Limfa, zwana inaczej chłonką, to część układu limfatycznego, a konkretniej płyn, który jednokierunkowo transportuje białka i limfocyty od tkanek układu krążenia prosto do serca. Limfa spełnia wiele ważnych funkcji, jednak jedną z najważniejszych jest zwalczanie infekcji. W skład limfy wchodzi:
Jak powstaje limfa? Osocze jest filtrowane przez ściany naczyń włoskowatych prosto do tkanek oraz narządów. Tu powstaje chłonka, dzięki której białko osocza może odpływać prosto do układu krążenia.
Układ limfatyczny, zatem również limfa, odpowiada za wiele różnych zadań w naszym organizmie. Jest on istotnym elementem układu odpornościowego. Limfa zbiera wszelkie substancje szkodliwe dla naszego organizmu, a następnie transportuje je do węzłów chłonnych, gdzie zostają przefiltrowane i z udziałem nerek usuwane, a więc doprowadza do detoksykacji organizmu.
Choroby powiązane z układem limfatycznym, mogą być natury wrodzonej lub nabytej. Jedną ze spotykanych chorób układu limfatycznego, jest obrzęk limfatyczny. Pierwotny obrzęk limfatyczny ma tendencje do powstawania samoistnie. Choć jest to rzadkie zjawisko, często dotyczy dzieci w wieku dojrzewania i przeważnie u dziewczynek. Obrzęk limfatyczny dotyczy najczęściej tylko jednej nogi. Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje za sprawą zaburzenia odpływu limfy do kończyn dolnych. Choroba może rozwijać się od paru miesięcy, do nawet kilku lat. Na przedstopiu lub kostce pojawia się obrzęk, który z biegiem czasu się rozrasta i puchnie. Skóra twardnieje i rogowacieje, co często jest określane mianem "świńskiej skóry" z uwagi na charakterystyczne zaróżowienie oraz chropowatość w miejscu obrzęku. Gdy limfa pozostaje w zastoju, może to doprowadzić do przerostu brodawek skórnych, pojawia się wyciek limfy przez skórę. Najczęściej wyciek limfy przez skórę pojawia się przy palcach u stóp, a paznokcie stają się łamliwe, kruche, a także charakterystycznie żółte.
Kiedy następuje stadium zaawansowane choroby, noga staje się tak ciężka, że można ją podnieść tylko z pomocą rąk. Obrzęk jest bardzo duży, owalny, co znaczy, że w tkankach zostaje zatrzymana limfa. Co to oznacza dla chorego? Tak duży obrzęk może nawet zmusić do podjęcia decyzji o amputacji kończyny.
Jest kilka sposobów na to, jak poprawić przepływ limfy. Ważna jest przede wszystkim aktywność fizyczna. Pobudzone do pracy mięśnie sprawiają, że usprawnia się przepływ limfy w organizmie. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna, taka jak spacer, czy krótka przebieżka, bardzo pomogą pobudzić pracę mięśniową. Poza tym, podczas ćwiczeń jest produkowany pot, który pomaga w detoksykacji organizmu. Najlepsze ćwiczenia na poprawę przepływu limfy, to wszelkie "skaczące" formy aktywności, na przykład skakanie na trampolinie czy skakance.
Ważna jest również dieta. Należy zrezygnować z cukrów prostych, czerwonego mięsa lub owoców morza. Warto mieć na uwadze, że niektóre owoce zawierają dużą ilość cukrów prostych, dlatego, jeśli jesz dużo owoców, możesz część z nich zastąpić warzywami. Nadmiar nabiału również nie wpływa korzystnie na poprawny przepływ limfy, za to można wiele produktów odzwierzęcych zastąpić roślinną alternatywą, na przykład soją. Ważne jest również picie dużej ilości płynów. Picie wody usuwa więcej toksyn z organizmu i zapobiega odwodnieniu. Wszelkie niesłodkie i niegazowane moczopędne napoje również bardzo wspomogą poprawny przepływ limfy.
Kolejnym sposobem na to, jak poprawić przepływ limfy, jest ubieranie się w mniej obcisłe ubrania, głównie te regulujące i wyszczuplające, najczęściej produkowane z materiałów sztucznych takich jak nylon, czy poliester. Naturalna odzież nie będzie blokować przepływu limfy, dlatego znacznie może to poprawić stan zdrowia.
We wszystkich metodach na usprawnienie przepływu limfy najważniejsza jest wytrwałość - zdrowych nawyków należy stale przestrzegać.
Zobacz też: Drenaż limfatyczny - na czym polega zabieg, co warto o nim wiedzieć