Czerwone plamy na ciele. Kiedy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia?

Czerwone plamy na ciele pojawić mogą się u każdej osoby, ale co one oznaczają i jakie mogą być ich przyczyny? Takie zmiany skórne mogą mieć różne podłoże, dlatego nie warto ich w żadnym stopniu bagatelizować. Długo utrzymujące się czerwone plamy na ciele, mogą być objawem wielu chorób, dlatego powinniście udać się z nimi do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje dolegliwość. Często zdarza się jednak, że są one objawem niegroźnych dolegliwości, które możemy w domowym zaciszu zwalczyć.

Czerwone plamy na ciele: co mogą oznaczać?

Czerwone plamy na ciele mogą pojawić się u każdego człowieka, o każdej porze dnia, ale co oznaczają? Przede wszystkim czerwone przebarwienia mogą być zmianą uwarunkowaną genetycznie, ale mogą one również oznaczać chorobę. W dermatologii uważa się, że plama powinna być zmianą skórną łudząco podobną do skóry, a jedynie czym się wyróżnia to kolorem.

Stan twojej skóry powie ci, czy jesteś zdrowy Zmiany na skórze mogą być objawem wielu chorób - sprawdź, na co zwracać uwagę

Co ciekawe, takie plamy mogą pojawić się na każdej części ciała bez znaczenia na wiek i płeć osoby. Czerwone plamy na ciele, które utrzymują się stosunkowo długo, powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą, ponieważ mogą mieć różne podłoże - nie tylko genetyczne. Takie długo utrzymujące się czerwone plamy na ciele nie swędzące, mogą sugerować nie tylko groźną chorobę, lecz także nowotwór, który może okazać się w wielu przypadkach bardzo groźny dla życia. Plamy, które nie są leczone, mogą prowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu.

Co oznaczają plamy na ciele? Jakie mogą wystąpić rodzaje plam? Oto kilka przykładów plam, które mogą pojawić się na Twoim ciele:

  • naczyniaki płaskie, które są niegroźną zmianą skórną,
  • plamy barwnikowe, które powstają w wyniku zbyt dużego nagromadzenia barwnika (w tym przypadku melaniny) pod skórą,
  • rumień - często jest objawem stanu zapalnego,
  • plamy teleangiektazyjne, które powstają w wyniku trwałego poszerzenia się naczyń krwionośnych.

Niektóre z tych rodzajów plam czerwonych powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem specjalistą, w tym przypadku z dermatologiem.

Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]

Czerwone plamy na ciele: przyczyny powstawania

Czerwone plamy na ciele nie swędzące oraz te, które swędzą, mogą być objawem choroby lub niegroźną zmianą skórną. Istnieje wiele przyczyn, przez które mogą powstać plamy na ciele. Oto kilka przykładów:

  • czerwone suche plamy na ciele mogą powstać w wyniku kilku chorób skóry, a także mogą być skutkiem reakcji alergicznej. Jedną z chorób, która wywołuje czerwone suche plamy na ciele, jest atopowe zapalenie skóry,
  • czerwone plamy spowodowane alkoholem, a bardziej problemem z ciśnieniem tętniczym, które wywołuje ta substancja,
  • czerwone plamy mogą być objawem nowotworu skóry,
  • zmiany, które występują w okolicy szyi, często są objawem zbyt dużego stresu,
  • zaczerwienienia mogą również powstać na skutek podrażnienia skóry.

Jak usunąć czerwone plamki na ciele?

Zmiany skórne mogą nie być dla pacjenta uciążliwe, ale nie powinno się ich mimo to bagatelizować. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: "jak usunąć czerwone plamki na ciele w ekspresowym tempie?" i ta odpowiedź nie jest prosta, szczególnie wtedy, kiedy nieznana jest przyczyna ich powstawania. Jeśli powstałym zmianom skórnym towarzyszą dodatkowe objawy takie jak świąd, ból lub palące uczucie należy porzucić "domowe terapie" i natychmiast skonsultować się z dermatologiem.

Kolagen do picia Kolagen do picia: właściwości. Jakie efekty daje kolagen do picia

Neutralizacja wszystkich zmian skórnych polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny ich powstawania. W tym celu warto udać się do lekarzy specjalisty takiego jak dermatolog lub alergolog. Powinni oni zdiagnozować problem i zalecić jego leczenie.

W przypadku plam powstałych w wyniku choroby należy stosować odpowiednią terapię. Gdy mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną zaleca się stosowanie leków immunosupresyjnych, lecz jeśli mowa o chorobie zakaźnej, należy zastosować leczenie objawowe, które obejmuje eliminację bólu, gorączki i innych objawów choroby zakaźnej. W przypadku chorób bakteryjnych lub grzybiczych warto zaaplikować antybiotyk miejscowy, lub doustny.

Zobacz też: Olejek różany łagodzi ból i pomaga w depresji. Właściwości olejku różanego

Więcej o: