Olejek różany łagodzi ból i pomaga w depresji. Właściwości olejku różanego

Olejek różany pozyskiwany jest z płatków róży damasceńskiej. Niekiedy także do produkcji olejku oraz hydrolatów różanych używa się płatków róży stulistnej lub róży francuskiej. Olejek różany to jeden z najdroższych olejków na świecie. Znajduje zastosowanie w kosmetyce i przemyśle perfumeryjnym.

Aby otrzymać kilogram olejku różanego potrzebne jest aż pięć ton płatków róży. Róża damasceńska (Rosa Damascena L.) nie rośnie dziko, lecz jest uprawiana w rejonie Morza Śródziemnego na wielkich plantacjach lub w ogrodach. Jej walorem są intensywnie pachnące kwiaty. Olejek różany wyrabia się głównie z odmian 'Versicolor' i 'Tringipetala'. Największe na świecie plantacje róży damasceńskiej znajdują się w Dolinie Róż w środkowej Bułgarii. To światowy lider w produkcji olejku różanego. Drugim wielkim dostawcą jest Turcja, a następnie Maroko i Francja. We Francji olejek pozyskuje się też z róży stulistnej (Rosa centifolia L. - mieszanka kilku gatunków) i róży francuskiej (gatunek należący do rodziny różowatych).

Jak przebiega produkcja olejku różanego? Nieotwarte kwiaty muszą być zebrane ręcznie, jeszcze przed świtem lub wczesnym rankiem, w maju i czerwcu (zbiór odbywa się raz w roku). Do wytworzenia olejku różanego tradycyjnie wykorzystuje się kilka metod: destylację w małych i dużych alembikach, destylację z parą wodną (w tym także pod zmniejszonym ciśnieniem) i ekstrakcję z użyciem rozpuszczalników organicznych. Obecnie najpopularniejsza jest destylacja wodna. Surowiec do produkcji olejku nie może być mieszany, czyli płatki muszą pochodzić od jednego gatunku i tej samej odmiany.

Olejek różany używany jest do produkcji perfum i kosmetyków. Stosuje się go do nadawania zapachu płynom i kremom do użytku zewnętrznego. W lecznictwie ceniony jest jako olejek eteryczny w aromaterapii. Służy też do nakładania bezpośrednio na skórę (np. podczas masażu, nacierania czy kąpieli wodnych).

Olejek różany - skład, właściwości fizykochemiczne

Olejek jest przezroczystą cieczą w kolorze od jasnożółtego do jasnozielonego. Ulega krystalizacji w temperaturze poniżej 15 stopni C. Skład i właściwości olejku mogą się dość znacznie różnić w zależności od producenta, metody produkcji itp.

Najważniejsze związki zawarte w olejku różanym:

 • cytronelol
 • parafiny
 • geraniol
 • nerol
 • fenyloetanol
 • linalol
 • farnezol
 • eugenol
 • karwon
 • tlenek różany
 • beta-damascenon
 • beta-jonon (odpowiada za zapach)

Jakie są właściwości olejku różanego?

 • Olejek różany łagodzi ból. Aromaterapia przy użyciu tego olejku może być pomocna w stanach pooperacyjnych, co pokazało badanie przeprowadzone w 2015 roku w Turcji na oddziale dziecięcym. Olejek prawdopodobnie stymuluje pewne ośrodki w mózgu odpowiedzialne za uwalnianie endorfin, co zmniejsza natężenie bólu i poprawia nastrój.
 • Olejek różany daje też pewną ulgę przy dolegliwościach menstruacyjnych. Wtedy używamy go do masażu brzucha.
 • Uważa się, że zmniejsza niepokój i stres, działa relaksująco. Wzmacnia ponadto libido.
 • Odkryto także właściwości antybakteryjne olejku różanego. Skutecznie niszczy takie bakterie jak: E. coli (pałeczka okrężnicy), Staphylococcus (gronkowce) i Streptococcus (paciorkowce). Ponadto zwalcza Candida albicans, czyli grzyby odpowiedzialne za infekcje jamy ustnej, jelit, pochwy.
 • Łagodzi objawy depresji. Wykazało to wiele badań klinicznych, w tym badania z udziałem grupy kobiet w ciąży (z 2012 roku). Badacze z Community Hospital North w Indianopolis (USA) stwierdzili, że "nasze badanie pilotażowe wskazuje na pozytywne wyniki stosowania aromaterapii, przy minimalnym ryzyku, jako terapii uzupełniającej w leczeniu stanów lękowych i depresji poporodowej". Olejek różany zdaje się stymulować uwalnianie dopaminy, pełniącej kluczową rolę w łagodzeniu objawów depresji.
Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Jak używać olejku różanego?

Pierwsza zasada: olejek należy rozcieńczyć, niezależnie od tego, czy używamy go do masażu i smarowania skóry, czy do aromaterapii. Do kąpieli używamy 10 kropel olejku różanego, rozpuszczonego wcześniej w olejku nośnikowych, a następnie rozpuszczonego w wodzie. Do kąpieli stóp wykorzystujemy kilka kropel dodanych do miski ciepłej wody. Jako oleje nośnikowe mogą służyć: olej migdałowy, kokosowy, olejek jojoba.

Aromaterapia pomaga zwalczać lęki i depresję, zmniejsza odczuwany stres. Wdychamy rozcieńczony olejek na pomocą dyfuzora lub delikatnie wklepujemy w klatkę piersiową albo skronie, szyję, nadgarstki. Jeśli planujemy masaż, dodajemy kilka kropli olejku różanego do naszego olejku do masażu. Olejku różanego nie wolno spożywać.

W przypadku inhalacji i stosowania miejscowego nie odnotowano żadnych skutków ubocznych (chyba, że ktoś jest uczulony na ten produkt, co można ostrożnie wcześniej sprawdzić).

Źródła: healthline.com

Więcej o: