Geny odpowiedzialne za kształt twarzy odkryte

18.09.2012 16:01
Naukowcy odkryli 5 genów odpowiedzialnych za wygląd ludzkiej twarzy

Naukowcy odkryli 5 genów odpowiedzialnych za wygląd ludzkiej twarzy (Shutterstock)

Od dawna wiadomo, że rysy twarzy, jej kształt w większej mierze zawdzięczamy przodkom, czyli genetyce. Naukowcy właśnie wpadli na trop konkretnych genów, które nadają nam taki a nie inny wygląd - donosi BBC News. Czy niedługo, aby rozgryźć swoje DNA, wystarczy jeden rzut oka w lustro? Jak hormony rzeźbią rysy?
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Holenderscy naukowcy odkryli gen determinujący kształt twarzy. Wyniki wykonanych przez nich badań mogą prowadzić do uzyskania cennych informacji na temat wyglądu człowieka w oparciu jedynie o jego DNA - donosi BBC News.

Genetyczna budowa ludzkiej twarzy

Jeszcze kilka lat temu praktycznie nie było nic wiadomo o genach determinujących kształt twarzy. Tymczasem eksperci twierdzą, że właśnie odkryli 5 genów odpowiedzialnych za jej wygląd.

Naukowcy wykorzystali obrazy twarzy wykonane za pomocą rezonansu magnetycznego oraz zdjęcia portretowe. Dzięki temu powstała mapa punktów charakterystycznych, według których oszacowano wymiary twarzy. Następnie przeprowadzono badania całego genomu, aby wyszukać drobne różnice genetyczne, które występują między ludźmi z różnymi typami twarzy.

Prof. Kayser i jego koledzy określili pięć genów, znanych jako PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50 i COL17A1, które są związane z różnym wyglądem twarzy.

"Te ekscytujące pierwsze wyniki wyznaczają początek rozumienia, jak geny wpływają na morfologię ludzkiej twarzy" - mówi główny autor badań, Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie. Jakie potencjalne korzyści mogą dla nas wynikać z tego odkrycia?

Portret osoby z samego śladu DNA?

Naukowcy wskazują, że wyniki ich badań mogą mieć w przyszłości zastosowanie m. in. w medycynie sądowej.

"Być może za jakiś czas będzie można narysować portret osoby jedynie na podstawie pozostawionego DNA, który może prowadzić do ciekawych wniosków" - dodał Kayser.

Pełne obrazowanie portretu z DNA pozostaje wciąż odległą perspektywą. Jednakże medycyna sądowa już teraz posiada potężne narzędzia bazujące na DNA. Dzięki ostatnim wynikom badań, DNA może być użyte do przewidzenia koloru włosów i oczu, a z badania krwi można wywnioskować ludzki wiek.

Hormony płciowe rzeźbią twarz

Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami wyglądu naszych twarzy są jeszcze w powijakach. Jednak już dziś znamy wpływ działalności hormonów, zwłaszcza płciowych, na naszą aparycję. Mowa o utożsamianym z męskością testosteronie oraz kobiecym estrogenie. W rzeczywistości niezależnie od płci, wydzielamy i jeden i drugi (jest to niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu), tyle że w innych ilościach. Dzięki ich różnemu natężeniu w okresie pokwitania twarze męskie różnicują się od twarzy żeńskich. To zjawisko nazywane jest dymorfizmem płciowym twarzy. Rozrost dolnej jej części, mocno zarysowana, umięśniona szczęka, nisko osadzone brwi, owłosienie - to dzieło intensywnej pracy testosteronu. Delikatne, nieco obłe, rysy, większa ilość tkanki tłuszczowej, wydatne usta to natomiast sprawka estrogenu. Mięsiste, zaczerwienione wargi ewolucyjnie stanowią informację o płodności i zdrowiu kobiety (także np. braku niedokrwistości).

Różnice płciowe są mało widoczne u dzieci, u których hormony płciowe są jeszcze nieaktywne. U osób starszych, kiedy ich udział się zmniejsza, także w pewnym stopniu zanikają.

Zobacz także
Skomentuj:
Geny odpowiedzialne za kształt twarzy odkryte
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX