Ile kosztuje in vitro? Czy istnieje możliwość refundacji?

Ile kosztuje in vitro? Na jakie koszty powinny przygotować się pary, które chcą skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia? Są one dość wysokie, ale w wybranych przypadkach można liczyć na wsparcie.

In vitro - ceny, jakie muszą zapłacić rodzice starający się o potomstwo

Ile kosztuje in vitro w naszym kraju, przekonać mogą się głównie pary, dla których wszelkie inne drogi do posiadania potomstwa zamknęły się. Najczęściej po kilku latach bezowocnej walki w postaci leczenia pojawia się na ich drodze propozycja poddania się procedurze sztucznego zapłodnienia, która choć nie daje stuprocentowej pewności (a jedynie na poziomie 25-40 proc.) pozostaje wciąż jedyną szansą na wydanie na świat własnego dziecka. Ceny, jakie muszą ponieść osoby decydujące się na wzięcie udziału w procedurze in vitro, są dość wysokie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jak na razie nie ma także żadnego programu na poziomie krajowym, który wspierałby finansowo pary decydujące się na in vitro. Większość z nich zmuszona jest w całości ponosić koszta tej skomplikowanej procedury medycznej. 

Zapłodnienie in vitro to zapłodnienie pozaustrojowe, polegające na łączeniu męskich oraz żeńskich komórek rozrodczych w warunkach laboratoryjnych, poza kobiecym organizmem. Zdjęcie ilustracyjne Zapłodnienie in vitro. Na czym polega procedura i jak się do niej przygotować?

Koszt in vitro. Jakiego rzędu kwot można się spodziewać?

Osoby decydujące się na sztuczne zapłodnienie zdają sobie sprawę, że koszt in vitro nie należy do najniższych. Jest to zabieg o wysokim poziomie skomplikowania, wymagający odpowiedniego, wysokospecjalistycznego sprzętu i personelu. Sprawia to, że jego cena jest dla niektórych zbyt wysoka. Zwłaszcza że w wielu wypadkach nie wystarczy jedna próba, aby doprowadzić do szczęśliwej implantacji zarodka. Wiele par musi wielokrotnie poddawać się zabiegowi zanim usłyszy szczęśliwą nowinę. 

Jak podkreślają pracownicy klinik, w których dokonuje się sztucznego zapłodnienia, nie ma sztywnego cennika, gdyż w przypadku każdej pary procedura ta przebiega własnym torem i może być mniej lub bardziej wymagająca. Trzeba liczyć się jednak, że najkosztowniejsze jest samo sztuczne zapłodnienie, na które składają się takie działania jak: punkcja jajników, zapłodnienie oraz transfer zarodków. Za ten pakiet w zależności od miasta i kliniki zapłacić można około 8-12 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt wykonania niezbędnych badań partnera i partnerki przed zakwalifikowaniem do procedury (koszt około 500 zł). Do tego dochodzą także koszty leków umożliwiających przeprowadzenie stymulacji hormonalnej, które mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a także kolejnych wizyt w gabinecie ginekologicznym. 

Plemniki są bardzo żywotne, jednak przy tym bardzo wrażliwe - poza organizmem giną szybko. Naukowcy znaleźli sposób na pokonanie męskiej niepłodności

In vitro - dofinansowanie. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Niestety jak dotąd nie ma żadnego ogólnopolskiego programu ministerialnego, który wspierałby pary starające się o potomstwo, które chciałyby skorzystać z metody in vitro. Istnieją natomiast inicjatywy samorządowe, które oferują dofinansowanie in vitro. Kwoty nie są małe i wahają się od 2 do 6 tysięcy złotych. Zakres finansowania zależny jest od zasad obowiązujących w konkretnym programie samorządowym.

O kwalifikacji do programu dofinansowującego leczenie niepłodności metodą in vitro decydują zarówno kwestie formalne jak i medyczne. Istotna jest też kolejność zgłoszeń, gdyż każdy z programów jest ograniczony pod względem liczby wykonywanych procedur w ciągu roku. Refundacja in vitro może obejmować jedną lub kilka prób zapłodnienia.

W 2021 roku lista miejsc, gdzie funkcjonuje samorządowy program refundacji in vitro, przedstawia się następująco:

  • miejski program in vitro dla Warszawy
  • miejski program in vitro dla Wrocławia
  • miejski program in vitro dla Gdańska
  • miejski program in vitro dla Szczecina
  • miejski program in vitro dla Chojnic
  • miejski program in vitro dla Słupska
  • miejski program in vitro dla Kołobrzegu
  • miejski program in vitro dla Nowogardu
  • miejski program in vitro dla Koszalina
  • miejski program in vitro dla Radomska
  • miejski program in vitro dla Włocławka
  • program in vitro dla gminy Świebodzin
  • program in vitro dla gminy Jelcz - Laskowice
  • program in vitro dla gminy Kielce
  • program in vitro dla gminy Słupsk
  • program in vitro dla gminy Kobylnica
  • program in vitro dla gminy Świdnica
  • program in vitro dla gminy Tarnowo Podgórne
  • program in vitro dla województwa Warmińsko - Mazurskiego

Zobacz też: Trofoblast - budowa, funkcje, choroby trofoblastyczne

Zobacz wideo Czy jazda na rowerze powoduje męską niepłodność? [NaZdrowie]
Więcej o: