Trądzik niemowlęcy dotyka około 20 proc. dzieci w pierwszych miesiącach życia. Bardziej narażeni na wystąpienie tego rodzaju trądziku są chłopcy. Charakterystyczne dla tego rodzaju trądziku są czerwone krostki i plamki, z gdzieniegdzie występującymi grudkami o barwie białej lub żółtej. Co ważne, zmiany te nie wywołują swędzenia, dolegliwości bólowych ani nie sączy się z nich wydzielina. Zwykle zmiany skórne występują najliczniej w okolicach czoła, nosa, brody, policzków oraz szyi dziecka. Czasami krostki i grudki pojawiają się również na plecach. Często zmiany nasilają się pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak podrażnienie delikatnej skóry ubraniem, delikatne odparzenie lub zbyt wysoka temperatura otoczenia.
Przyczyny pojawiania się trądziku u niemowlaków nie są do końca znane, gdyż zauważono, że zmiany skórne pojawiają się w różnych sytuacjach i pod wpływem różnych czynników. Na pojawianie się zmian skórnych na buzi niemowlaka mogą mieć wpływ wahania poziomu hormonów, zwłaszcza hormonów płciowych, czyli androgenów. Hormony te są przekazywane dziecku w trakcie ciąży przez łożysko matki, a po porodzie hormony te są jeszcze przez pewien czas obecne w organizmie dziecka powodując wzmożoną pracę gruczołów łojowych, wzmożone wydzielanie sebum, a co za tym idzie pojawienie się zmian na skórze.
Według innej teorii, hormony płciowe są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki i to właśnie ten fakt sprawia, że trądzik u niemowlaka może się utrzymywać przez dłuższy czas. Jeszcze inna teoria mówi, że w czasie porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny kobiety, jest zarażane bakteriami, które mają wpływ na późniejsze występowanie zmian skórnych.
Co ważne, ze względu na to, że niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna i wrażliwa, na wystąpienie zmian skórnych może mieć wpływ wiele czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest stosowanie nieodpowiednich preparatów do mycia oraz pielęgnacji dziecięcej skóry. Część z nich powoduje powstanie wysypki, a niektóre z takich preparatów mogą zapychać gruczoły łojowe i prowadzić do pojawienia się trądziku. Zmiany skórne mogą pojawić się także na skutek przegrzania, dlatego warto pamiętać, aby ubiór niemowlaka był dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Nie chodzi oczywiście o to, aby wystawiać malucha na działanie mrozu, ale nie zawsze konieczne jest zakładanie wielu warstw ubrań i dodatkowe otulanie malca śpiworem.
Trądzik występujący na buzi niemowlaka nie powinien być powodem do niepokoju, jednak nie należy go również bagatelizować. Jeżeli wysypka nie ustępuje po pewnym czasie albo wręcz się nasila, wskazana jest konsultacja lekarska, podczas której specjalista ustali przyczynę trądziku i wykluczy ewentualne powiązanie zmian skórnych z poważniejszymi schorzeniami.
Trądzik u niemowlaków zazwyczaj mija samoistnie, dlatego nie zawsze konieczne jest wdrażanie leczenia. Czasami zmiany skórne mijają po kilku dniach, czasami utrzymują się przez kilka tygodni, a u niektórych dzieci nie mijają tak szybko i mogą być widoczne nawet przez kilka miesięcy. Jeżeli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas albo wiążą się z jakimiś dodatkowymi dolegliwościami, konieczne jest wdrożenie terapii. Leczenie trądziku u niemowlaków polega zazwyczaj na łagodzeniu objawów tego schorzenia. Zwykle poleca się stosowanie maści z witaminą A lub maści cynkowej, która wysusza zmiany i przyspiesza ich gojenie. Nie jest wskazane stosowanie preparatów z antybiotykami. Poza tym, nie zaleca się stosowania żadnych preparatów dostępnych w aptece bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą. Oprócz stosowania maści, ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Najlepiej używać delikatnych preparatów przeznaczonych dla niemowląt. Kosmetyki powinny zawierać jedynie naturalne składniki i być hipoalergiczne. Po każdym myciu skórę dziecka należy dokładnie osuszyć, jednak nie pocierając jej. Jeżeli poznana jest przyczyna występowania zmian skórnych, wówczas leczenie należy rozpocząć od leczenia przyczyny.
Często trądzik u niemowlaków jest mylony ze skazą białkową, czyli alergią na krowie mleko, a dokładniej na zawarte w tym mleku białko. W przypadku skazy białkowej na skórze dziecka (najczęściej na twarzy) pojawiają się białawe albo żółte krostki, ale zmianom skórnym towarzyszą również inne objawy, takie jak biegunka czy wymioty po spożyciu krowiego mleka.