Anatomia człowieka - najnowsze artykuły
-
Lipaza lipoproteinowa - definicja, funkcja, zaburzenia
Związek chemiczny, którym jest lipaza lipoproteinowa, należy do enzymów, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie tłuszczy. Lipaza lipoproteinowa ma związek z rozwojem miażdżycy czy cukrzycy typu 2.
-
Naukowcy odkryli "nowy" mikroorgan w ludzkim ciele. Pojawia się i znika, a do tego ma własną pamięć
Naukowcy z Australii donoszą, że w ludzkim ciele, na powierzchni węzłów chłonnych, znajduje się mikroorgan, który pełni bardzo ważną rolę w pracy układu odpornościowego. Takiego odkrycia świat medycyny nie widział od dekad.
-
22-latek przeżył wypadek, w którym czaszka oderwała mu się od kręgosłupa. "Bóg mnie testuje, ale jest dobrze"
22-latek z USA miał wypadek samochodowy, w wyniku którego zerwały się u niego więzadła między czaszką a kręgosłupem. Mimo to przeżył, a lekarzom udało się doprowadzić go do takiego stanu, że właśnie spędza wakacje nad jeziorem.
-
Skutoid: Naukowcy "przypadkiem" odkryli nową figurę geometryczną w naszym ciele. "Jest jak Lego"
Skutoid (z ang. scutoid) to nowa figura, a właściwie bryła geometryczna, której świat nauki dotąd nie znał. Odkryli ją badacze z Sewilli w trakcie badań nad komórkami tkanki nabłonkowej, która m.in. wyścieła narządy i tworzy ludzką skórę.
-
Naukowcy pomajstrowali przy DNA myszy i sprawili, że odmłodniały w miesiąc. "Nikt wcześniej tego nie dokonał"
Pomarszczona skóra i utrata włosów to główne objawy starzenia. Eksperyment naukowców z Alabamy pokazuje, że mogą być one odwracalne. Na razie z odkrycia "skorzystały" myszy, którym badacze przywrócili młody wygląd w miesiąc.
-
Grupy krwi - co to jest? Rodzaje grup krwi i konflikt serologiczny
Grupy krwi to skomplikowana sprawa - mają wiele rodzajów i kombinacji. Główne grupy krwi to A, B, AB i 0. Sprzeczne grupy matki i dziecka mogą spowodować konflikt serologiczny.
-
Żołądek - jaka jest jego budowa i funkcja? Choroby żołądka oraz ich leczenie
Żołądek wstępnie trawi białka oraz tłuszcze - to jego najważniejsza funkcja. Budowa żołądka rozpoczyna się wpustem, a kończy odźwiernikiem żołądka. Następnie żołądek przechodzi w dwunastnicę. Najczęstsze choroby żołądka to na przykład choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
-
Hormony - co to? Gdzie powstają? Działanie hormonów i zaburzenia hormonalne
Hormony mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Są wydzielane zarówno przez gruczoły dokrewne, jak i wyspecjalizowane tkanki. Zaburzenia hormonalne to bardzo szerokie pojęcie, które może dotyczyć wielu aspektów zdrowotnych.
-
Tkanka tłuszczowa - rodzaje, rola i sposoby na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej
Tkanka tłuszczowa to jeden z rodzajów tkanki łącznej, której największa część znajduje się w warstwie podskórnej. Składa się przede wszystkim z komórek tłuszczowych, a także mniejszych ilości innych komórek. Tkanka tłuszczowa pełni w organizmie ważne funkcje i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, jednak jej nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia i zwiększa ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca czy miażdżyca.
-
Kości ręki - jak zbudowana jest nasza ręka i jakie funkcje pełnią jej poszczególne części?
Kości ręki to 27 elementów, z których zbudowana jest nasza dłoń. Dzięki niej możemy coś chwytać, dotykać, łatwiej utrzymujemy równowagę. Z jakich elementów się składa?
