Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Męska niepłodność jest problemem zdrowotnym, który dotyka obecnie około 15 proc. par na świecie. Przyczyny niepłodności męskiej to m.in. wady genetyczne, a także czynniki środowiskowe, substancje toksyczne, urazy, zabiegi medyczne (np. chemioterapia). Naukowcy wciąż szukają najlepszych metod leczenia niepłodności.
Na łamach czasopisma "Fertility and Sterility Science" opublikowano obiecujące wyniki badań, prowadzonych na Uniwersytecie Georgii (USA). Naukowcy dowiedli, że możliwe jest wytworzenie plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej z embrionalnych komórek macierzystych (to komórki mogące dać początek każdej tkance) metodami laboratoryjnymi.
Wcześniejsze doświadczenia prowadzone na Uniwersytecie w Kioto pokazywały, że taki proces jest możliwy w przypadku myszy. Jednak nie oznaczało to, że ta metoda zadziała także w przypadku ludzi, ponieważ u gryzoni proces wytwarzania plemników jest inny niż u naczelnych. Teraz naukowcy wypróbowali nowatorską technologię, wykorzystując komórki macierzyste jednego z gatunków naczelnych, a mianowicie makaka rezusa (Macaca mulatta). W ten sposób chcieli sprawdzić, czy pomysł zadziała także w przypadku ludzi, ponieważ te zwierzęta mają mechanizmy rozrodcze podobne do ludzkich.
- To pierwszy krok, który pokazuje, że nowatorska technologia przekształcania komórek macierzystych w męskie komórki płciowe może być wykorzystywana do leczenia ludzkiej niepłodności — mówi Charles Easley, członek zespołu badawczego.
Do wygenerowania niedojrzałych plemników wykorzystano komórki macierzyste makaka rezusa, które hodowano przez 10 dni, korzystając z bogatego w różne składniki odżywcze podłoża. W efekcie z tych komórek rozwinęły się niedojrzałe komórki płciowe męskie, nazywane okrągłymi plemnikami. Tak zwany okrągły plemnik to męska gameta, która właśnie zakończyła drugi podział mejotyczny w jądrze. Następnie badacze zdołali zapłodnić nimi jajeczka makaka rezusa.
Kolejny krok to wszczepienie zarodków samicom makaka rezusa, aby sprawdzić, czy będzie się dalej rozwijać i czy możliwe jest urodzenie zdrowego potomstwa. Ten etap badań rozpocznie się już niebawem. Naukowcy chcą też sprawdzić, czy uda się wytworzyć spermatyd z komórek skóry zwierzęcia.
Źródła: MedicalXPress.com, F&S Science