Jaki jest twój typ budowy ciała?

Wyróżniamy trzy podstawowe typy budowy ciała: ektomorficzną, endomorficzną i mezomorficzną. Bardzo ważne jest to, aby poznać dokładniej swój typ budowy, gdyż pomoże to w ułożeniu odpowiedniej diety oraz planu treningowego. Czym zatem charakteryzuje się ektomorfik, endomorfik i mezomorfik oraz jak samodzielnie zdiagnozować swój typ budowy ciała?

Typ budowy człowieka

Rodzaje budowy sylwetek (somatotypy) różnią się między sobą strukturą kośćca, rozmieszczeniem tkanki mięśniowej i tłuszczowej, a także zdolnościami do magazynowania tłuszczu w określonych miejscach na ciele. Chęć osiągnięcia wymarzonej sylwetki w dużej mierze uzależniona jest od poziomu wiedzy na temat swojego typu budowy, gdyż to właśnie od niej zależy efektywność wykonywanych treningów czy stosowanej diety.

Pierwszym z podstawowych typów budowy ciała jest typ endomorficzny, w którym dominuje tkanka tłuszczowa. Drugi z typów, jakim jest typ mezomorficzny, jest bardzo często określany mianem ideału, gdyż w tym przypadku cechą charakterystyczną jest silnie rozwinięta tkanka mięśniowa. Typ ektomorficzny natomiast wyróżnia się na tle pozostałych typów małą ilością tkanek - zarówno mięśniowej, jak i tłuszczowej. W rzeczywistości jednak typy budowy krzyżują się, a skrajne przypadki ektomorfizmu, mezomorfizmu czy endomorfizmu zdarzają się rzadko.

Typ budowy sylwetki

Już od dawna wiadomo, że efekty treningów są w dużej mierze sprawą indywidualną, uzależnioną od wielu czynników biologicznych. Jednym z tych czynników jest typ budowy ciała, który warunkuje skuteczność diety i realizowanego planu treningowego. Czym zatem charakteryzują się poszczególne typy sylwetek?

1. Typ ektomorficzny

Typ ektomorficzny to jeden z najłatwiej rozpoznawalnych typów budowy ciała. Ektomorficy są szczupli, a ich waga jest często niższa niż ta, która jest odpowiednia dla ich wzrostu. Prawdopodobnie każdy zna chociaż jedną osobę, która ciągle je, a wciąż pozostaje chuda. To właśnie cecha ektomorfików, którzy pochwalić się mogą bardzo szybką przemianą materii. Reasumując, typ ektomorficzny cechuje się:

  • cienką warstwą tkanki tłuszczowej,
  • cienkimi nadgarstkami oraz przegubami,
  • zazwyczaj długimi rękami oraz nogami,
  • smukłymi palcami,
  • filigranowymi ramionami i biodrami.

Niestety problemem ektomorfików jest trudność w nabieraniu masy mięśniowej. Bardzo często wymaga to specjalistycznej diety i planu treningowego.

2. Typ mezomorficzny

Mezomorficy stanowią pewne wyśrodkowanie pomiędzy ekto- a endomorfikami. Często typ ten określany jest mianem idealnego typu budowy ciała, gdyż zbudowanie ładnej sylwetki z jednoczesnym utrzymaniem stosunkowo cienkiej warstwy tkanki tłuszczowej jest w tym przypadku łatwe i szybkie. Mezomorficy mogą również być mniej ostrożni ze swoją dietą, ponieważ nawet duże spożycie kalorii nie powoduje drastycznego zwiększenia tkanki tłuszczowej. Do charakterystycznych cech budowy ciała mezomorfika zalicza się:

  • szerokie ramiona,
  • dobrze umięśnione plecy oraz klatka piersiowa,
  • wąska talia,
  • dobrze rozwinięta muskulatura całego ciała,
  • waga idealnie komponująca się ze wzrostem.

Mezomorficy ze względu na dobrą przemianę materii jedzą z umiarem oraz szybko się najadają. Jednym z głównych zaleceń dla mezomorfików jest ścisłe kontrolowanie spożywanej w ciągu dnia ilości białka i węglowodanów.

3. Typ endomorficzny

Endomorficzny typ budowy ciała zdecydowanie odbiega od dwóch pozostałych typów. Jest również najmniej pożądany ze względu na znaczną ilość tkanki tłuszczowej i małą ilość mięśni. Endomorficy mają spore problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a chęć zbudowania ładnej sylwetki jest często sporym wyzwaniem. Do charakterystycznych cech wyglądu zewnętrznego endomorfików zalicza się:

  • spora ilość tkanki tłuszczowej,
  • grube kości,
  • grube nadgarstki i przeguby,
  • krótkie ręce i nogi,
  • krótkie i grube palce,
  • szerokie biodra i talia.

Endomorficzny typ budowy wymaga specjalnych ćwiczeń oraz przestrzegania diety, gdyż słaba przemiana materii powoduje szybkie gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Endomorficy są także słabszymi sportowcami, co spowodowane jest szybkim przemęczaniem się. W przypadku endomorfików specjaliści zalecają spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, przestrzeganie zasady częstych, ale niewielkich posiłków, a także wyboru produktów niskowęglowodanowych. Treningi endomorfików powinny zawierać dużą ilość ćwiczeń cardio.

Więcej o: