Tajemnicza choroba n97. Dotyka nawet co dziesiątą kobietę

N97 czyli niepłodność kobieca to niezapalna choroba żeńskiego układu rozrodczego. Mówi się o niej, gdy dana osoba przez co najmniej rok próbuje zajść w ciążę podczas regularnych stosunków i nie stosuje jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, ale próby te nie przynoszą żadnych rezultatów. Zgodnie z szacunkami, problem może dotyczyć od 10 do 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym.

Na n97 zwrócił niedawno uwagę prezenter Andrzej Sołtysik. Podczas rozmowy promującej kampanię wspierającą proces normalizacji choroby niepłodności, przyznał, że jest to dla niego bardzo bliska kwestia. 

Przyznam tak prywatnie, że ja też jestem n97, ja i moja żona, więc bardzo się cieszę, że ta kampania jest. Miejmy świadomość, że są sytuacje, w których jedynie medycyna może sprawić, że zostaniemy rodzicami

- powiedział. Wcześniej żona mężczyzny poruszyła temat n97 w mediach społecznościowych. Patrycja Sołtysik wyznała, że kobiety, które starają się o dziecko, niemal codziennie mierzą się z ogromną presją otoczenia, która czasami sprawia ogromny ból.

Zobacz wideo

Poważne konsekwencje n97

O konsekwencjach kobiecej niepłodności dla psychiki pacjentek mówiła w rozmowie z portalem "Klinika Niepłodności" Joanna Piątek-Perlak specjalizująca się w tym temacie. 

Trudno wyobrazić sobie jednego człowieka, który jest w stanie pomieścić tak wiele emocji w swoim życiu, podporządkowanym często tylko staraniom. (...) Do tego należy również dodać niskie poczucie wartości, ogromny stres i kryzys w parze, który zdarza się, że występuje. (...) Wiele rodzin jest często osamotnionych w swoich staraniach. Brakuje im odpowiedniego wsparcia rodziny czy przyjaciół

- powiedziała. Psycholożka wskazała też, że wspólne próby par poradzenia sobie z tym kryzysem, mogą być bardzo ważne dla przyszłości ich relacji.

Warto zadbać o siebie i swój związek równolegle do medycznych starań o dziecko

- dodała.

Niepłodność kobieca. Jakie są przyczyny?

Specjaliści wskazują, że występowanie n97 może być związane z wieloma czynnikami - zarówno genetycznymi, jak i nabytymi. Najczęstsze z nich to:

  • wiek pacjentki,
  • cukrzyca,
  • choroby genetyczne (np. zespół Turnera),
  • zaburzenia hormonalne,
  • przebyte chemioterapie,
  • zaburzenia masy ciała (zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała),
  • palenie papierosów,
  • choroby przysadki.

Niektóre mogą zostać łatwo wyeliminowane dzięki zmianom w stylu życia kobiety (chociażby palenie papierosów), inne wymagają zaangażowania specjalistów medycznych różnych dziedzin. 

Najważniejsza jest diagnoza

Aby określić, czy pacjentka cierpi na n97, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Najważniejsze z nich to badania laboratoryjne nakierowane na ocenę stężeń hormonów odpowiedzialnych za regulację cyklu miesiączkowego. Niepłodność może bowiem wynikać z zaburzeń, które pojawiają się na wielu etapach procesu zapłodnienia – od braku produkcji komórki jajowej, poprzez utrudnione poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety aż do braku możliwości podtrzymania zygoty przez organizm. W każdym przypadku specjalista wdroży inne metody leczenia.

Dzięki trafnie postawionej diagnozie, możliwe będzie obranie właściwego dla danego przypadku działania. Lekarze wskazują, że to szczególnie ważne, gdyż często choroby, które skutkują żeńską niepłodnością, mogą mieć negatywny wpływ na inne układy pacjentki i zwiększyć ryzyko pojawienia się innych dolegliwości i schorzeń. 

Więcej o: