Jak obniżyć ciśnienie krwi? Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne dla zdrowia?

Jak obniżyć ciśnienie krwi zastanawiają się osoby, które często doświadczają negatywnych skutków wynikajacych z nadciśnienia. Nadciśnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Następstwem braku specjalistycznego leczenia jest m.in. zaawansowana retinopatia, uszkodzenie nerek, a nawet udar mózgu lub zawał serca. Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze wymaga wdrożenia farmakoterapii.

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi?

Jak obniżyć ciśnienie krwi - to pytanie zadają pacjenci, którzy podejrzewają u siebie problemy z ciśnieniem. Niemniej jednak odpowiedzi na to pytanie udzielić może wyłącznie lekarz, który dostosowuje leczenie do konkretnego przypadku. Nadciśnienie tętnicze może mieć wiele przyczyn. Często ten poważny stan wynika z obciążenia genetycznego lub jest następstwem przebytych chorób. Należy jednak podkreślić, że wiele przypadków zbyt wysokiego ciśnienia krwi wynika z prowadzonego stylu życia i oddziaływania czynników środowiskowych. Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków?

Naturalne metody walki z nadciśnieniem tętniczym polegają przede wszystkim na wspomaganiu pracy serca i efektywnemu dotlenianiu wszystkich komórek ciała. W tym celu warto wypracować nawyk codziennych spacerów. Im szybsze tempo, tym lepiej.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja nadciśnieniu, a który możemy wyeliminować, jest nadmierna masa ciała. Wyraźne rezultaty daje już 5-procentowa redukcja wagi. Zrzucając 10 procent masy, osiągniemy jeszcze lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, że katorżnicze diety, wytwarzające znaczny deficyt kaloryczny, są niewskazane. Do odchudzania należy podchodzić rozsądnie, w myśl zasady: "powoli, ale bezpiecznie". 

Kolejny krok to zmiany w jadłospisie. Podstawą jest ograniczenie używania soli oraz ograniczenie lub całkowite odstawienie alkoholu. Należy stosować zdrową, zrównoważoną dietę, obfitującą w produkty pełnoziarniste. Jadłospis warto wzbogacić w produkty obfitujące w potas. 

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Do podwyższenia ciśnienia przyczynia się również długotrwały stres. W takim stanie dochodzi do wydzielania hormonów zwężających naczynia krwionośne. W rezultacie, następuje przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia. 

Jak obniżyć ciśnienie krwi - domowe sposoby

Zmiana nawyków jest podstawą walki z nadciśnieniem. Warto jednak poznać kolejne metody, które jeszcze bardziej wspomogą ten proces. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Zioła okażą się bardzo pomocne. Największą przydatność wykazują: dziurawiec, lipa i głóg. Należy jednak pamiętać, że dziurawiec może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, więc zanim zaczniemy pić ziołowe napary, należy skonsultować się z lekarzem.

Dużą skuteczność w obniżaniu ciśnienia wykazuje ciemna czekolada. Zawarte w niej substancje zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych i pomagają w ich uelastycznianiu. 

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu?

Znaczny wzrost ciśnienia tętniczego wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jakie działania podjąć, zanim przyjedzie karetka? Przede wszystkim, trzeba przyjąć pozycję leżącą, która w naturalny sposób obniża ciśnienie. Warto uchylić okno, wypić szklankę wody z dodatkiem soku z cytryny i uspokoić oddech. 

Zobacz też: Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na ryzyko wysokiego ciśnienia krwi

Więcej o: