Sekretyna - hormon żołądkowo-jelitowy dwunastnicy

Sekretyna to hormon produkowany w jelicie cienkim. Jego wydzielanie odbywa się przede wszystkim w dwunastnicy. Sekretyna jest przydatna w diagnozowaniu chorób trzustki.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Sekretyna: co to takiego?

Sekretyna to hormon tkankowy należący do grupy hormonów żołądkowo-jelitowych. Wydziela się w błonie śluzowej górnej części jelita cienkiego, szczególnie w dwunastnicy. To polipeptyd składający się z 27 resztek aminokwasowych. Sekretyna wytwarzana jest przez komórki S (analogicznie do na przykład gastryny, którą produkują komórki G).

> Przeczytaj: Hormon - co to takiego? Definicja, powstawanie i działanie hormonów

Sekretyna: jak działa?

Sekretyna wytwarzana w dwunastnicy to prosekretyna, czyli nieaktywna postać hormonu. Gdy dochodzi do zakwaszenia substancji kwasem solnym z treści żołądkowej, prosekretyna zamienia się w aktywną sekretynę.

Funkcje sekretyny to:

Sekretyna: kiedy wykonuje się badanie sekretyny?

Badanie stężenia sekretyny wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie zespołu Zollingera-Ellisona. Badanie polega na pobraniu krwi. Należy się na nie stawić na czczo, czyli nie pić i nie jeść przynajmniej 8 godzin przed pobraniem. Norma sekretyny to wartość poniżej 80 ng/l.

> Przeczytaj: Zespół Zollingera-Ellisona - choroba spowodowana guzem gastrynowym

Sekretyna jest używana również do diagnostyki innych chorób trzustki. Funkcjonowanie trzustki pobudza się dożylnie podaną sekretyną, by następnie pobrać z narządu wydzielinę.

Sekretyna: rzekomy wpływ na leczenie autyzmu

W 1990 roku pojawiły się doniesienia, jakoby podawanie sekretyny pomagało w walce z autyzmem. Po serii badań stwierdzono jednak, że hormon nie ma wpływu na chorobę. Od tego czasu zainteresowanie sekretyną znacznie spadło.

To także może cię zainteresować:

> Gastryna - hormon produkowany w żołądku. Kiedy przeprowadza się badanie gastryny?

> Sok trzustkowy - substancja niezbędna w procesie trawienia. Skład soku trzustkowego i jego rola w organizmie

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Więcej o: