7 kroków do wymarzonej kondycji

Od wielu lat prowadzisz siedzący tryb życia, ale znalazłeś motywację, by to zmienić? Chcesz zadbać o zdrowie, zyskać nową pasję, mieć więcej energii i poczuć się lepiej w swoim ciele? Podpowiadamy, jak krok po kroku zbudować kondycję, która zwiększy Twoje poczucie szczęścia i jakość codziennego życia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Krok 1: oceń swój stan zdrowia


Rozpocznij swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną od upewnienia się, czy Twoje ciało jest na to gotowe. Zastanów się najpierw, czy masz cechy lub dolegliwości, które mogą stanowić przeszkodę przy uprawianiu niektórych dyscyplin sportu: czy masz problem z otyłością lub nadciśnieniem tętniczym, czy dokuczają Ci bóle stawów lub pleców, czy wciąż czujesz się zmęczony.
Jeśli dostrzegasz u siebie te lub inne symptomy, koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem planowaną zmianę trybu życia i podjęcie aktywności fizycznej. Lekarz może zalecić wykonanie morfologii oraz badania poziomu cukru we krwi, skierować na EKG, próbę wysiłkową oraz badanie poziomu minerałów. Na podstawie wyników będzie mógł zarekomendować rodzaje wysiłku fizycznego, które będą optymalne dla Ciebie.
W czasie oczekiwania na wizytę lekarską i wyniki badań, zacznij od razu wprowadzać do swojego życia małe zmiany: krótkie dystanse pokonuj marszem, a nie samochodem, zacznij korzystać ze schodów zamiast windy, wybierz się na spacer po parku lub lesie.

Krok 2: znajdź czas na aktywność, ustal priorytety


Przeanalizuj swój typowy plan tygodnia. Zastanów się, w które dni i w jakich godzinach możesz przeznaczyć czas na sport. Znajdź w swoim kalendarzu przynajmniej 4 godziny tygodniowo, które spędzisz na budowaniu kondycji.
Twój sukces zależeć będzie przede wszystkim od 3 czynników:

  • edukacji – wiedzy, JAK zbudować kondycję,
  • inspiracji – wiedzy, DLACZEGO chcesz zbudować kondycję,
  • wsparcia – motywacji dostarczanej przez Twoje otoczenie.

Podejmij decyzję, jak ważne jest dla Ciebie budowanie kondycji, dostosuj harmonogram tygodnia do swoich priorytetów i poinformuj najbliższych, dlaczego zależy Ci na skutecznym wprowadzeniu zmian w dotychczasowy tryb życia.

Krok 3: wybierz aktywność dopasowaną do Ciebie (lokalizacja, budżet)


Jeśli myślisz, że nie lubisz sportu, po prostu nie znalazłeś jeszcze aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność i podnosi poziom szczęścia. Ciało człowieka zostało stworzone do ruchu! Jeśli jeszcze tego nie poczułeś, to najwyższy czas próbować nowych dyscyplin sportu – do momentu aż znajdziesz taką, którą będziesz uprawiał z chęcią i entuzjazmem!
Przypomnij sobie, jaki rodzaj ruchu preferowałeś w przeszłości, jako dziecko – czy motywowało Cię poczucie przynależności do drużyny w grach zespołowych, rywalizacja w sportach indywidualnych, możliwość wsłuchania się w swoje myśli podczas pływania, czy kontakt z naturą podczas przejażdżek rowerowych lub biegania?
Jaka aktywność teraz wydaje Ci się atrakcyjna: może sporty walki (aikido / jiu-jitsu / krav maga), zajęcia grupowe przy muzyce (aerobik / zumba / taniec), sporty rakietowe (squash / badminton / tenis)? Świetnym wyborem może być także po prostu marsz lub nordic walking i podjęcie wyzwania przystąpienia do programu 10 000 kroków.
Najważniejsze jest, abyś trzymał się swoich postanowień dotyczących regularnego uprawiania wybranej formy aktywności fizycznej. Przy swojej decyzji uwzględnij zatem także czynniki lokalizacyjne i finansowe. Rzadziej zrezygnujesz z zajęć w klubie obok domu, w którym koszt zajęć pokrywa Twoja sportowa karta benefitowa, niż z kosztownych treningów na drugim końcu miasta.
Jeśli lubisz zmienność, nie ograniczaj się do jednej dyscypliny – możesz w poniedziałek uprawiać jogging, w środę pójść na basen, a w weekend wybrać się na trening squasha. Łączenie dyscyplin zapewni różnorodność wrażeń, nie będzie miejsca na nudę!

