Kalkulator ciąży: jak sprawdzić, który to tydzień ciąży?

Kalkulator ciąży pomaga w szybki sposób ustalić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Sprawdź, na czym polegają obliczenia i gdzie znaleźć taki kalkulator.

Kalkulator ciąży: w którym tygodniu ciąży jesteś?

Każda przyszła mama chce wiedzieć na jakim etapie ciąży obecnie się znajduje. Jednak dokładne obliczenie tego w sposób tradycyjny bywa dość trudne. Dlatego też warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ciąży, które w oparciu o kilka danych są w stanie precyzyjnie obliczyć, w którym tygodniu i trymestrze ciąży znajduje się dana kobieta. Kalkulator dodatkowo wyliczy też przybliżony termin porodu - pamiętać jednak należy, że jest to tylko umowna data, a to, kiedy dziecko zechce pojawić się na świecie będzie zależne od wielu czynników. Chcesz wyliczyć przypuszczalną datę porodu? Ten kalkulator zrobi to za Ciebie w minutę! Wystarczy w odpowiednie pole wpisać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz przybliżoną długość cykli miesiączkowych i gotowe.

Zobacz też: Jak przebiega rozwój płodu? Tygodnie ciąży

Kalkulator wagi w ciąży: sprawdź, czy Twój przyrost masy jest właściwy

Niezwykle ważnym aspektem podczas ciąży jest kontrolowanie masy ciała ciężarnej. Już dawno do lamusa odeszło przekonanie, że kobieta może jeść co chce i ile chce, a jej waga może rosnąć bez ograniczeń. Otóż, w ciąży też istnieją ograniczenia, co do diety. Kobiety przede wszystkim powinny odżywiać się racjonalnie. W zależności od tego, jaka była ich masa przed zajściem w ciążę, lekarz będzie w stanie ocenić czy prawidłowo przybierają na wadze. W tym celu wykorzystać można także kalkulator masy ciała w ciąży dostępny na portalach parentingowych lub darmową aplikację Mojaciaza.pl do pobrania zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i Apple iOS.

W aplikacji znajduje się kalkulator wagi i wiele cennych informacji na temat tego jak rozwija się dziecko. Można w niej także umieścić daty kolejnych wizyt lekarskich.

Zobacz też: Kalendarz ciąży: Twój przewodnik po niezwykłym czasie ciąży tydzień po tygodniu

Kalkulator tygodnia ciąży: co daje nam wiedza o tygodniu ciąży?

Wiedza o tym, w którym tygodniu ciąży znajduje się kobieta jest niezwykle ważna, nie tylko z punktu widzenia mamy. Posiadając taką wiedzę, lekarz jest w stanie zalecić odpowiednie dla danego okresu badania kobiecie, ale także sprawdzić czy dziecko rozwija się zgodnie z przyjętymi normami. Odchylenia w rozwoju dziecka w stosunku do jego wieku płodowego mogą skłonić ginekologa do zlecenia bardziej zaawansowanych badań, w celu wykluczenia istnienia poważnych schorzeń. 

Z kolei dla mamy wiedza ta pozwala na uświadomienie sobie tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Ciężarna może dzięki tej wiedzy także zaplanować techniczne przygotowania do porodu - odpowiednio wcześniej spakować torbę do szpitala, ale też zadbać o kącik i wyprawkę dla dziecka, które będą niezbędne po powrocie do domu. 

Zobacz wideo Kompletowanie wyprawki dla noworodka: na co zwracać uwagę?
Więcej o: