Mezomorfik - sylwetka idealna? Jaką dietę i treningi powinien stosować mezomorfik?

Mezomorficzny typ budowy często określany jest mianem typu idealnego. Nic dziwnego, mezomorficy mogą cieszyć się świetnym wyglądem nawet, gdy czasem ich dieta nie jest taka, jak być powinna. Ich ciało jest symetryczne, mocno umięśnione, a treningi siłowe lub wydolnościowe przychodzą im z łatwością i szybko dają oczekiwane efekty. Jednak mezomorficzny typ budowy ciała do czegoś zobowiązuje. O czym należy pamiętać będąc mezomorfikiem, jaką dietę stosować oraz jak układać swoje plany treningowe, aby były jak najbardziej skuteczne i efektywne?

Mezomorficzna to typ budowy ciała (somatotyp) jest całkowitym przeciwieństwem budowy endomorficznej, w której zazwyczaj przeważa tkanka tłuszczowa oraz budowy ektomorficznej, która cechuje się brakiem większej ilości zarówno tkanki mięśniowej, jak i tłuszczowej. Mezomorfika poznać można od razu, gdyż posiada charakterystycznie wąską talię i biodra, a także szerokie ramiona. Bardzo dużą zaletą tego typu budowy jest szybka przemiana materii, która chroni przed zbyt szybkim magazynowaniem się tkanki tłuszczowej. Dobry metabolizm pozwala więc na swobodniejsze podejście do diety.

Mezomorficy łączą w sobie cechy idealnego sportowca, gdyż świetnie radzą sobie z treningami siłowymi i ćwiczeniami typowo wytrzymałościowymi. Mezomorficzny typ budowy prawie zawsze odznacza się mocnymi stawami oraz gęstym kośćcem.

Mezomorfik kobieta i mężczyzna - jak rozpoznać?

  1. Mezomorfik mężczyzna - odznacza się figurą w kształcie litery V, ma szerokie ramiona, wąskie biodra, mocno umięśnione plecy oraz klatkę piersiową. Często posiada również szerokie łydki.
  2. Mezomorfik kobieta - cechą charakterystyczną kobiet o mezomorficznej budowie ciała jest bardzo wąska talia, która mocno kontrastuje z szerokimi biodrami i barkami. Wszystkie to sprawia, że figura mezomorficznej kobiety często określana jest mianem klepsydry.

Warto jednak zaznaczyć, że skrajne typy mezomorfizmu nie są spotykane zbyt często. Zazwyczaj indywidualny typ budowy danej osoby jest pewnego rodzaju krzyżówką wszystkich trzech typów.

Mezomorfik - jaka dieta?

Mezomorficy ze względu na swój dobry metabolizm pozwolić mogą sobie niemal na wszystkie produkty spożywcze. Jednak utrzymanie ładnej i wyrzeźbionej sylwetki wymaga przestrzegania w swojej diecie przede wszystkim ilości tłuszczów, białka oraz węglowodanów.

1. Białko i tłuszcze

Bardzo ważnym składnikiem odżywczym w codziennym menu mezomorfików jest białko, które odgrywa bardzo ważną rolę w budowie i regeneracji tkanki mięśniowej. Ilość tego składnika powinna wynosić od 2 do 3 gramów na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście z białkiem należy uważać, gdyż sprawny metabolizm w takim przypadku utrudniać może szybkie budowanie masy mięśniowej.

Ważnym składnikiem są także tłuszcze, które zwłaszcza w przypadku kobiet odgrywają dużą rolę w tworzeniu hormonów. Związki te przyczyniają się także do regulacji poziomu testosteronu. Według specjalistów z dziedziny żywienia, tłuszcze w diecie mezomorfików stanowić powinny około 35% ogólnej wartości energetycznej przyjmowanej z posiłkami.

2. Witaminy i minerały

Nie trzeba oczywiście wspominać, że za odpowiednią pracę wielu narządów odpowiada prawidłowy poziom różnych minerałów oraz witamin. Zadbać należy przede wszystkim o to, aby w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy A, C oraz E. Warto również wspomnieć, że treningi, zarówno siłowe, jak i wytrzymałościowe, przyczyniają się do powstawania wolnych rodników tlenowych. Dlatego też w diecie mezomorfika bardzo ważne są antyoksydanty.

3. Płyny

Odpowiednia ilość wypijanych w ciągu dnia płynów przyczynia się do prawidłowego transportu tlenu i składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Przyjmuje się, że w dzień treningowy ilość płynów nie powinna być mniejsza niż 0,04 litra na każdy kilogram masy ciała.

Jak pić, żeby się naprawdę napić? Dietetyk o płynach

Mezomorfik - jak dobrać trening?

Skłonność do szybkiej rozbudowy masy mięśniowej nie oznacza oczywiście, że urośnie ona sama bez ćwiczeń siłowych. Mezomorficy są urodzonymi sportowcami, dlatego też sprawdzą się w każdej dyscyplinie sportowej - od biegania i pływania, aż po treningi typowo siłowe. Będąc osobą o mezomorficznym typie budowy warto ułożyć swój plan treningowy tak, aby zawierał zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe. W przypadku tych drugich najlepszą formą będą interwały, podczas których tkanka mięśniowa nie jest spalana w aż tak szybkim tempie.

Głównymi zaleceniami treningowymi dla mezomorfików są:

  • od 3 do 5 treningów w tygodniu,
  • kombinacja ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych,
  • przerwa pomiędzy seriami od 30 do 90 sekund,
  • ćwiczenia rozciągające po ćwiczeniach siłowych,
  • odpowiednia regeneracja po treningu.

 To również może cię zainteresować:

Więcej o: