Gastroskopia polega na wprowadzeniu specjalnego narzędzia zwanego endoskopem do układu pokarmowego przez jamę ustną. Endoskop, to rodzaj giętkiej rurki wyposażonej w kamerę i własne źródło światła. Dzięki jego użyciu lekarz może bezpośrednio oglądać wewnętrzne narządy górnego odcinka układu pokarmowego, między innymi śluzówkę żołądka, czy dwunastnicę. Gastroskopia umożliwia nie tylko dokładne obejrzenie tych narządów, lecz także pobranie próbki potencjalnie chorych tkanek - większość współczesnych endoskopów ma możliwość wykonania takiej właśnie czynności.
Cena prywatnych zabiegów gastroskopii waha się od 200 do nawet 500 złotych. Gastroskopia prywatnie nie jest więc tanim zabiegiem. Jeśli chodzi o to badanie w ramach NFZ, jest na nie potrzebne skierowanie od odpowiedniego lekarza. Może być to chirurg, gastroenterolog (lekarz zajmujący się układem pokarmowym) lub nawet lekarz rodzinny. Jeśli chodzi o wykonanie tego badania prywatnie, stawka może też zależeć od tego, z jakim znieczuleniem wykonywana będzie gastroskopia. Cena znieczulenia dożylnego w ramach gastroskopii może sprawić, że koszt tego zabiegu nawet dwa razy większym niż w przypadku znieczulenia miejscowego.
Gastroskopia to bardzo skuteczne badanie, jednak aby jego wyniki były miarodajne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim:
Niektóre osoby są też narażone na szczególne ryzyko podczas tego badania. Są to ci pacjenci, którzy posiadają sztuczne zastawki serca, przebyły zapalenie wsierdzia, czy mają obniżoną liczbę krwinek białych. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek przewlekłe dolegliwości czy posiadasz protezy, rozruszniki albo tego typu sztuczne elementy organów, powiadom o tym lekarza. Może być konieczne podanie ci antybiotyku bezpośrednio przed gastroskopią.
Poza wymienionymi wyżej aspektami praktycznymi i medycznymi, przygotowanie do gastroskopii powinno mieć także wymiar psychiczny. Jest to zabieg, którego pacjenci z reguły nie lubią i którego się boją. Nic w tym dziwnego - wizja wchodzącej przez gardło do żołądka rurki nie należy do przyjemnych. Przed przeprowadzeniem badania wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: czy gastroskopia boli? Odpowiedź jest bardzo prosta: nie. Podczas zabiegu gastroskopii, niezależnie czy na NFZ, czy w ramach wizyty prywatnej, podawane jest znieczulenie. Jeśli gastroskopia przeprowadzana jest na NFZ, jest to najczęściej znieczulenie miejscowe, polegające na spryskaniu gardła specjalnym środkiem znieczulającym. Ponadto gastroskopia prywatnie często wiąże się z bardziej rozbudowanymi opcjami znieczulenia, łącznie z całkowitym znieczuleniem ciała. Oczywiście w takiej formie badanie kosztuje znacznie więcej.
Mimo braku bólu gastroskopia nadal nie należy do przyjemnych przeżyć i wiąże się z dyskomfortem. Pacjent nie może przełykać śliny, ta spływa więc do przygotowanego przez lekarza ślinaka. Ponadto zakłada się mu także specjalny ustnik, aby nie zamknął ust i nie przegryzł przypadkiem endoskopu. Przełknięcie końcówki urządzenia też nie jest proste i może wiązać się z odruchami wymiotnymi.
Zobacz też: Jak się bada żołądek? Najważniejsze badania żołądka i ich zastosowanie