Aby otrzymać kilogram olejku różanego potrzebne jest aż pięć ton płatków róży. Róża damasceńska (Rosa Damascena L.) nie rośnie dziko, lecz jest uprawiana w rejonie Morza Śródziemnego na wielkich plantacjach lub w ogrodach. Jej walorem są intensywnie pachnące kwiaty. Olejek różany wyrabia się głównie z odmian 'Versicolor' i 'Tringipetala'. Największe na świecie plantacje róży damasceńskiej znajdują się w Dolinie Róż w środkowej Bułgarii. To światowy lider w produkcji olejku różanego. Drugim wielkim dostawcą jest Turcja, a następnie Maroko i Francja. We Francji olejek pozyskuje się też z róży stulistnej (Rosa centifolia L. - mieszanka kilku gatunków) i róży francuskiej (gatunek należący do rodziny różowatych).
Jak przebiega produkcja olejku różanego? Nieotwarte kwiaty muszą być zebrane ręcznie, jeszcze przed świtem lub wczesnym rankiem, w maju i czerwcu (zbiór odbywa się raz w roku). Do wytworzenia olejku różanego tradycyjnie wykorzystuje się kilka metod: destylację w małych i dużych alembikach, destylację z parą wodną (w tym także pod zmniejszonym ciśnieniem) i ekstrakcję z użyciem rozpuszczalników organicznych. Obecnie najpopularniejsza jest destylacja wodna. Surowiec do produkcji olejku nie może być mieszany, czyli płatki muszą pochodzić od jednego gatunku i tej samej odmiany.
Olejek różany używany jest do produkcji perfum i kosmetyków. Stosuje się go do nadawania zapachu płynom i kremom do użytku zewnętrznego. W lecznictwie ceniony jest jako olejek eteryczny w aromaterapii. Służy też do nakładania bezpośrednio na skórę (np. podczas masażu, nacierania czy kąpieli wodnych).
Olejek jest przezroczystą cieczą w kolorze od jasnożółtego do jasnozielonego. Ulega krystalizacji w temperaturze poniżej 15 stopni C. Skład i właściwości olejku mogą się dość znacznie różnić w zależności od producenta, metody produkcji itp.
Najważniejsze związki zawarte w olejku różanym:
Pierwsza zasada: olejek należy rozcieńczyć, niezależnie od tego, czy używamy go do masażu i smarowania skóry, czy do aromaterapii. Do kąpieli używamy 10 kropel olejku różanego, rozpuszczonego wcześniej w olejku nośnikowych, a następnie rozpuszczonego w wodzie. Do kąpieli stóp wykorzystujemy kilka kropel dodanych do miski ciepłej wody. Jako oleje nośnikowe mogą służyć: olej migdałowy, kokosowy, olejek jojoba.
Aromaterapia pomaga zwalczać lęki i depresję, zmniejsza odczuwany stres. Wdychamy rozcieńczony olejek na pomocą dyfuzora lub delikatnie wklepujemy w klatkę piersiową albo skronie, szyję, nadgarstki. Jeśli planujemy masaż, dodajemy kilka kropli olejku różanego do naszego olejku do masażu. Olejku różanego nie wolno spożywać.
W przypadku inhalacji i stosowania miejscowego nie odnotowano żadnych skutków ubocznych (chyba, że ktoś jest uczulony na ten produkt, co można ostrożnie wcześniej sprawdzić).
Źródła: healthline.com