-
Wypij ten napój zaraz po przebudzeniu. Działa lepiej niż kawa
-
Będą odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19. Chodzi o nowe powikłanie
-
Kosmetyki, które dbają o ciało i zmysły. Kwintesencja self-careMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dawniej taki rosół robiły babcie. Znów jest na niego "wielkie bum"
-
Co kryje się za falą dziecięcego zapalenia płuc w Chinach? Eksperci wyjaśniają
- Witamina B12 może przyspieszyć naprawę tkanek i pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - nowe badanie
- Co najlepiej pić przy bólu gardła? Pomoże napar, który przygotujesz w kilka minut
- W QUIZIE medycznym pytamy o choroby. Jak z Waszą wiedzą na ten temat?
- Krępujące, choć robią to wszyscy. Dowiedz się, dlaczego puszczamy bąki
- Tak zachowuje się osoba z "cichą depresją". Nie ignoruj tych symptomów
-
Jaki jest twój typ budowy ciała?
Wyróżniamy trzy podstawowe typy budowy ciała: ektomorficzną, endomorficzną i mezomorficzną. Bardzo ważne jest to, aby poznać dokładniej swój typ budowy, gdyż pomoże to w ułożeniu odpowiedniej diety oraz planu treningowego. Czym zatem charakteryzuje się ektomorfik, endomorfik i mezomorfik oraz jak samodzielnie zdiagnozować swój typ budowy ciała?
-
Endomorfik - co to znaczy? Jak powinien ćwiczyć i jeść endomorfik?
Endomorfik to, obok ektomorfika i mezomorfika, jeden z trzech podstawowych typów budowy ciała (somatotypów). Każdy z typów posiada zestaw charakterystycznych cech zewnętrznych, ale określa również pewne predyspozycje do zachowania się organizmu w określonych warunkach. W związku z tym, planując dietę oraz treningi należy zwrócić uwagę na swój somatotyp i dopasować sposób odżywiania i rodzaj aktywności fizycznej do własnych uwarunkowań. Jakie cechy są charakterystyczne dla endomorfika i jaka dieta oraz trening będą dla niego odpowiednie?
-
Mezomorfik - sylwetka idealna? Jaką dietę i treningi powinien stosować mezomorfik?
Mezomorficzny typ budowy często określany jest mianem typu idealnego. Nic dziwnego, mezomorficy mogą cieszyć się świetnym wyglądem nawet, gdy czasem ich dieta nie jest taka, jak być powinna. Ich ciało jest symetryczne, mocno umięśnione, a treningi siłowe lub wydolnościowe przychodzą im z łatwością i szybko dają oczekiwane efekty. Jednak mezomorficzny typ budowy ciała do czegoś zobowiązuje. O czym należy pamiętać będąc mezomorfikiem, jaką dietę stosować oraz jak układać swoje plany treningowe, aby były jak najbardziej skuteczne i efektywne?
-
Ektomorfik - co to znaczy? Jak jeść i trenować jeśli jesteś ektomorfikiem?
Ektomorfik to jeden z typów budowy ciała (somatotypu) wyróżniający się wysoką i szczupłą sylwetką. Określenie swojego typu to jedna z najważniejszych kwestii, o jakiej trzeba pomyśleć przed przejściem na dietę lub przed rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni. Tyczy się to szczególnie ektomorfików, którzy w przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów budowy mają trochę większe problemy ze skutecznym budowaniem tkanki mięśniowej. O czym więc należy pamiętać będąc ektomorfikiem? Z czego powinna składać się codzienna dieta oraz jaką strategię treningową przybrać?
-
Somatotyp - jaki jest twój typ sylwetki?
Somatotyp to inaczej typ budowy ciała. Rozróżnia się trzy główne somatotypy: ektomorfik, mezomorfik oraz endomorfik. Z somatotypem wiąże się nie tylko budowa ciała, ale również reakcje organizmu na różne rodzaje diety czy ćwiczeń fizycznych. Ze względu na to znajomość swojego somatotypu jest szczególnie ważna podczas układania diety oraz planu treningowego.