Naukowcy odwracają zegar reprodukcyjny u myszy

Czy zażywanie niewielkich dawek substancji nazywanej mononukleotydem nikotynamidowym pomoże kobietom zajść w ciążę, odwracając proces starzenia się komórek jajowych? Zrobiono w tym kierunku dopiero pierwszy krok. Udowodniono, że substancja działa pozytywnie na organizmy zwierząt, poprawiając płodność. Do zastosowań u ludzi jeszcze daleka droga. Ale australijskie badania dają kobietom nadzieję.

Zajście w ciążę w późniejszym wieku utrudnia przede wszystkim słabsza jakość jajeczek, spowodowana starzeniem się organizmu. Kłopot z zajściem w ciążę uznawany jest za jedno z najważniejszych wyzwań dla płodności w krajach rozwiniętych, gdzie kobiety później decydują się na ciążę. Niejednokrotnie konieczne staje się wtedy zapłodnienie in vitro i skorzystanie z komórek jajowych pobranych od młodszych kobiet.

Naukowcy z University of Queensland w Australii dokonali odkrycia, które potencjalnie może pomóc kobietom w odwróceniu procesu starzenia się jajeczek i przywrócić im płodność. Takie nadzieje pokładane są w najnowszym eksperymencie przeprowadzonym na myszach. Do badań klinicznych na kobietach jest jeszcze daleka droga, ale i tak naukowcy są entuzjastycznie nastawieni do wyników.

Zobacz wideo Badania w ciąży - jakie należy wykonać?

Badania prowadził zespół pod kierownictwem prof. Haydena Homera. Zaczęło się od stwierdzenia, że utrata jakości i starzenie się jajeczek spowodowane jest niższym poziomem cząsteczek NAD (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy) w organizmie. Jest to organiczny związek chemiczny, pełniący ważną rolę w procesach oddychania komórkowego.

Aby ciąża przebiegła normalnie jajeczka powinny być wysokiej jakości, czyli muszą mieć wszystkie niezbędne zasoby budulcowe, potrzebne aby zarodek się rozwijał. Teraz naukowcy postanowili sprawdzić, czy proces starzenia się jajeczek, a więc utratę ich jakości, można odwrócić przez podanie doustne związku określanego skrótem NMN, czyli mononukleotyd nikotynamidowy. Jest to nukleotyd (organiczny związek chemiczny z grupy estrów fosforanowych), który pełni ważną rolę w wytwarzaniu energii komórek ludzkich. Mononukleotyd nikotynamidowy (NMN) jest wykorzystywany przez komórki do syntetyzowania cząsteczek NAD, a więc tych, które zapobiegają starzeniu się jajeczek.

U obserwowanych przez naukowców myszy dochodziło, podobnie jak u kobiet, do zmniejszania się płodności w miarę starzenia się jajeczek. Jednak podawanie zwierzętom przez miesiąc niewielkich dawek NMN w wodzie pitnej zastopowało, a nawet odwróciło ten proces. Starsze myszy na powrót stały się bardzo płodne.

"Nasze doświadczenie pokazało, że istnieje możliwość przywrócenia jakości komórkom jajowym, a tym samym kobiecej funkcji rozrodczej, za pomocą doustnego podawania środków pobudzających NAD, co jest znacznie mniej inwazyjne niż procedura in vitro. Należy jednak podkreślić, że choć obiecujące, potencjalne korzyści dla kobiet muszą zostać przetestowane w badaniach klinicznych" - podkreślił prof. H. Homer w komunikacie opublikowanym na stronie Uniwersytetu.

Źródło: ScienceDaily.com, Cell Reports, University of Queensland

Więcej o: