotechnologia kosztuje około tysiąca euro, gdzie w przypadku in vitro to już trzy tysiące.

Naprotechnologia a in vitro

Istnieje wiele różnic między metodą naprotechnologii a metodą sztucznego zapłodnienia. W porównaniu z technikami sztucznej prokreacji, postępowanie, które proponuje naprotechnologia cechuje się bardziej holistycznym podejściem od in vitro. Nie bez znaczenia dla części par jest kwestia etyczna związana z wyznaniem. Ze względów religijnych pary starają się o dziecko, stosując środki, takie jak metoda naprotechnologii, gdyż za początek życia uznają już moment zapłodnienia.

Naprotechnologia jest metodą nieskuteczną w przypadku:

  • obniżonych parametrów nasienia,
  • trwałego uszkodzenia jajowodów,
  • zmian spowodowanych endometriozą
  • problemów genetycznych. 

Badanie HBATest HBA w niepłodności męskiej. Na czym polega test, kiedy się go przeprowadza

Technika naprotechnologii sprawdza się najlepiej w przypadku młodych par. In vitro daje nadzieję tam, gdzie naprotechnologia zawiodła. Podsumowanie sporu: naprotechnologia, a in vitro nie jest możliwe ze względu na różne cele obu technologii. Jedna z nich zakłada umożliwienie naturalnego zajścia w ciążę, druga - zapłodnienie w sytuacjach, gdy nie ma szans na naturalne poczęcie.

Zobacz też: Zapłodnienie in vitro. Na czym polega procedura i jak się do niej przygotować?

Więcej o: