Gruczoły Lieberkühna (krypty Lieberkühna) - skarbnica soku jelitowego. Budowa, funkcje i choroby gruczołów Lieberkühna

Gruczoły Lieberkühna to gruczoły trawienne umiejscowione w jelicie cienkim. Wytwarzana przez gruczoły Lieberkühna substancja to sok jelitowy, który bierze udział w przetwarzaniu pokarmu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Gruczoły Lieberkühna - co to takiego?

Gruczoły Lieberkühna (krypty Lieberkühna) to gruczoły błony śluzowej jelita cienkiego, które uchodzą w podstawie kosmków jelitowych. Gruczoły jelitowe Lieberkühna biorą udział w produkcji soku jelitowego zawierającego enzymy trawienne.

Sok jelitowy ma odczyn zasadowy. Wydziela się, gdy przesuwająca się przez jelita treść pokarmowa drażni błonę śluzową. Produkcja jest stymulowana także przez hormony żołądkowo-jelitowe. Organizm produkuje od 3 do 6 litrów soku jelitowego na dobę. Sok jelitowy zawiera aminopeptazy (trawią peptydy do aminokwasów), enzymy rozkładające wielocukry do jednocukrów, enzymy wchłaniające kwasy nukleinowe oraz lipazę hydrolizującą tłuszcze.

Rodzaje gruczołów trawiennych

Gruczoły trawienne to elementy układu pokarmowego. Wydzielają soki trawienne, które są niezbędne do wchłaniania pokarmu w organizmie. Gruczoły trawienne dzielą się na przyścienne oraz pozaścienne.

> Zobacz: Gazy w jelitach - skąd ten brzydki zapach?

Gruczoły pozaścienne znajdują się w jamie ustnej, trzustce i wątrobie. Substancje, które wydzielają, przedostają się do światła przewodu pokarmowego kanałami wprowadzającymi. Gruczoły przyścienne to gruczoły żołądkowe, gruczoły dwunastnicze Brunnera i gruczoły jelitowe Lieberkühna. Wydzielają odpowiednio sok żołądkowy, sok dwunastniczy i sok jelitowy.

Gruczoły Lieberkühna - budowa i funkcje

Krypty Lieberkühna to pojedyncze, ślepo zakończone cewki. Wchodzą wgłąb blaszki właściwej błony śluzowej, docierając aż do blaszki mięśniowej. Kosmki jelitowe wielokrotnie powiększają powierzchnię wchłaniania jelita cienkiego. Gruczoły jelitowe produkują komórki mitotyczne; odbywa się tam regeneracja nabłonka kosmków. Dzięki temu kosmki odnawiają się i mogą sprawie spełniać swoją funkcję.

> Przeczytaj: Kosmki jelitowe - malutkie giganty w jelicie cienkim. Budowa, funkcje i choroby kosmków jelitowych

Gruczoły Lieberkühna - choroby

Zapalenie gruczołów Lieberkühna (zapalenie krypt Lieberkühna) może prowadzić do owrzodzenia gruczołów. Schorzenia gruczołów Lieberkühna mogą towarzyszyć takim dolegliwościom jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy niedokrwienne zapalenie jelita grubego.

> Zobacz: Ostre i przewlekłe niedokrwienie jelit - przyczyny, objawy i leczenie

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Więcej o: