Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Sekretyna to hormon tkankowy należący do grupy hormonów żołądkowo-jelitowych. Wydziela się w błonie śluzowej górnej części jelita cienkiego, szczególnie w dwunastnicy. To polipeptyd składający się z 27 resztek aminokwasowych. Sekretyna wytwarzana jest przez komórki S (analogicznie do na przykład gastryny, którą produkują komórki G).
> Przeczytaj: Hormon - co to takiego? Definicja, powstawanie i działanie hormonów
Sekretyna wytwarzana w dwunastnicy to prosekretyna, czyli nieaktywna postać hormonu. Gdy dochodzi do zakwaszenia substancji kwasem solnym z treści żołądkowej, prosekretyna zamienia się w aktywną sekretynę.
Funkcje sekretyny to:
Badanie stężenia sekretyny wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie zespołu Zollingera-Ellisona. Badanie polega na pobraniu krwi. Należy się na nie stawić na czczo, czyli nie pić i nie jeść przynajmniej 8 godzin przed pobraniem. Norma sekretyny to wartość poniżej 80 ng/l.
> Przeczytaj: Zespół Zollingera-Ellisona - choroba spowodowana guzem gastrynowym
Sekretyna jest używana również do diagnostyki innych chorób trzustki. Funkcjonowanie trzustki pobudza się dożylnie podaną sekretyną, by następnie pobrać z narządu wydzielinę.
W 1990 roku pojawiły się doniesienia, jakoby podawanie sekretyny pomagało w walce z autyzmem. Po serii badań stwierdzono jednak, że hormon nie ma wpływu na chorobę. Od tego czasu zainteresowanie sekretyną znacznie spadło.
> Gastryna - hormon produkowany w żołądku. Kiedy przeprowadza się badanie gastryny?
Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego