Kości ręki - jak zbudowana jest nasza ręka i jakie funkcje pełnią jej poszczególne części?

Kości ręki to 27 elementów, z których zbudowana jest nasza dłoń. Dzięki niej możemy coś chwytać, dotykać, łatwiej utrzymujemy równowagę. Z jakich elementów się składa?

Kości ręki to dwadzieścia siedem kości. W skład dłoni wchodzi nadgarstek, kości śródręcza oraz paliczki, czyli kości palców.

Kości ręki - kości nadgarstka

Na nadgarstek składa się osiem małych kosteczek ułożonych, które tworzą ze sobą dwa równoległe szeregi. Od strony zewnętrznej kości są wypukłe, zaś od wewnętrznej wklęsłe. W pierwszym z nich, czyli tym, który znajduje się bliżej kości ramienia i łokcia znajdują się:

  • kość łódeczkowata (to ta charakterystyczna "górka" na dłoni, którą bardzo łatwo wyczuć),
  • księżycowata (ma kształt półksiężyca, łączy się przez staw z kością promieniową),
  • trójgraniasta (kształtem przypomina odwróconą piramidę, poprzez krążek stawowy łączy się z kością łokciową),
  • grochowata (to z najmniejszych kości nadgarstka, to właśnie z nią łączy się troczek zginaczy, więzadła kości grochowatej, mięsień zginacz łokciowy nadgarstka oraz mięsień odwodziciela palca małego. 

Drugi szereg tworzą:

  • kość czworoboczna większa (łac. os trapezium),
  • czworoboczna mniejsza (łac. os trapezoideum) (jest najmniejszą kością szeregu dolnego. Łączy się z czterema kośćmi: kością łódeczkowatą, kością czworoboczną większą, kością główkowatą i II kością śródręcza),
  • główkowata (to największa kość nadgarstka, zajmująca w nim środkowe położenie. Łączy się z siedmioma kośćmi: kością łódeczkowatą, kością księżycowata, kością haczykowatą, kością czworoboczną mniejszą i II, III, IV kością śródręcza),
  • haczykowata.

Kości ręki - kości śródręcza

Śródręcze składa się z pięciu długich kości, które stykają się z kośćmi nadgarstka oraz z przypisanymi im odpowiednio paliczkami bliższymi. Każda pojedyncza kość zbudowana jest z z trzonu, końca bliższego, czyli podstawy i końca dalszego, czyli głowy.

Kości palców, czyli paliczki

Kości palców ręki zbudowane są z mniejszych fragmentów nazywanych paliczkami. Palce od drugiego do piątego posiadają po trzy paliczki: bliższy, środkowych i dalszy, natomiast kciuk nie posiada paliczka środkowego. Paliczki zaliczane są do kości długich tym samym zbudowane są z trzonu i dwóch końców.

Poszczególne palce ręki mają swoje nazwy:

  • I – kciuk (pollex),
  • II – palec wskazujący (index),
  • III – palec środkowy (digitus medius),
  • IV – palec serdeczny lub obrączkowy (digitus annularis)
  • V – palec mały (digitus minimus).

Kości ręki - choroby i urazy

Budowa dłoni jest na tyle specyficzna i złożona, że uszkodzenie nawet najmniejszej z kości sprawia, że może uniemożliwić wykonywanie jakichkolwiek czynności chorą ręką. Najczęstsze schorzenia i problemy z kośćmi dłoni dotyczą:

  • stawu promieniowo-nadgarstkowego
  • stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka
  • stawów międzypaliczkowych

Najczęściej są one spowodowane chorobą zwyrodnieniową.

Ręka znowu złamana. Operacja to lepsze wyjście?

Zmiany i nieprawidłowości w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego w większości przypadków spowodowane są urazami. Jeśli zmiana ma podłoże zwyrodnieniowe na kości tworzą guzki, które łatwo dają się wyczuć przez skórę. Do najczęściej diagnozowanych należą guzki Heberdena i guzki Boucharda.

Guzki Heberdena teoretycznie mogą pojawić się w dowolnym miejscu na dłoni, jednak najczęściej tworzą się na palcu wskazującym lub serdecznym prawej ręki (rzadziej na lewej, te jednak są znacznie groźniejsze), tuż obok płytki paznokcia. Schorzenie ma podłoże dziedziczne, ale może pojawić się także u osób, które przez bardzo długi czas wykonują, powtarzalne i monotonne czynności, np. pisanie na klawiaturze komputera. W grupie ryzyka znajdują się także osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów.

Guzki Boucharda mogą mieć podłoże genetyczne, ale równie dobrze ich rozwój może być konsekwencją długofalowego powtarzania niektórych czynności i najczęściej tylko wokół jednej reki (tej, która jest wiodąca). Zazwyczaj pojawiają się w obrębie palca wskazującego, rzadziej serdecznego, bliżej nadgarstka. Powstają wskutek niszczenia tkanki chrzestnej. Bardzo często tworzą się u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Przykurcz Dupuytren to przykurcz palców, który pozwala wyprostować dłoni. U osób z tych schorzeniem na dłoniach bardzo często tworzą się charakterystyczne guzkowe zgrubienie powięzi dłoniowej. Przykurcz diagnozowany jest głównie u starszych mężczyzn i obejmuje 4-5 palców dłoni.

Zwichnięcie stawów palców ręki to przede wszystkim zwichnięcie stawów międzypaliczkowych bliższych i spowodowane jest urazem. Do najbardziej charakterystycznych objawów zwichnięcia stawów należą:

To również może cię zainteresować:

Więcej o: