Trypsyna - enzym trawienny trzustki. Po co wykonuje się badanie trypsyny i chymotrypsyny?

Trypsyna to enzym trzustkowy, element soku trzustkowego. Jeśli trypsyna jest nieobecna w jelicie cienkim, może to oznaczać między innymi mukowiscydozę. Obecność trypsyny ocenia się badaniem przesiewowym stolca.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Trypsyna - co to jest?

Trypsyna to enzym trawienny produkowany przez trzustkę. Wchodzi w skład soku trzustkowego. Trypsyna rozkłada białkowe składniki pokarmowe na aminokwasy, bierze udział we wchłanianiu substancji odżywczych do organizmu. Wydziela się do dwunastnicy w formie nieaktywnego trypsynogenu; tam zachodzi jego synteza, substancja się "włącza". Następnie trypsyna aktywuje chymotrypsynogen, który przekształca się w chymotrypsynę, inny enzym trawienny trzustki. Środowisko idealne dla trypsyny jest zasadowe, wynosi pH 8.

> Przeczytaj: Trzustka - wrażliwa i niedoceniana

Badanie trypsyny i chymotrypsyny - po co się je robi?

Badanie trypsyny i chymotrypsyny ma służyć wykluczeniu mukowiscydozy u dzieci (więcej informacji na temat mukowiscydozy tutaj). Przeprowadza się je u noworodków i niemowląt, które wykazują objawy choroby (przewlekła biegunka, stolce tłuszczowe o bardzo brzydkim zapachu, awitaminoza, niedożywienie). Jest przydatne również wtedy, gdy zachodzi podejrzenie niewydolności trzustki zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W celu wykonania badania analizie poddawana jest próbka kału.

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Próbka kału nie powinna mieć kontaktu z moczem (co może być problemem w przypadku niemowląt) czy wodą z toalety. Zebrany stolec należy umieścić w specjalnym jałowym plastikowym pojemniku, który kupuje się w aptece.

Co oznacza wynik badania trypsyny i chymotrypsyny?

Wynik dodatni jest prawidłowy - sygnalizuje obecność obu enzymów w kale. Jeśli wynik testów jest ujemny, należy przeprowadzić dalsze badania, aby wykryć przyczynę braku enzymów. Może to oznaczać mukowiscydozę, ale nie musi; inne możliwe przyczyny to niewydolność trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki i ostre zapalenie trzustki, a także rak trzustki. Wszystkie te choroby zatykają przewody trzustkowe, przez co trypsyna i chymotrypsyna nie mogą przedostać się do jelita cienkiego.

> Zobacz: Rak trzustki - podstępny zabójca. Jak go wykryć?

Wynik ujemny i co dalej?

Dalsze badania, które potwierdzą lub wykluczą mukowiscydozę to oznaczenie immunoreaktywnego trypsynogenu, stężenie chlorku sodu w pocie, badanie mutacji genu CTFR. Jeśli wynik analizy poziomu trypsyny i chymotrypsyny jest ujemny, może to być również wskazanie do wykonania badania na obecność tłuszczu w kale lub amylazy i lipazy we krwi.

Anatomia człowieka: trzustka

Więcej o: