enzymy trzustkowe
-
Niewydolność trzustki: rodzaje niewydolności trzustki, przyczyny i skutki
Niewydolność trzustki jest zaburzeniem wynikającym ze złej pracy narządu, który nie wydziela enzymów trawiennych w dostatecznej ilości. Najczęstsza przyczyna to przewlekłe zapalenie trzustki, a u dzieci mukowiscydoza.
-
Trzustka jak nowoczesna fabryka chemiczna. Położenie, najważniejsze funkcje, objawy choroby
Trzustka niekoniecznie boli tam, gdzie leży. Okazuje się wyjątkowo wrażliwa na urazy. Stanowi spore wyzwanie diagnostyczne, ale trzeba o nią dbać, bo wypełnia wiele ważnych funkcji. Jakie objawy wskazują, że ma kłopoty?
-
Trzustka: narząd, który budzi silne emocje. To warto o niej wiedzieć, by uniknąć problemów z tym gruczołem
Produkuje substancje, bez których nie możemy żyć. Nie ostrzega, gdy ma kłopoty. Bywa, że błyskawicznie pozbawia nadziei na wyleczenie. Sporo się o niej mówi, a realnie: niewiele wie. Bezcenna trzustka.
-
Enzymy - co to za związki i jaką funkcję pełnią w organizmie człowieka?
Enzymy to grupa związków chemicznych, które są niezbędne do przeprowadzenia wielu procesów w organizmie. Z ich udziałem odbywa się trawienie, proces krzepnięcia krwi oraz odpowiedź autoimmunologiczna organizmu. Dlaczego są takie ważne?
-
Amylaza, ważny enzym trzustkowy. Kiedy trzeba wykonać badanie amylazy?
Amylaza produkowana jest głównie przez trzustkę. Podwyższony poziom amylazy może świadczyć m.in. o zapaleniu trzustki. Jakie stężenie powinna mieć amylaza i kiedy trzeba się niepokoić?
-
Sok trzustkowy - substancja niezbędna w procesie trawienia. Skład soku trzustkowego i jego rola w organizmie
Sok trzustkowy to sok trawienny wydzielany przez, jak sama nazwa wskazuje, trzustkę. Bez niego proces trawienia nie mógłby się odbyć. Sok trzustkowy zawiera enzymy trawienne, które poddają pokarm chemicznej obróbce.
-
Lipaza trzustkowa - jeden z enzymów trzustkowych. Kiedy wykonuje się badanie lipazy?
Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę. Podwyższony poziom lipazy może oznaczać choroby trzustki. Jakie stężenie powinna mieć lipaza we krwi?
-
Trypsyna - enzym trawienny trzustki. Po co wykonuje się badanie trypsyny i chymotrypsyny?
Trypsyna to enzym trzustkowy, element soku trzustkowego. Jeśli trypsyna jest nieobecna w jelicie cienkim, może to oznaczać między innymi mukowiscydozę. Obecność trypsyny ocenia się badaniem przesiewowym stolca.
-
Trzustka: wrażliwa i niedoceniana
Bez niej nie ma mowy o prawidłowej przemianie materii u człowieka. Jest niezastąpiona przy trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów. Reguluje poziom cukru we krwi. Nawet poważnie uszkodzona przez dłuższy czas wykonuje swoją pracę. W każdym wieku...