Krok 4: budowanie kondycji - poszerz swoją wiedzę


Masz już pomysł, jakie aktywności fizyczne pozwolą Ci na łączenie przyjemnego z pożytecznym? Świetnie – teraz czas na zdobycie niezbędnych informacji do wdrożenia planu. Dowiedz się, jakiego sprzętu potrzebujesz na początek, gdzie możesz uprawiać wybrany sport, czy potrzebujesz instruktora oraz jakie koszty będziesz ponosił.
To etap, w którym powinieneś pogodzić ze sobą krok II i III, czyli znaleźć optymalny czas i miejsce na budowanie kondycji w najbardziej efektywny i korzystny dla Ciebie sposób.

Krok 5: rozpocznij regularne treningi


Do dzieła! Podjąłeś już trud organizacji, zdobyłeś kluczowe informacje – bez zbędnej zwłoki zacznij wdrażać plan. Pamiętaj o zasadzie „małych kroków” – nie oczekuj od siebie zbyt wiele na samym początku, bądź dla siebie wyrozumiały i cierpliwy.
Postępy i rezultaty przyjdą z czasem – nie pozwól, by brak natychmiastowych efektów Cię demotywował. Po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, efekty poczujesz i zauważysz nie tylko Ty, ale całe Twoje otoczenie – staniesz się bardziej energiczny, żywiołowy, po prostu szczęśliwszy!

Krok 6: dostosuj dietę i odpoczynek


Wraz z budowaniem kondycji fizycznej, wprowadzaj do swojego życia także inne zdrowe nawyki. Wysypiaj się, tak żeby Twój organizm miał czas na regenerację. Dostarczaj mu także wysokiej jakości „paliwa”: pij ok. 2 litrów wody dziennie, jedz różnokolorowe warzywa, owoce, bakalie, staraj się rezygnować z białego pieczywa, słodkich napojów i żywności wysoko-przetworzonej.
Niech czas treningu będzie czasem dla Ciebie – skoncentruj się na tym, jak aktywność fizyczna wpływa na Twoje samopoczucie, rozkoszuj się tymi momentami! I przestań porównywać się z innymi – każdy z nas ma do przebycia inną podróż, choć dążymy do tego samego celu: efektywnej pracy nad sobą, która prowadzi do szczęścia! Wsłuchuj się w swoje ciało: jeśli coś Cię boli, to znaczy, że Twoje ciało informuje Cię o potrzebuje odpoczynku – pozwól mu się zregenerować.

Krok 7: niech Twój sport będzie Twoją pasją!


Jeśli wybrana przez Ciebie aktywność fizyczna stanie się ulubionym elementem w harmonogramie dnia, możesz być pewien, że dobra kondycja nie opuści Cię nawet na emeryturze. Staraj się poznać ludzi, z którymi dzielisz zainteresowanie tą samą dziedziną sportu, daj się zarazić ich pasją.
Jeśli wybrałeś sport indywidualny (bieganie, pływanie, rower, siłownia), przynajmniej raz na jakiś czas wybierz się na zorganizowany trening grupowy. Jeśli to sporty walki, squash lub taniec – postaw sobie za cel uczestnictwo w amatorskich zawodach lub imprezach tematycznych.
Czytaj artykuły i ciekawostki o swoim sporcie, dołącz do fanklubów. Rozwijaj się i czerp z tego mnóstwo radości!

Poniżej znajdziesz propozycje popularnych sportów, wraz z ich cechami charakterystycznymi:

Aktywności fizyczneAktywności fizyczne gazeta.pl

 

Więcej o: