Stale pogarsza się jakość spermy: odkryto co szkodzi plemnikom

Wdychanie zanieczyszczeń może mieć związek z pogarszającą się jakością męskiego nasienia. Zatem poprawa czystości środowiska, w którym żyjemy, może być elementem walki z niepłodnością.

Więcej o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie aż 10 proc. par na świecie zmaga się z niepłodnością. Za około połowę przypadków niepłodności odpowiada niska jakość nasienia. W dodatku prowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że problem się pogłębia. Obserwuje się niepokojący spadek stężenia, liczby i ruchliwości plemników i to w skali globalnej. Eksperci zauważają, że do osłabienia jakości plemników przyczyniają się nie tylko czynniki genetyczne, ale także, a może przede wszystkim, środowiskowe. Dowodzą tego obserwacje pochodzące z ostatnich kilkudziesięciu lat, które pokazują, jak bardzo przyspieszył proces obniżania się jakości męskiego nasienia. Jednym z takich środowiskowych czynników, które wpływają bezpośrednio na stan zdrowia, jest zanieczyszczenie powietrza.

Pył zawieszony w powietrzu a zdrowie plemników

Grupa badaczy z trzech instytucji naukowych w Szanghaju (Chiny) po raz kolejny szukała odpowiedzi na pytanie, czy narażenie na pył zawieszony w powietrzu może mieć związek z płodnością mężczyzn. Dotychczas przeprowadzone doświadczenia dawały niespójne wyniki. Teraz badaniami objęto grupę ponad 34 tysięcy mężczyzn, których żony były pacjentkami Centrum Medycyny Rozrodu w Szanghaju w ciągu ostatnich 9 lat. Mężczyźni pochodzili z 340 miast i prefektur. Średnia wieku badanych wyniosła 34 lata.

Dobowe dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi pochodziły ze stacji monitorujących stan powietrza w miejscu zamieszkania mężczyzn. Brano pod uwagę zanieczyszczenie cząstkami stałymi (pyłem) mniejszych niż 2,5 mikrometra (μm), pyłem o rozmiarach od 2,5 do 10 μm oraz cząstkami większymi niż 10 μm.

- Nasze odkrycia sugerują, że narażenie na pyły zawieszone w powietrzu podczas procesu spermatogenezy (produkcja nasienia) może niekorzystnie wpływać na jakość tego nasienia, a zwłaszcza na ruchliwość plemników - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w "JAMA Network".

Badacze nie znaleźli dowodów, że zanieczyszczenie powietrza ma związek z liczbą lub stężeniem plemników, ale wykazali, że znacząco wpływa na ruchliwości plemników. Astenozoospermia, czyli nieprawidłowa ruchliwość plemników to najważniejszy wskaźnik świadczący o zdrowiu nasienia. Plemniki mężczyzn, którzy byli narażeni na mikroskopijne cząstki zawieszone w powietrzu, wielkości do 2,5 μm, były średnio o 3,6 proc. mniej ruchliwe, niż plemniki przeciętnego mieszkańca Chin. U mężczyzn wdychających powietrze zanieczyszczone większymi cząstkami, powyżej 10 μm, średni spadek ruchliwości plemników wyniósł 2,4 proc.

Z jakością nasienia wiążą się też palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu, co pokazały m.in. badania z 2016 zrealizowane w Ghanie, badania nadzorowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz włoskie badania 2018 roku.

Zobacz wideo Prof. Lidia Morawska: Zanieczyszczenie powietrza jednym z największych zagrożeń dla ludzkości

Źródła: JAMA Network, MedicalXPress.com

Więcej o: