Na czym polega trening cardio i jakie są jego zalety?

Trening cardio jest ciekawą opcją dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją kondycję. Zwany jest on również treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym i polega na wykonywaniu umiarkowanych ćwiczeń. Przykładem może być jazda na rowerze, biegi czy ćwiczenia na skakance. Trening cardio świetnie sprawdzi się u osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów i poprawić ogólny wygląd sylwetki. Co warto wiedzieć o treningu cardio, jak można go wykonywać w domowych warunkach oraz jakie przynosi efekty?

Trening cardio to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów aktywności fizycznej. Pomaga zarówno w spalaniu tkanki tłuszczowej, jak i w rozwoju mięśni czy ogólnej poprawy wydolności organizmu. Trening ten przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Nazwa tego treningu (cardio) nie jest przypadkowa, gdyż jego głównym celem jest usprawnienie pracy płuc oraz serca. Regularnie uprawiane ćwiczeń cardio z pewnością poskutkuje zwiększeniem wydolności organizmu oraz jego wytrzymałości na intensywne ćwiczenia fizyczne.

Badania wykazały, że ten rodzaj wysiłku fizycznego w znacznym stopniu redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, a także cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają również pozytywnie na psychikę poprawiając nastrój i dając energię do codziennego działania.

Na czym polega trening cardio?

Trening cardio został opracowany tak, aby spalanie tkanki tłuszczowej odbywało się przy jak największej ilości tlenu. Intensywne i niekontrolowane ćwiczenia fizyczne mogą skutkować włączeniem przez organizm procesu beztlenowego, który uniemożliwia spalanie tłuszczu. Długotrwały i równomierny wysiłek treningu cardio dostosowuje tempo transportowania tlenu i umożliwia wydajne spalanie tkanki tłuszczowej.

Główną zasadą treningu cardio (tlenowego) jest utrzymywanie bicia serca na stałym poziomie, dostosowanym odpowiednio do płci oraz wieku. Maksymalne tętno powinno oscylować w graniach 70 procent tętna maksymalnego. Wartość tą łatwo obliczyć na podstawie formuły: Tętno_max = 220 - wiek. Precyzyjna kontrola bicia serca powinna być realizowana przez specjalnie do tego celu przeznaczone pulsometry.

Trening cardio - zalety

Regularnie powtarzany trening cardio przynosi bardzo wiele korzyści zdrowotnych. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

 1. ustabilizowanie pracy serca,
 2. redukcja cholesterolu,
 3. zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego,
 4. zmniejszenie niekorzystnych efektów niewydolności serca,
 5. wzrost libido.

Warto jednak pamiętać, że trening cardio powinien być powtarzany co drugi dzień, a długość samych ćwiczeń nie może być krótsza niż 30 minut. Wraz z poprawą kondycji, długość treningu powinna być sukcesywnie zwiększana. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a chciałyby zacząć przygodę z treningiem cardio, powinny zacząć od dwóch dni treningu w tygodniu.

Pośladki jak marzenie! Znakomity zestaw ćwiczeń. Będą twarde niczym jabłuszka spod Grójca!

Trening cardio - przykłady

Jedną z największych zalet treningu cardio jest możliwość przeprowadzenia go praktycznie w każdych warunkach i bez żadnych dodatkowych sprzętów do ćwiczeń. Trenować można zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Najczęściej wybieranymi formami ćwiczeń cardio są:

 • skakanka,
 • basen,
 • rowerek stacjonarny,
 • bieżnia,
 • rower (górski, miejski oraz szosowy),
 • orbitrek,
 • jogging (w ściśle określonym tempie),
 • ergometr (wioślarz).

Jak ćwiczyć cardio w domu?

Z badań statystycznych przeprowadzonych w Polsce wynika, że spora część osób ćwiczenia cardio woli przeprowadzać w domowym zaciszu. Oczywiście istnieje wiele form ćwiczeń w domu, które nie wymagają zakupu drogiej bieżni czy orbitreka. Przykładem może być trucht w miejscu, który należy przeprowadzać w wygodnych i amortyzujących butach. Innym ćwiczeniem cardio jest „rowerek”. W ćwiczeniu tym należy położyć się na plecach na twardej i płaskiej powierzchni (np. podłoga), zgiąć nogi w kolanach i unieść je. Głównym punktem ćwiczenia jest wykonywanie nogami ruchu pedałowania (naprzemienne uginanie i prostowanie nóg).

Trening cardio - przeciwwskazania

Każda aktywność fizyczna może mieć pewne przeciwwskazania wynikające przykładowo ze złego stanu zdrowia. Trening cardio nie jest zalecany osobom, które mają poważniejsze dolegliwości z układem sercowo-naczyniowym. Z tej formy aktywności fizycznej muszą zrezygnować także osoby po przebytych zawałach, gdyż zbyt intensywny wysiłek fizyczny może bezpośrednio zagrażać życiu. Warto również pamiętać, aby każdą decyzję o nawet najmniej wymagających ćwiczeniach skonsultować z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: